Kierowca jest osobą, której praca polega na przewożeniu produktów lub ludzi z miejsca na miejsce. Kierowca musi posiadać uprawnienia do kierowania powierzonym pojazdem w postaci prawa jazdy, w kategorii zależnej od tonażu i rodzaju pojazdu. Kierowca z prawem jazdy kategorii B może pracować jako taksówkarz, doręczyciel drobnych przesyłek, pizzy lub prywatny szofer – ta kategoria jest coraz częściej wymagana przez różne firmy praktycznie do każdego zawodu, zwłaszcza, jeśli oferowany jest samochód służbowy. Prawo jazdy kategorii C pozwala na pracę z cięższymi samochodami. Możliwe jest wtedy przewożenie większej ilości przesyłek, cięższego towaru. Często kurierzy mają prawo jazdy tej kategorii. Kategoria C+E pozwala dodatkowo na ciężką przyczepę. Kategoria D umożliwia prowadzenie autobusów, a kategoria T ciągnika rolniczego.
Ze względu na ilość różnych możliwych kombinacji prawa jazdy, kierowca musi wybrać i zdać najodpowiedniejsze dla siebie. Oczywiście, nie trzeba ograniczać się tylko do jednej kategorii. Prawo jazdy zawsze jest dodatkowym atutem przy poszukiwaniu pracy, praktycznie na każde stanowisko.
Kierowca odpowiada za bezpieczne przewiezienie towarów lub ludzi z miejsc na miejsce. Musi przy tym zachować przepisy ruchu drogowego. Wymaga się od niego punktualności, szybkiej, ale również bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Kierowca powinien umieć obsłużyć urządzenia zamontowane w pojeździe oraz dokonywać doraźnych, prostych napraw, o ile jest to konieczne i możliwe. Oczekuje się, że kierowca odpowiednio wcześniej przygotuje trasę dojazdu oraz wyznaczy trasę alternatywną, z której będzie mógł skorzystać, np. w przypadku korków drogowych.
Od kierowcy wymaga się:
• Umiejętności bezpiecznego prowadzenia pojazdu
• Dyspozycyjności i dostosowania się do różnych trybów pracy
• Znajomości i przestrzegania obowiązujących przepisów drogowych