Przeglądaj Adzuna Blog »

Najlepsze miasta na świecie dla osób szukających pracy

Mapa świata

Adzuna przeanalizowała dane dotyczące 72 największych miast ze wszystkich 16 krajów, w których działa jej wyszukiwarka ofert pracy   Każde miasto ocenione zostało w pięciu kategoriach zgodnie z: ilością dostępnych w mieście ofert pracy, średnim miesięcznym wynagrodzeniem, kosztami wynajmu mieszkania, poziomem bezrobocia oraz nasyceniem rynku pracy wakatami. Każdy z tych czynników uznany został za ważny zarówno dla osób szukających pracy, jak i już pracujących w tych miastach. Zestawienie wszystkich powyższych kryteriów pozwoliło na stworzenie Rankingu Miast 2020 wg Adzuna. Wskazano w nim najlepsze miasta na świecie dla osób obecnie szukających pracy.

Jak na tle innych miast wypadło 5 największych miast w Polsce?

Warszawa

Stolica zajęła 15 miejsce w światowym rankingu najlepszych miast dla osób szukających pracy, wyprzedzając tym samym Londyn (25) aż o dziesięć pozycji.

Warszawa, pomimo wysokich na tle kraju średnich zarobków, jest miastem stosunkowo drogim. Wynajem dwupokojowego mieszkania w stolicy pochłonąć może 57% miesięcznej pensji. Jednak na rynku pracy dostępnych jest obecnie około 26.000 wakatów, co plasuje stolicę na 3 miejscu wśród polskich miast pod kątem ilości wakatów przypadających na mieszkańca.

Kraków

Zaraz za Warszawą w światowym rankingu uplasował się Kraków (16). Na liście znalazł się tuż przed Amsterdamem (17). W Krakowie na wynajem mieszkania przeznaczymy średnio 42% miesięcznych zarobków, podobnie jak w Londynie i Singapurze. Jednak Kraków bije oba te miasta ze względu na ilość ofert pracy przypadających na mieszkańca. W Krakowie na osoby szukające pracy czeka ponad 12.000 ogłoszeń.

Wrocław i Poznań

Bardzo blisko siebie znalazły się w ogólnym rankingu Wrocław (23) oraz Poznań (27), wyprzedzając między innymi Hagę (28) i Mediolan (32). Wynajęcie mieszkania we Wrocławiu jest trochę droższe niż w Poznaniu i przeznaczyć na nie trzeba połowę miesięcznej pensji, w Poznaniu będzie to 45%. Jednak zdecydowanie większa ilość wakatów dostępnych na rynku pracy Wrocławia (ponad 11.000) oraz wyższe średnie wynagrodzenie pozwoliły mu pokonać Poznań w rankingu.

Łódź

W przypadku polskich miast listę zamyka Łódź. Zajęła 36 miejsce w rankingu światowym, na 72 analizowane miasta. Wyprzedziła brytyjskie Birmingham (37) oraz amerykańskie Chicago (38). Choć rynek wynajmu nieruchomości wygląda w Łodzi znacznie lepiej niż w innych częściach Polski. Na wynajem wydamy tu około 38% średniej pensji. Niestety Łódź wyróżnia się na tle polskich miast wyższym współczynnikiem bezrobocia oraz małym nasyceniem rynku pracy dostępnymi dla szukających wakatami.

Najlepsze masto na świecie do szukania pracy

Numerem jeden światowego rankingu miast okazał się rosyjski Petersburg, a zaraz z nim znalazł się Wiedeń. Pomimo oczywistych różnic w wysokości średnich zarobków w obu miastach, Petersburg daje większe szanse na znalezienie pracy oraz ma obecnie niższy współczynnik bezrobocia, niż stolica Austrii.

Petersburg, jest drugim po Moskwie największym miastem w Rosji. Jest nie tylko dużym ośrodkiem kultury, turystyki i nauki. Jest również miastem przemysłowym z rozbudowanym sektorem stoczniowym, maszynowym i metalurgicznym. Co powoduje, że miasto jest atrakcyjne nie tylko dla turystów, ale również dla osób szukających tam pracy. W tym ponad pięciomilionowym mieście dostępnych jest obecnie ponad 110.000 ofert pracy. Z drugiej strony, aby wynająć w nim mieszkanie musimy się liczyć z wydatkiem stanowiącym ponad 40% przeciętnej miesięcznej pensji, podczas gdy w Wiedniu będzie to około 20%.

Cały raport wraz z rankingiem do pobrania TUTAJ 

Podobne artykuły:

Gdzie jesienią szukać pracy? (Raport Adzuna 2020)

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.