stanowisko lub firma
miasto lub województwo
wyszukiwanie zaawansowane »

Przeglądaj oferty pracy w Urbanista

11 Urbanista ofert pracy w Polsce

Urbanista to inaczej planista przestrzenny – zajmuje się projektowaniem zagospodarowania przestrzennego. Urbaniści często pracują w urzędach tworząc Plany Zagospodarowania, Studia Uwarunkowań oaz Kierunki Zagospodarowania Przestrzennego. Urbanista musi znać podstawy rozwoju aglomeracji miejskich, umieć tworzyć kompozycje urbanistyczne z zachowaniem harmonii i estetyki. Praca na tym stanowisku wymaga szerokiej wiedzy z zakresów architektury, ekonomii, geografii i socjologii, dlatego też urbanista powinien być specjalistą przynajmniej w jednej z tych dziedzin, wykazując też znajomość pozostałych.
Aby być uprawnionym do sporządzania planów zagospodarowania, trzeba być wpisanym na listę członków Izby Urbanistów. Istnieje Krajowa Izba Urbanistów, cztery duże Izby Okręgowe zajmujące się Wschodnią, Zachodnią, Północną i Południową Polską. Istnieje również Towarzystwo Urbanistów Polskich ze znacznie większą liczbą oddziałów, skupiające specjalistów lokalnie. Gminy i powiaty zatrudniają osoby na stanowisko urbanisty, który ma zajmować się planowaniem wykorzystania przestrzeni na danym obszarze. Każdy urbanista powinien pamiętać nie tylko o logicznym i systematycznym rozwoju państwa, ale też o ochronie środowiska i jakości życia na danym obszarze.

Obowiązki i umiejętności

Urbanista odpowiada za planowanie logicznego i estetycznego planowania powierzonej przestrzeni, uwzględniając zarówno rozwój aglomeracji, jak i ochronę środowiska. Aby mógł pracować w zawodzie, musi być wpisany na listę Izby Urbanistów. Wymaga się, aby wykazywał się interdyscyplinarną wiedzą w zakresie architektury, geografii, socjologii i ekonomii. Mile widziana jest również przynależność do Towarzystwa Urbanistów Polskich. Urbanista jest odpowiedzialny za powierzony mu teren i jego wykorzystanie.
Od urbanisty wymaga się:
• Interdyscyplinarnej wiedzy związanej z urbanistyką
• Wyobraźni przestrzennej
• Umiejętności tworzenia i prezentowania planów urbanistycznych

Wymagane kwalifikacje

  • Wpis na liście Izby Urbanistów
  • Wykształcenie wyższe w danym zakresie
  • Umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy

Przydatne linki

Najlepsi pracodawcy

Najlepsze lokalizacje dotyczące Urbanista

Najlepsze firmy oferujące pracę

Podobne oferty pracy

Czy pracujesz w tej branży? Jesteś zadowolony?