stanowisko lub firma
miasto lub województwo
wyszukiwanie zaawansowane »

Przeglądaj oferty pracy w Ratownik

162 Ratownik ofert pracy w Polsce

Pojęcie ratownika kojarzy się przede wszystkim z osobą dbającą o bezpieczeństwo na plażach, kąpieliskach i basenach, choć jest to pojęcie nieco szersze uwzględniające osoby uprawnione do udzielania pierwszej pomocy, ale nie do Medycznych Czynności Ratunkowych. Aby zostać ratownikiem, należy mieć ukończony 66 godzinny kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, który nie wymaga żadnego wykształcenia medycznego. Ratownicy przynależą do organizacji w zależności od terenu i sposobu działania, i tak wyróżniamy ratowników ogólnych (na przykład PCK, ZHP czy OSP), górskich (GOPR i TOPR), wodnych (WOPR i SAR) i innych.
Głównym zadaniem ratownika jest udzielenie wykwalifikowanej pomocy medycznej osobie, której życie lub zdrowie jest zagrożone, a w razie konieczności wezwanie specjalistycznych ratowników medycznych. Do działań, które może podjąć ratownik, zaliczają się: resuscytacja, defibrylacja, udrażnianie dróg oddechowych, wykonanie badania wstępnego, tamowanie krwotoków i opatrywanie ran, stabilizacja i unieruchamianie złamań oraz inne podobne czynności. Często ratownik jest pierwszą osobą, która udziela pomocy poszkodowanemu i od niego wtedy zależy możliwość przeżycia osoby poszkodowanej.

Obowiązki i umiejętności

Ratownik jest odpowiedzialny za udzielenie wykwalifikowanej pierwszej pomocy osobie, która jest narażona na utratę zdrowia lub życia. Wymaga się, aby potrafił zachować się zgodnie z procedurami w razie stresowych sytuacji ratowania ludzi. Powinien umieć w prawidłowy sposób udzielić doraźnej pomocy i utrzymać osobę przy życiu do czasu przejęcia poszkodowanego przez służby medyczne. Ponadto odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa osobie poszkodowanej, w miarę istniejących możliwości.
Od ratownika wymaga się:
• Sprawności fizycznej i odporności psychicznej związanej ze stresującymi sytuacjami
• Umiejętności udzielania wykwalifikowanej pierwszej pomocy
• Chęci doskonalenia swoich umiejętności oraz niesienia pomocy innym

Wymagane kwalifikacje

  • Odbycie kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
  • Mile widziane doświadczenie

Przydatne linki

Najlepsi pracodawcy

Najlepsze lokalizacje dotyczące Ratownik

Najlepsze firmy oferujące pracę

Podobne oferty pracy

Czy pracujesz w tej branży? Jesteś zadowolony?

Najnowsze oferty pracy w Ratownik

Kierowca Ratownika
Dębogórze, pomorskie
Inspektor BHP
Polkowice, dolnośląskie
Inspektor BHP
Warszawa, mazowieckie
Szukam pracownikow
Zachodniopomorskie, Rewal