Przeglądaj Adzuna Blog »

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Dlaczego warto i jak zacząć.

Żarówka wiedza nauka

Na pewno nie raz już słyszeliście o potrzebie i znaczeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych w pracy. Ostatnie lata pokazują rosnące znaczenie ciągłego doszkalania się i poszerzania kompetencji o nowe umiejętności. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa dodatkowo udowodniła, jak istotną częścią naszej kariery zawodowej jest podnoszenie kwalifikacji, bycie na bieżąco z nowinkami ze swojej branży, i dzięki temu umiejętność dostosowania się do nowej sytuacji na rynku pracy.

Ze względu na pandemię i ogromne cięcia w wielu sektorach osoby po latach pracy w jednym miejscu zostały zmuszone do szukania nowej posady. Niektórzy mogli pozostać w swojej branży, inni musieli poszukać zatrudnienia w nowym środowisku. Jak ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych może nam pomóc w takiej sytuacji?

Czego dowiesz się w tym artykule

Różnica między przekwalifikowaniem się a podnoszeniem kwalifikacji

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między przekwalifikowaniem się a podnoszeniem kwalifikacji? Są to dwa różne terminy i nie należy ich mylić.

Przekwalifikowanie się (lub inaczej przebranżowienie) to nie to samo co podnoszenie kwalifikacji w obecnej pracy czy zawodzie. Przekwalifikowanie się to uczenie się nowych rzeczy, aby móc uprawiać zupełnie nowy zawód lub wykonywać nową pracę, inną niż ta, którą do tej pory wykonywałeś.

Samo podnoszenie kwalifikacji zawodowych, nie musi łączyć się  od razu ze zmianą kariery zawodowej czy miejsca pracy. Jest to raczej rozszerzanie posiadanych już umiejętności, uczenie się nowych rzeczy, w kontekście obecnie wykonywanych zadań.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej podnoszeniu kwalifikacji przez pracowników.

Dlaczego podnoszenie kwalifikacji jest tak ważne?

Korzyści z podnoszenia kwalifikacji są dwojakie: dla Ciebie jako pracownika, oraz dla twojego pracodawcy. To klasyczna sytuacja, w której wygrywają obie strony.

Z perspektywy pracownika, poszerzanie kwalifikacji zawodowych to nie tylko inwestycja w rozwój osobisty, ale również podnoszenie swojej wartości w firmie oraz na rynku pracy.

Jeśli podnosisz kwalifikacje w miejscu pracy, to przede wszystkim inwestujesz w siebie i rozwijasz swoje umiejętności. Przy wyborze kursów, dodatkowych szkoleń czy nauki obsługi nowych narzędzie warto mieć na uwadze, że każda nowa wiedza czy umiejętność to jest to przede wszystkich korzyść dla nas samych.

Oczywiście podnoszenie kwalifikacji przez pracownika wiąże się to z korzyściami dla pracodawcy i miejsca w którym obecnie pracujesz. Szczególnie, kiedy zaczniesz w praktyce wykorzystywać nową wiedzę.

Wyobraź sobie, że Twoje miejsce pracy staje się swojego rodzaju poligonem, gdzie możesz próbować nowych metod czy sposobów podczas wykonywania codziennej pracy, obsługi nowej maszyny czy działania nowego oprogramowania komputerowego. Dzięki takiemu podejściu nie tylko uczysz się nowych rzeczy w praktyce, zwiększając swoją wartość dla pracodawcy, ale również  poznajesz i rozumiesz lepiej swoje miejsce pracy, zakład i obowiązku jakie wykonujesz. Stajesz się kreatywny i pokazujesz innym nowe, być może bardziej efektywne podejście do codziennych obowiązków.

Takie działania są też wartością dodaną dla pracodawcy. Po pierwsze dają firmie możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami czy technologiami. Są szansą dla innych pracowników na nauczenie się nowych rzeczy od Ciebie. Dodatkowo dowiedziono już wielokrotnie badaniami wśród pracowników, że możliwość doszkalania się, wpływa korzystanie na nasze zadowolenie z pracy. A zadowolony pracownik, to także ogromna korzyść dla każdego pracodawcy.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, który dąży do rozwoju prowadzonej firmy czy sukcesu sprzedażowego produktu niezbędna jest inwestycja finansowa w rozwój. Wiązać się on może z zakupem nowych maszyn, nowego oprogramowania czy wprowadzaniu zmian w procedurach i procesach w firmie. Ale te inwestycje muszą iść w parze z podnoszeniem kwalifikacji kadry pracowniczej, to dobrze przygotowani pracownicy są dźwignią każdego sukcesu firmy. Dlatego pracodawcy powinni motywować swoich pracowników do podnoszenia kwalifikacji. Wykorzystywac ustawowe wsparcie ze strony państwa na doszkalanie kadry pracowniczej.

Podnoszenie kwalifikacji przez starszych pracowników

Kluczową kwestia jest też podnoszenie kwalifikacji przez pracowników z długim stażem. Czyli z długim doświadczeniem zawodowym. Ogromną zaletą dla takiego pracownika może być nauka korzystania z nowych technologii czy poznanie nowych metod zarządzania procesami, czy ludźmi. Szczególnie, jeśli pracownik związany jest z danym zakładem pracy lub firmą przez długi okres, nie planuje zmian i nie miał możliwości zapoznania się z innymi miejscami pracy.

Warto pamiętać, że metody pracy i technologie stale się zmieniają, a w niektórych branżach bardzo dynamicznie. Warto odświeżać swoją wiedzę zgodnie z panującymi na rynku trendami i uzgadniać swoje plany zgodnie potrzebami pracodawców i rynku pracy.

Wielu starszych pracowników mających bogate portfolio zawodowe, może dodatkowo połączyć doświadczenia z wielu miejsc, w których kiedyś pracowali. Wykorzystać je na obecnym stanowisku. Podnoszenie kwalifikacji przez takiego pracownika, może być dla firmy kluczowe przy zarządzaniu zasobami firmy i zachowaniu w niej ciągłości wiedzy.

Dla doświadczonego pracownika podnoszenie kwalifikacji może okazać się niezbędne, szczególnie przy dużej dynamice i zmianach na rynku.

Automatyzacja i cyfryzacja miejsc pracy, zmiany w technologii, metodologii pracy są nieodzowną częścią każdej branży. Warto być na bieżąco, aby z nie wypaść za wcześnie z obiegu i zachować z biegiem lat wysoka wartość na rynku pracy.

Wiek na drodze do rozwoju kariery

Nie możemy oczywiście w tym miejscy pominąć delikatnego tematu, jakim jest dyskryminacja pracownika ze względu na wiek. Niestety takie praktyki mają miejsce, i nie wszędzie wygląda to dobrze. Niezwykle ważne jest, aby pracodawcy byli tego świadomi i skupili się na pomaganiu starszym pracownikom w aktywnym poznawaniu nowinek z branży.

To właśnie poprzez podnoszenie kwalifikacji i organizowanie wewnętrznych programów doszkalających pracodawca daje możliwość rozwoju pracownikom z dłuższym stażem, którzy nadal mają bardzo dużo do zaoferowania firmie. Szczególnie, gdy zapewnimy mu się dostęp do nowej wiedzy i zmotywujemy do rozszerzania kwalifikacji zawodowych.

Szacunek wobec wieloletniego doświadczenia zawodowego może wnieść do miejsca pracy tylko korzyści.

A czym dla Ciebie jest podnoszenie kwalifikacji?

Rynek szkoleniowy oferuje obecnie niezliczone ilości studiów podyplomowych, kursów, szkoleń i warsztatów. Darmowych, płatnych, krótkich i trwających kilka miesięcy. Przed wyborem danego modelu, warto zastanowić się czym dla Ciebie jest podnoszenie kwalifikacji. Co chcesz osiągnąć i dlaczego chcesz kwalifikacje podnieść. Czy chesz podnosić kwalifikacje na koszt pracodawcy, czy samodzielnie?

Aby nie pogubić się w rodzajach szkoleń czy kursów warto zacząć od określenia swoich potrzeb, oczekiwać, priorytetów.

Oto niektóre z pytań, które powinniście sobie zadać, zanim wybierzecie formę podnoszenia kwalifikacja zawodowych:

 • Czy jesteś zadowolony ze swojej obecnej pracy i nie planujesz zmiany
 • Planujesz zmianę pracy lub obawiasz się o swoje obecne stanowisko
 • Chcesz się przekwalifikować i całkiem zmienić branżę?
 • Czy chcesz podnieść kwalifikacje w obecnym zawodzie?
 • Co lubisz w swojej obecnej pracy, a co chciałbyś zmienić na lepsze?
 • Jak opanowanie nowych umiejętności czy wiedzy wpłynie na twoje życie zawodowe (i prywatne)? Co się zmieni na lepsze?
 • Jaki jest Twój długoterminowy plan, gdzie widzisz się za kilka lat? Na tym samym stanowisku, w tej samej firmie ale na wyższym stanowisku?
 • Co Cię motywuje do podniesienia kwalifikacji, oprócz wyższej pensji?
 • W jaki sposób Twoja obecna praca wpisuje się w tę wizję?

Odpowiadając szczerze na te pytania będziesz w stanie lepiej określić, jaka forma doszkalania pomoże Ci się zrealizować najlepiej.

Dlaczego podnoszenie kwalifikacji ma w ogóle znaczenie dla rozwoju kariery?

Rozwój kariery nie jest możliwy bez ciągłego uczenia się, poszerzania wiedzy i pozyskiwania nowych kwalifikacji. Priorytety określone dzięki pytaniom z poprzedniego akapitu powinny pomóc Ci wybrać kierunek rozwoju. Dzięki jasno postawionym celom i określonym potrzebom – możesz wybrać program podnoszenia kwalifikacji, który odpowiada Twojej obranej ścieżce rozwoju.

Co, jeśli nie masz sprecyzowanego pomysłu na przyszłość?

Może się zdarzyć, że obecnie ciężko Ci wybrać czy określić swoje cele na przyszłość. Nie masz konkretnych aspiracji lub chęci zmiany konkretnej rzeczy w swojej karierze. Lubisz swoją obecną pracę czy stanowisko i wcale nie chcesz go zmieniać. Jest Ci dobrze tu, gdzie jesteś teraz lub może po prostu nie wiesz co chciałbyś zmienić.

Nic nie szkodzi, tak też się zdarza i nie ma co z tym stanem rzeczy na siłę walczyć.

Ale jednocześnie, nie wolno Ci całkowicie rezygnować z rozwoju czy z dodatkowych szkoleń. Chęć pracy na tym samym stanowisku czy zakładzie pracy nie powinna zwalniać Cię od podnoszenia kwalifikacji!

Warto wtedy wybrać takie programy podnoszenia kwalifikacji, które mają wpływ na Twoje tu i teraz. Takie, które skupią się na tym co robisz obecnie w danym miejscu pracy, na danym stanowisku.

Pokażą te same zadania z innego punktu widzenia lub pomogą usprawnić lub ułatwić Ci aktualną pracę. Pokażą Ci nowe, aktualne sposoby na rozwiązywanie zadań, jakie stawia przed Tobą pracodawca. Ważne jest abyś zawsze wykorzystywał do swojej pracy najnowsze zdobycznie technologii czy wiedzy z danej branży.

Świat dookoła zmienia się nieustannie, nawet jeśli wydaje Ci się, że na twoim stanowisku stanął w miejscu. Zawsze powinieneś mieć plan awaryjny na wypadek nagłej potrzeby zmiany miejsca pracy. Bycie na bieżąco dzięki doskonaleniu kwalifikacji zawodowych, jest idealnym planem B.

Automatyzacja i cyfryzacja miejsc pracy

Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, że nasze obecne stanowisko pracy podlega wpływom cyfryzacji lub automatyzacji. Nowe technologie, oprogramowanie, maszyny, analiza danych to wszystko ma wpływ na naszą pracę i zakres naszych obowiązków.

Jeśli nie do końca wiesz, co Cię interesuje lub jakie masz opcje, to pamiętaj, że raczej wszystkie programy podnoszenia kwalifikacji cyfrowych będą tak naprawdę bardzo istotne w przyszłości.

Pogłębianie wiedzy z własnej branży czy gałęzi przemysłu, poznawanie konkurencji, nowych rozwiązań na rynku, maszyn czy technik produkcyjnych oraz skupianie się na rzetelnym pogłębianiu wiedzy, nawet w wąskiej specjalizacji, to zawsze dobry pomysł i droga do rozwoju.

Osoba-robi-notatki

Zainteresowanie ciągłym uczeniem się i rozwojem jest oznaką wysokiej samoświadomości i budowania własnej wartości na rynku pracy oraz w miejscu pracy.

Pamiętaj, że zawsze możesz dowiedzieć się czegoś nowego na temat, który z pozoru znasz bardzo dobrze. A następnie zastosować tę nowo zdobytą wiedzę w codziennej pracy. Rozwój i podnoszenie kwalifikacji jest zawsze kluczem do sukcesu.

Wybór metody podniesienia kwalifikacji zawodowych ze wsparciem finansowym od pracodawcy

Znalezienie kursów i programów podnoszenia kwalifikacji wbrew pozorom nie jest trudne.

Zacznij od swojego miejsca pracy.

Zapytaj kierownika lub menadżera czy firma, w której pracujesz nie ma materiałów szkoleniowych z przeprowadzonych już szkoleń. Spytaj czy firma nie ma podpisanej umowy z firmą lub platformą szkoleniową, z której mógłbyś skorzystać. Wiele firm w ramach benefitów prowadzi też program finansowania szkoleń kierunkowych dla swoich pracowników.

osoby-siedzą-przy-stole

Twój wybór może iść w parze z planami Twojej firmy na rozwój. Szczególnie jeśli planujesz długofalową współpracę z obecnym pracodawcą możesz rozważyć studia podyplomowe, roczne szkolenia zakończone dyplomem potwierdzającym nabyte kwalifikacje. Pracodawca może pozyskiwać fundusze na szkolenia w ramach KFS (Krajowego Funduszu Szkoleń) lub z dotacji unijnych. O takie środki może ubiegać się każdy przedsiębiorca, nawet jeśli zatrudnia tylko jednego pracownika. Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników niepełnosprawnych mogą uzyskać fundusze z PFRON

Dodatkowo Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zamieszcza informacje o szkoleniach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej również dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą i niezatrudniających pracowników. Na stronie Agencji znaleźć można informacje o szkoleniach stacjonarnych oraz online.

Jeśli jesteś bezrobotny – czyli szkolenia z urzędu pracy

Jeśli obecnie nie masz pracy powinieneś pójść do swojego powiatowego urzędu pracy i zapytać się o szkolenia lub programy dostępne dla Ciebie.

Oczywiście zastanów się wcześniej czy myślisz o podniesieniu kwalifikacji w obecnym zawodzie, czy o całkowitej zmianie i pozyskaniu nowych. Potrzebne informacje możesz też znaleźć na stronie Zielonej Linii, czyli serwisu publicznych służb zatrudnienia.

Na stronie serwisu Zielona Linia znajdziesz całą sekcję poświęconą:

 • Szkoleniom, dzięki którym możesz uzyskać, uzupełnić lub doskonalić swoje kwalifikacje zawodowe lub umiejętności
 • Pozyskiwaniu pożyczki na cele sfinansowania kosztów takiego szkolenia lub egzaminów (czy licencji)
 • Stypendiom, gdy zdecydujesz się na dalszą naukę w celu podniesienia swoich kompetencji zawodowych

Gdzie można znaleźć kursy podnoszące kwalifikacje cyfrowe

Co to jest podnoszenie kwalifikacji w cyfrowych technologiach? Mówiąc najprościej, cyfrowe podnoszenie kwalifikacji polega na zapoznaniu się z nowymi możliwościami technologicznymi i czerpania z nich korzyści, przy pracy.

Cyfrowe kwalifikacje to zdobywanie bezpośredniego doświadczenia (praktyki) z nowymi narzędziami, maszynami, oprogramowaniem cyfrowym maszyn czy tym wykorzystywanym w pracy biurowej. Ale to także teoretyczne zrozumienie, w jaki sposób nowa technologia może być skutecznie wykorzystywana w Twoim życiu zawodowym.

Informacje o szkoleniach i funduszach na szkolenia w ramach programów unijnych znaleźć możecie na Portalu Funduszy Europejskich. Wymienione na stronie wydarzenia przydadzą się osobom fizycznym chcącym się doszkolić, ale i osobom prowadzącym działalność gospodarczą chcącym znaleźć dofinansowanie na kursy dla siebie lub dla swoich pracowników.

Podnoszenie cyfrowych kwalifikacji i najlepsze kursy komputerowe po angielsku

Dla osób znających język angielski przydatny może okazać się zbiór serwisów proponujących szkolenia internetwo za darmo, ale i odpłatne doszkalanie się, zakończone certyfikacją. Na stronie serwisu IntervewMe, który na codzien znajduje się pomocą w w przygotwaniu profesjonalengo CV, znajdziecie długą listę serwisów i pltaform szkoleniowych, kursów internetowych z zakresu technologii teleinformatycznych, marketingu czy sprzedaży.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Interesujące artykuły o podobnej tematyce:

Front-end developer – czym się zajmuje

Czy jest praca po psychologii? 

Ile zarabia spawacz?