stanowisko lub firma
miasto lub województwo
wyszukiwanie zaawansowane »

Przeglądaj oferty pracy w Sommelier

1 Sommelier ofert pracy w Polsce

Sommelier jest osobą specjalizującą się w winach. Może pracować jako doradca na stanowisku sprzedaży win, wykwalifikowany kelner mogący polecić odpowiednie wino do zamówionego posiłku lub specjalista w dziedzinie wiedzy o winie i degustacji – może pracować przy tworzeniu win, udzielać się w pismach naukowych, a nawet sugerować inwestorom konkretne wina jako wieloletnie inwestycje. Sommelier jest swojego rodzaju wyspecjalizowanymi w wąskiej dziedzinie kiperem. Musi wykazywać się dużą wrażliwością smakowo-węchową i posiadać rozległą wiedzę na temat win.
W wielu krajach organizowane są zawody sommelierów, w tym również w Polsce. Z całego kraju zjeżdżają się najlepsi znawcy win i po zaliczeniu wstępnego testu rywalizują między sobą. Zawody te organizowane są na wysokim poziomie i uczestnicy muszą wykazać się bardzo rozległą wiedzą nie tylko na temat smaku wina, ale również sposobów uprawy, rodzajów gleby, nasłonecznienia i klimatu. Sommelierów można spotkać w bardziej wytwornych restauracjach, gdzie współpracują z kucharzami, lub pracujących bezpośrednio u producenta.

Obowiązki i umiejętności

Sommelier musi wykazywać się rozległą wiedzą na temat produkcji, smaków i różnych rodzajów win. Jako od specjalisty wymaga się, aby potrafił zaproponować najlepsze wino do konkretnej potrawy. Ponadto powinien być zawsze schludnie ubrany oraz znać i stosować zasady savoir-vivre. Wymaga się, aby współpracował z kucharzem przy tworzeniu menu oraz aby potrafił stworzyć kartę win i zamówić ich zestaw od producentów.
Sommelier powinien:
• Być osobą uprzejmą, rozmowną i komunikatywną
• Być zawsze schludnie ubrany
• Posiadać rozległą wiedzę na temat win i umieć stosować ją w praktyce

Wymagane kwalifikacje

  • Kurs sommelierów zakończony egzaminem
  • Aktualna książeczka Sanepid
  • Mile widziana znajomość języków obcych przy obsłudze klientów zagranicznych
  • Mile widziane doświadczenie jako sommelier lub kelner

Przydatne linki

Najlepsze lokalizacje dotyczące Sommelier

Podobne oferty pracy

Czy pracujesz w tej branży? Jesteś zadowolony?

Najnowsze oferty pracy w Sommelier