stanowisko lub firma
miasto lub województwo
wyszukiwanie zaawansowane »

Chrzanów

86 Oferty pracy dostępne w Chrzanów

Według niepopartej historycznie hipotezy historyków nazwa miasta pochodzi od legendarnego założyciela grodu – Chrzana. Jest to miasto o średniowiecznym rodowodzie, wzmianki o kasztelanii odnoszą się do nazw Chranow, Chranov, Crenovia, Chrenovia, Chrzanovia, Chrzanow. Dzięki położeniu wśród rozlewisk, lasów i grzęzawisk Chrzanów był miastem pozbawionym murów.

Przed wybuchem II wojny światowej licznie reprezentowana w mieście była społeczność żydowska, która stanowiła około 50% ludności. Przyczyną popularności Chrzanowa wśród Żydów mógł być fakt, iż aż do okresu wojny miasto pozostawało w rękach prywatnych. W prywatnym, rzemieślniczo-handlowym Chrzanowie nie obowiązywało prawo zakazujące osiedlania się ludności pochodzenia żydowskiego.

Chrzanów był głównie miastem kupieckim, z cechem rzeźnickim, szewskim, krawieckim i kowalskim. Staropolski Chrzanów specjalizował się w handlu bydłem oraz kruszcami. Rozwój przemysłu i handlu nastąpił w XIX wieku po uruchomieniu linii kolejowej. Produkcja lokomotyw i maszyn stanowiła główny element gospodarki w okresie II Rzeczypospolitej. Przemysł spożywczy i produkcja materiałów budowlanych rozwinęły się po II wojnie światowej. Obecnie główną gałęzią przemysłu w mieście jest handel detaliczny.

Najlepsze firmy z ofertami pracy w Chrzanów

Najlepsze oferty pracy w Chrzanów

Czy pracujesz w tej lokalizacji? Jesteś zadowolony?