stanowisko lub firma
miasto lub województwo
wyszukiwanie zaawansowane »

Przeglądaj oferty pracy w Aplikant

255 Aplikant ofert pracy w Polsce

Aplikant to absolwent studiów prawniczych, który zdał egzamin aplikancki oraz jest gotowy do rozpoczęcia praktyki. Jej celem jest odpowiednie przygotowanie aplikanta do stosownego i samodzielnego wykonywania zawodu. W zależności od rodzaju wybranej specjalizacji, aplikacja może trwać od 4 lat. Najkrótsza aplikacja ogólna trwa rok, dając uprawnienia referendarza sądowego. Aplikacje legislatora trwają 1,5 roku, a na komornika i doradcę podatkowego 2 lata. Najpopularniejsze aplikacje - adwokacka i radcowska - trwają 3 lata. W dalszej kolejności, notarialna i prokuratorska - 3,5 roku. Najbardziej wymagającą jest aplikacja sędziowska – nawet 4 lata praktyki. Przepisy dotyczące aplikacji są zawarte w ustawie. W większości przypadków praktyka odbywa się bezpłatnie.

Obowiązki i umiejętności

Osoba chcąca rozpocząć aplikację powinna mieć ukończone wyższe studia prawnicze, zdany egzamin aplikancki oraz uzyskać zgodę patrona na odbycie praktyki w jego kancelarii lub biurze. Następnie aplikant rozpoczyna pracę, która w wielu przypadkach polega na wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia prawniczego w celu udzielenia pomocy prawnej lub usługi klientowi. Warunkiem niezbędnym w pracy aplikanta jest bardzo dobra znajomość prawa. W wielu przypadkach aplikant jest odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji oraz wykonywanie prac biurowych. W tym celu pomocną umiejętnością jest znajomość obsługi komputera. Ponadto, aplikant powinien posiadać odpowiednie cechy osobowościowe, takie jak dokładność, sumienność i umiejętność organizacji własnej pracy.

Na stanowisku aplikanta wymagane jest:
- samodzielność i umiejętność organizacji własnej pracy
- sumienność
- zaangażowanie

Wymagane kwalifikacje

  • Wykształcenie wyższe prawnicze
  • Zdanie egzaminu aplikacyjnego
  • Biegła znajomość prawa

Przydatne linki

Najlepsze lokalizacje dotyczące Aplikant

Najlepsze firmy oferujące pracę