stanowisko lub firma
miasto lub województwo
wyszukiwanie zaawansowane »

Przeglądaj oferty pracy w Administrator bazy danych

105 Administrator bazy danych ofert pracy w Polsce

Administrator bazy danych to osoba wyszkolona w szerokim zakresie do obsługi, zarządzania i zabezpieczania danych zebranych przez różne osoby lub firmy. Często pracuje jako lider grupy lub jako starszy administrator, koordynując zadania innych, mniej doświadczonych współpracowników. Bardzo ważne jest, aby dane istotne dla firmy nie uległy przypadkowemu skasowaniu lub znaczeniu, oraz aby mieć dostęp do archiwalnych danych. W tym celu administrator bazy danych sporządza kopie zapasowe, które przechowywane na osobnych nośnikach zapewniają pewność i bezpieczeństwo.
Często jest tak, że różne departamenty w firmie potrzebują dostępu do różnych danych. Administrator bazy danych jest odpowiedzialny, aby osoby niepowołane nie miały dostępu do danych dla nich nieprzeznaczonych. W tym celu nadaje użytkownikom różne loginy i hasła z możliwością dostępu do różnych części baz. W ten sposób każdy dział ma dostęp tylko do tych danych, które są mu rzeczywiście potrzebne oraz nie ma dostępu do wrażliwych danych firmy.

Obowiązki i umiejętności

Obowiązkiem administratora bazy danych jest dbanie o integralność oraz sprawne i szybkie działanie powierzonych baz danych. Specjalista ma obowiązek nadzorować przeprowadzanie kopii zapasowych oraz ich zabezpieczanie. Wymaga się również, aby optymalizował wielkości baz w celu ich szybszego działania. Administrator bazy danych musi również nadzorować działanie sprzętu serwerowego i w razie konieczności dokonywać potrzebnych napraw.
Specjalista DBA:
• Musi nadzorować sporządzanie kopii zapasowych danych
• Umieć kierować zespołem młodszych administratorów baz danych
• Czuwać nad sprzętem serwerowym i dokonywać koniecznych napraw

Wymagane kwalifikacje

  • Wykształcenie wyższe informatyczne w dziedzinie zarządzania bazami danych
  • Kilkuletnie doświadczenie na podobnym lub niższym stanowisku
  • Płynna znajomość technicznego języka angielskiego związanego z informatyką

Przydatne linki

Najlepsze lokalizacje dotyczące Administrator bazy danych

Podobne oferty pracy

Czy pracujesz w tej branży? Jesteś zadowolony?