Przeglądaj Adzuna Blog »

Jak opanować nerwy i stres związane z szukaniem pracy w czasie pandemii

Zdenerwowana kobieta przed komputerem

Czy czujesz się obecnie szczególnie zestresowany?

Jeśli tak właśnie jest, to nie jesteś sam! Światowa pandemia koronawirusa, rosnące bezrobocie, ponowne wprowadzanie restrykcji oraz dynamicznie zmieniający się rynek pracy to mieszanka wybuchowa, potęgująca poziom negatywnych emocji.

Pierwszy lockdown spowodował w wielu sektorach w Polsce nagły spadek ilości publikowanych ofert pracy, pisaliśmy o tym na naszym blogu. Wiele firm, niepewnych o swoją przyszłość, przestało rekrutować. Inne zaczęły wręcz redukować ilość zatrudnianych pracowników. Wiele osób boi się zmieniać pracy, co dodatkowo powoduje, że rynek pracy staje się mniej dynamiczny.

Nic więc dziwnego, że obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa może wzbudzać niepokój, szczególnie wśród osób, które właśnie teraz zmuszone się do szukania nowej pracy.

Jak zatem walczyć ze stresem związanym z szukaniem pracy

Mamy nadzieję, że 5 prostych kroków pomoże Wam choć w drobnym stopniu opanować negatywne emocje związane szukaniem pracy. Pamiętajcie, że pomimo trudnej sytuacji wiele firm nadal rekrutuje! Zacznijcie szukać pracy wraz z Adzuna i opanujcie stres dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu działań!

>>> Aktualne oferty pracy <<<

Krok 1

Grupuj oferty pracy

Na Adzuna.pl w październiku codziennie średnio publikowaliśmy ponad 200.000 ogłoszeń o pracę z całej Polski.  Z jednej strony taka imponująca ilość wakatów to dobra wiadomość. Z drugiej strony może działać przytłaczająco. Możemy czuć się zagubieni pośród takiej ilości ogłoszeń.

Dlatego warto je sobie rozdzielić, posortować, przefiltrować i skupić się tylko na tych, które pasują do posiadanych przez nas kwalifikacji.

Jak szukać pracy za pomocą wyszukiwarki internetowej ofert opisaliśmy w poprzednim wpisie.

Zastanów się spokojnie i wypisz na kartce swoje umiejętności, te twarde i miękkie. Dopisz do nich słowa kluczowe, czyli takie, które je najlepiej i w sposób jednoznaczny opisują. Pomyśl nad listą stanowisk na jakich już pracowałeś, oraz dopisz do nich synonimy – czyli inne słowa opisujące to samo stanowisko. Np. sekretarka to inaczej asystentka, sprzedawca w sklepie to inaczej kasjer, prgramista to zamiennie developer.

Korzystając z internetowej wyszukiwarki ofert pracy lub tablicy z ogłoszeniami użyj filtrów wyszukiwania, aby zawęzić wyniki tylko do tych ofert, które spełniają wyżej wymienione kryteria. Nie ograniczaj się do jednej strony z ofertami o pracę. Korzystaj z wielu serwisów. Oferty z większości portali o pracę i stron z ogłoszeniami o pracę znajdziesz zebrane na Adzuna.

Ale możesz korzystać też z serwisów dedykowanych do ofert z twojej branży czy kręgu zainteresowań. Np. dla fachowców, pracowników fizycznych, kierowców czy złotych rączek polecamy serwis Fachpraca. 

Krok 2

Wykorzystuj w pełni dostępne w Internecie narzędzia.

Wpisz się na listę mailingową i otrzymuj oferty prosto na skrzynkę. Zanim zapiszesz się na takie powiadomienia z ofertami pracy, jakie oferuje dana strona, upewnij się, że dobrze wypełniłeś kryteria, jakie mają spełniać wysyłane oferty. Jako minimum zadbaj o odpowiednią lokalizację oraz nazwę stanowiska. Jeśli stanowisko można opisać wieloma różnymi słowami, na każde z nich ustaw sobie oddzielne powiadomienie.

Przygotuj nowe CV korzystająć z darmowych poradników. Jest wiele stron, które podpowiadają, jak przygotować CV oraz jak przygotować się na rozmowę o pracę. Korzystaj z nich!

 

Kobieta pije kawę

Krok 3

Zrób sobie przerwę

Nie zapominaj o przerwach! Wiele razy powtarzaliśmy na naszym blogu, że szukanie pracy to praca sama w sobie. I jak każda inna praca może doprowadzić do wypalenia, do spadku optymizmu i zapału.

Dlatego, jak w przypadku każdej innej pracy – warto ustalić sobie harmonogram. Wyznacz sobie konkretne godziny w ciągu dnia na szukanie pracy. Nie ma sensu siedzieć cały dzień przed komputerem. Wyznacz sobie 1-2 godziny dziennie, o stałej porze. Ale wtedy nie rób nic innego. Niech to będzie czas tylko i wyłącznie na szukanie pracy.

Pozostały czas poświęć na inne zajęcia. Nie zapominaj o innych domownikach oraz o spacerze na świeżym powietrzu. Pozwoli Ci to zachować na dłużej energię potrzebną do szukania pracy.

Krok 4

Wyznacz sobie realne i jasne cele

Ofert pracy na rynku jest nadal bardzo dużo. Nawet jeśli wstępnie posegmentowałeś je zgodnie z pierwszym krokiem. Nie aplikuj na każde ogłoszenie z listy. Wysyłając CV bez zastanowienia się tylko spotęgujesz stres i zdnerwowanie. Duża liczba wysyłanych dziennie CV wcale nie zagwarantuje Ci sukcesu. Wręcz przeciwnie, szybko się wypalisz i spadnie jakość Twoich aplikacji. Nie stawiaj sobie za cel wysłania 100 CV dziennie, jedna ale bardzo dobrze przygotowana aplikacja na wybrane ogłoszenie może być warta o wiele więcej. Postaw na jakość, a nie tylko na ilość.

Wyznacz sobie cele i określ czas jaki poświęcisz na każdy z nich. Na przykład: 1 godzinę dziennie będziesz przeglądał i zapisywał interesujące Cię oferty. Drugą godzinę poświęć na podrasowanie swojego CV pod wybrane ogłoszenia lub na przygotowanie dobrego listu motywacyjnego.

Modyfikuj czas, jaki na nie poświęcasz. Może potrzebujesz więcej czasu na wybór i selekcję ogłoszeń, na które potem zaaplikujesz.  A może na początek skupisz się głównie na aktualizacji CV i profilu na LinkedIn lub GoldenLine. Codziennie zapisuj, czy udało Ci się zrealizować cel.

Krok 5

Poproś o pomoc

Czasami jesteśmy tak zestresowani tym, że musimy szukać nowej pracy, że zapominamy o bardzo potężnym narzędziu, które może nam ułatwić to zadania. O prośbie o pomoc!

Szukaj pomocy nie tylko na stronach internetowych i forach. Rozmawiaj ze swoimi znajomymi. Mów im, że szukasz pracy oraz jakie stanowiska Cię interesują. Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych dla osób szukających pracy na pewno napisz tam o swojej sytuacji. Im więcej osób wie jakiej szukasz pracy, tym większa szansa, że ktoś Ci pomoże w jej znalezieniu!

Czy masz nadal kontakt rekrutera, który w przeszłości pomagał Ci w znalezienu pracy – skotnaktuj się z nim. Zapytaj, czy nie szuka obecnie pracowników z Twoim doświadczeniem.

Cokolwiek robisz, pamiętaj nie jesteś sam i nie zadręczaj się w samotności. Zawsze możesz liczyć na innych ludzi, na aplikacje do szukania pracy, na aktywnych rekruterów, którzy szukają właśnie takich pracowników jak Ty!

 

Dla osób, które nie lubią spędzać czasu przed komputerem w poszukiwaniu pracy mamy aplikację mobilną. Dzięki niej pracy możecie szukać w dowolnym czasie i miejscu na swoim telefonie. Tutaj znajdziecie więcej informacji o naszej aplikacji mobilnej Adzuna, oraz link do jej pobrania na telefon.