stanowisko lub firma
miasto lub województwo
Zaawansowane »

Przeglądaj oferty pracy: Księgowość i finanse

6,638 Księgowość i finanse w Polsce

Księgowość i finanse to dział zawodów, który zajmuje się opieką nad finansami firm oraz rozliczaniem podatków. Osoby pracujące w tym dziale mają za zadanie kontrolować przychody i rozchody firm, a także czuwać nad poprawnością wprowadzanych danych. Osoby te są również odpowiedzialne za odprowadzanie odpowiednich podatków do urzędów skarbowych, zgodnie z wyliczonymi kwotami. Księgowość i finanse to również dział, który często zajmuje się wypłatami dla pracowników, wysyłając na ich konta odpowiednie ilości zarobionych pieniędzy oraz opłacając składki emerytalne, rentowe i ubezpieczeniowe.
Ponieważ od działu księgowości i finansów zależy przepływ gotówki w firmie i poza nią ważne jest, aby na tych stanowiskach pracowały osoby odpowiedzialne i uczciwe, a także dotrzymujące terminów, co może być bardzo przydatne przy płaceniu podatków i składek. Dział ten wymaga od pracowników skrupulatności i dokładności, ponieważ każda pomyłka może mieć kolosalne znaczenie na końcowe wyniki robionych obliczeń. Obecnie coraz częściej księgowi wspomagają się programami komputerowymi przyspieszającymi ich pracę.

Obowiązki i umiejętności

Osoba pracująca w księgowości i finansach powinna być przede wszystkim godna zaufania. Ponadto oczekuje się ponadprzeciętnej dokładności i skrupulatności pozwalającej na unikanie błędów. Oczekuje się, że osoba taka będzie na czas odprowadzała wszystkie podatki i zobowiązania firmy, a także wykazywała się znajomością przepisów prawa podatkowego i prowadziła księgi zgodnie z ich zasadami. Wymaga się znajomości obsługi programów do prowadzenia księgowości oraz podstawowej obsługi komputera.

W księgowości i finansach wymaga się:
• Skrupulatności i dokładności
• Terminowości i znajomości prawa podatkowego
• Umiejętności obsługi komputera i programów księgowych

Wymagane kwalifikacje

  • Wykształcenie wyższe w kierunku finansów i rachunkowości
  • Odbyte praktyki zawodowe
  • Mile widziane doświadczenie na stanowisku

Przydatne linki

Najlepsi pracodawcy

Popularne stanowiska w branży Księgowość i finanse

Czy pracujesz w tej branży? Jesteś zadowolony?