stanowisko lub firma
miasto lub województwo
wyszukiwanie zaawansowane »

Przeglądaj oferty pracy w Prawnik

239 Prawnik ofert pracy w Polsce

Prawnik to osoba specjalizująca się w znajomości i interpretowaniu prawa. Ze względu na szeroką ilość tematów, które obejmuje prawo, prawnicy specjalizują się w różnych dziedzinach, a nawet poddziedzinach. Osoba taka może zajmować się prawem karnym, podatkowym, prawem pracy lub innymi. Prawnik może pracować jako w sądzie jako sędzia, prokurator czy adwokat, w biurze jako radca prawny czy notariusz, na stanowiskach urzędowych jak komornik, syndyk, kurator, mediator, rzecznik patentowy i inne.

Zawód prawnika jest zawodem zaufania publicznego – oznacza to, że prawnik jest osobą dla dobra i ochrony interesu publicznego. Dlatego zawsze powinien być uczciwy i sumienny wobec klienta; ponadto obowiązuje go tajemnica zawodowa – nie może wyjawiać nikomu tego, co mu powiedzieliśmy. Na tym stanowisku wymagane jest wykształcenie wyższe, a dla kluczowych zawodów dodatkowy staż w postaci aplikacji lub asesury. Prawnicy związani z władzą publiczną – jak sędziowie i prokuratorowie – nie mogą przynależeć do związków zawodowych, w przeciwieństwie do pozostałych specjalizacji.

Obowiązki i umiejętności

Prawnik musi być osobą przede wszystkim sumienną. Musi bezwzględnie zachowywać tajemnicę zawodową oraz pracować w obonie interesu publicznego. Wymaga się, że będzie znał szczegóły prawne dziedziny, którą się zajmuje i na bieżąco uzupełniał swoją wiedzę ze zmieniającym się prawem. Odpowiada za prawidłowe formułowanie dokumentów prawnych oraz za poprawność opinii prawnych wydawanych na piśmie. Może również pełnić rolę pośrednika lub mediatora, w zależności od potrzeby.

Od prawnika wymaga się:
• Odpowiedzialności i sumienności
• Uzupełniania swojej wiedzy na bieżąco o zmiany prawne
• Działania zgodnie z interesem klienta

Wymagane kwalifikacje

  • Wykształcenie wyższe prawnicze
  • Odbyte praktyki i doświadczenie zawodowe
  • Umiejętność obsługi pakietów biurowych

Przydatne linki

Najlepsi pracodawcy

Najlepsze lokalizacje dotyczące Prawnik

Najlepsze firmy oferujące pracę