stanowisko lub firma
miasto lub województwo
Zaawansowane »

Przeglądaj oferty pracy w Stolarz

1,506 Stolarz ofert pracy w Polsce

Stolarz jest osobą, która tworzy z drewna meble i niektóre przedmioty codziennego użytku. Mogą to być szafy, krzesła, zdobione ramy obrazów, półki i inne. Pracuje przy użyciu narzędzi do obróbki drewna, w tym piły, wiertarki, strugarki, różnego rodzaju klejów, a także śrub, kołków i gwoździ mocujących. Stolarz może pracować w swoim warsztacie, lub bezpośrednio u klienta. Ze względu na ilość zużywanego drewna, często jeździ do tartaków, gdzie może wynegocjować niższe ceny na hurtowe zamówienia.
Zawody stolarza i cieśli bywają często mylone. Stolarz zajmuje się drobnymi rzeczami i meblami, podczas gdy cieśla zajmuje się budową szkieletów konstrukcji, np. domów czy statków. Stolarz musi potrafić rozpoznawać rodzaje i jakość drewna, ich właściwości oraz najlepszy sposób użycia. Powinien charakteryzować się wyobraźnią przestrzenną i zmysłem artystycznym, używanym do robienia wykończeń. Wyspecjalizowani stolarze mogą zajmować się również tworzeniem instrumentów muzycznych, jednak wymaga to dodatkowej wiedzy i dobrego słuchu muzycznego.

Obowiązki i umiejętności

Stolarz odpowiada za prawidłowe i solidne wykonanie zadanych mebli bądź przedmiotów. Wymaga się, aby potrafił dobrać odpowiedni rodzaj drewna oraz klejów do danych przedmiotów, a także aby potrafił je w odpowiedni, zgodny ze sztuką stolarską sposób, wykończyć. Od stolarza wymaga się, aby zachowywał szczególną ostrożność przy pracy z narzędziami mechanicznymi oraz ręcznymi. Ponadto odpowiada za porządek w miejscu pracy i stan używanych narzędzi.
Od stolarza wymaga się:
• Umiejętności rozpoznawania rodzajów i jakości drewna
• Zmysłu artystycznego przy wykonywaniu wykończeń
• Słuchu muzycznego przy wykonywaniu instrumentów

Wymagane kwalifikacje

  • Wykształcenie zawodowe
  • Odbyty staż praktykancki

Przydatne linki

Najlepsi pracodawcy

Najlepsze lokalizacje dotyczące Stolarz

Najlepsze firmy oferujące pracę

Podobne oferty pracy

Czy pracujesz w tej branży? Jesteś zadowolony?