Przeglądaj Adzuna Blog »

10 wskazówek na przeprowadzenie udanej zdalnej rozmowy o pracę

laptop-praca-zdalna

Rozmowa o pracę kosztuje nas zawsze sporo nerwów. A teraz, w dobie koronawirusa, dodatkowo stresujący może być dla nas fakt, że coraz więcej rekruterów i pracodawców organizuje takie rozmowy przez Internet.

Na rynku jest wiele różnych komunikatorów, z których mogą skorzystać rekruterzy, aby zaprosić nas na rozmowę rekrutacyjną online. W dobie kwarantanny i ograniczenia kontaktów osobistych z innymi ludźmi związanych z pandemią koronawirusa, takie wirtualne rozmowy o pracę nie powinny dla Was zaskoczeniem. Rozmowy poprzez Skype, Zoom, Hangouts są obecnie nie tylko okazją do porozmawiania ze znajomymi, ale także sposobem na przeprowadzenie profesjonalnej rozmowy kwalifikacyjnej online.

Dla niektórych video rozmowa nie jest niczym nowym. Dla wielu osób jednak taka zdalna forma komunikacji z rekruterem może być jeszcze bardziej stresująca niż spotkanie „na żywo”.

Przygotowaliśmy dla Was listę 10 wskazówek, dzięki której łatwiej  się Wam będzie do takiej rozmowy przygotować. Tak aby podczas video spotkania o pracę być bardziej spokojnym i aby zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy z najlepszej strony.

Oferty pracy z rekrutacją zdalną z różnych tablic, portali i agencji zatrudnienia, znajdziesz zebrane na Adzuna.pl

Oferty pracy z całej Polski – rekrutacja online

1. Przygotuj zawczasu odpowiednie miejsce

W przeciwieństwie do zwykłych rozmów o pracę, na które najczęściej to Ty jedziesz we wskazane miejsce, tym razem, to Twój własny dom będzie miejscem spotkania.

Na wszystkie pytania pracodawcy odpowiesz, nie będąc w jego biurze lub miejscu nowej pracy, ale siedząc na przeciwko komputera we własnym domu.

Po pierwsze, zdecyduj, gdzie odbędzie się video rozmowa o pracę. Wybierz nie tylko miejsce, które będzie wyglądało schludnie, ale też takie, gdzie masz najlepsze połączenie internetowe. Zdejmij ze ściany lub zasłoń nadgryzione zębem czasu plakaty z Bravo; pościel łóżko i przykryj je narzutą; posprzątaj stos brudnych naczyń zza swoich pleców lub zabierz ubrania z oparcia krzesła.

Przygotuj wszystko przed rozmową. Na tyle wcześniej, żebyś mógł sprawdzić, jak ustawić laptop. Co zobaczy Twój rozmówca za Twoimi plecami, jak włączysz kamerę. Jeśli chcesz zaaranżuj coś, co zasłoni resztę pokoju, na czas rozmowy o pracę.

rozmowa-praca-online

2. Skonfiguruj komunikator, aby wyglądał profesjonalnie

Zanim zgodzisz się na rozmowę kwalifikacyjną poprzez konkretny komunikator, na którym być może masz już swój profil, sprawdź w nim swoją nazwę użytkownika. Zmień ją na taką, która będzie Twoim imieniem i nazwiskiem. Ewentualnie załóż nowy profil, na potrzeby rozmowy o pracę. Ustaw odpowiednie zdjęcie profilowe. Najlepiej zdjęcie portretowe, na którym się uśmiechasz.

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie liczy się nie tylko podczas spotkań „na żywo”, więc zawczasu upewnij się, że wszystko wygląda profesjonalnie i działa odpowiednio.

3. Ćwicz z przyjaciółmi lub rodziną

Nie każdy z nas miał okazję wcześniej używać komunikatorów do celów zawodowych. Nic w tym złego! Po prostu poćwicz korzystanie z komunikatora, za pośrednictwem którego będziesz miał potem rozmowę o pracę.

Upewnij się, że kamera będzie we właściwej pozycji podczas rozmowy kwalifikacyjnej online. Przechyl ją tak, aby Twoja głowa, ramiona i cała, górna część klatki piersiowej (do łokci) mieściły się w kadrze. Sam obiektyw kamery powinien być na wysokości twoich oczu. Tak abyś mógł w niego patrzeć swobodnie bez zadzierania ani nadmiernego pochylania głowy. Tak, jakbyś patrzył w oczy swojemu rozmówcy.

Poćwicz wideo rozmowy z przyjaciółmi, aby zobaczyć, jak wyglądasz i jak się zachowujesz. Czy masz dobre światło dzienne w pokoju. Czy nie potrzebujesz dodatkowej lampki, która oświetli Ci twarz. Sprawdź też czy rozmówca dobrze Cię słyszy i czy Ty dobrze słyszysz rozmówcę. Być może będziesz musiał kupić nowy mikrofon lub pożyczyć od kogoś słuchawki na czas rozmowy o pracę.

4. Znajdź wygodne miejsce

Miejsce, które wybrałeś na rozmowę nie tylko musi dobrze wyglądać, ale musi być też wygodne dla Ciebie. Zadbaj o to, abyś wybrał takie miejsce, gdzie podczas rozmowy nic i nikt nie będzie Cię rozpraszał. Upewnij się też, że wybrałeś wygodne krzesło, żebyś nie wiercił się niepotrzebnie na rozmowie.

Jeśli spotkanie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami w pokoju, przygotuj kartkę,  którą powiesisz na czas rozmowy, na tych drzwiach. Z informacją, żeby Ci nie przeszkadzano. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której inni domownicy nieświadomi powagi sytuacji przeszkodzą Ci w rozmowie.

5. Przygotuj się merytorycznie, jak do każdej innej rozmowy o pracę

Jak przed każdą rozmową o pracę poczytaj na temat firmy, na temat stanowiska, zapoznaj się dobrze z jego opisem. Jeśli masz rozmowę z pracownikiem firmy, do której aplikujesz to postaraj się znaleźć jego profil na LinkedIn i GoldenLine, aby dowiedzieć się trochę o swoim rozmówcy.

Rekruter na pewno będzie chciał wiedzieć nieco więcej o Tobie, dlatego miej przygotowane swoje CV z opisem doświadczenia. Spodziewaj się pytania o to, co wiesz o firmie i dlaczego chcesz tam pracować.

notatki-koszula-elegancja

6. Zrób sobie notatki i miej je przy sobie

Ogromną przewagą rozmowy o pracę przez video komunikator, nad rozmową na żywo, jest to, że możesz mieć przed sobą swoje notatki! Oczywiście trzymaj je tak, aby były niewidoczne dla twojego rozmówcy (poza kadrem kamery internetowej).

Dzięki temu możesz mieć przed oczami listę pytań, które chcesz zadać pracodawcy i mieć pewność, że o niczym na rozmowie nie zapomnisz. Lub swoje CV z opisem dotychczasowego doświadczenia.

7. Ubierz się, aby zrobić dobre wrażenie

Powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą” jest w dużej mierze prawdziwe, również w przypadku zdalnych rozmów o pracę. Załóż ładną koszulę lub elegancką bluzkę. Tak samo jak w przypadku fizycznej rozmowy o pracę, dostosuj strój do stanowiska i firmy, do której aplikujesz. Jeśli wybrałbyś garnitur na normalną rozmowę o pracę, to ubierz się w niego również w przypadku rozmowy zdalnej.

O tym jak ubrać się na rozmowę o pracę, pisaliśmy już dla Was na naszym blogu. Niezależnie czy jest to rozmowa online czy na żywo, wygląd kandydata jest bardzo ważnym elementem procesu rekrutacyjnego.

8. Bądź świadomy mowy swojego ciała

Może się to wydawać oczywiste, ale czasami łatwo zapominamy o prostych rzeczach, gdy drugą osobę widzimy tylko na monitorze komputera. Mimika twarzy i język ciała są kluczowe podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej, również tej online. Upewnij się zatem, że podczas video rozmowy jesteś świadomy tego, co robisz. Panuj nad rękami, nad mimiką twarzy. Pamiętaj, że druga osoba cały czas Cię widzi.

Twój głos powinien być również nieco głośniejszy. Nie krzycz oczywiście, ale staraj się mówić wyraźniej niż podczas spotkań twarzą w twarz. Weź poprawkę na jakość mikrofonu, z którego korzystasz, a także na jakość połączenia internetowego.

Jeśli zauważysz opóźnienia podczas transmisji dźwięku to upewnij się, że Twój rozmówca skończył zanim sam zaczniesz mówić.

9. Nie panikuj, jeśli masz problemy techniczne

Jeśli podczas zdalnej rozmowy o pracę pojawią się jakieś problemy techniczne, nie martw się i nie panikuj!

Twój rozmówca na pewno jest przyzwyczajony do niewielkich problemów technicznych podczas video rekrutacji.

Jeśli nie dosłyszałeś pytania, po prostu grzecznie poproś o jego powtórzenie. Jeśli problem nie ustępuje, powiedz o tym. Problem wcale nie musi być po Twojej stronie. Może wynikać ze słabego połączenie internetowego po stronie Twojego rozmówcy.

Jeśli ze względu na problemy techniczne rozmowa musi zostać przełożona na inny termin, nie denerwuj się. To tylko złośliwość przedmiotów martwych, a co się odwlecze to nie uciecze!

10. Co dalej, po video rozmowie o pracę

Dokładnie to samo, co po spotkaniu twarzą w twarz. Warto wysłać email do osoby przeprowadzającej z nami rozmowę i podziękować w nim za poświęcony czas. Zapytać, kiedy możesz oczekiwać odpowiedzi lub informacji o kolejnych etapach rekrutacji.

Nie denerwuj się i nie bądź dla siebie zbyt surowy, jeśli podczas pierwszych video rozmów o pracę nie będziesz czuł się zbyt pewnie. Każda kolejna pójdzie Ci na pewno zdecydowanie łatwiej!

 

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Przydatne artykuły:

Jak zostać pielęgniarką / pielęgniarzem w Polsce

Wady zalety pracy zdalnej, okiem pracodawcy i pracownika. 

Najnowsze oferty pracy prosto na Twoją skrzynkę mailową?