Przeglądaj Adzuna Blog »

Zmiany na międzynarodowych rynkach pracy w obliczu kryzysu Covid-19

Covid19-statystyka

Marzec był miesiącem, w którym większość krajów zaczęła wprowadzać kolejne obostrzenia i restrykcje związane z pandemią koronawirusa. W ich rezultacie firmy oraz całe sektory, w krajach dotkniętych pandemią koronawirusa, zaczęły zwalniać pracowników, ogłaszać cięcia kosztów i zawieszać rekrutacje. Część z nich zaczęła dopasowywać charakter swojej działalności do nowej sytuacji, co paradoksalnie wiązało się z większym zapotrzebowaniem na pracowników w wybranych sektorach.

Jak zmienił się krajobraz rynku pracy na międzynarodowej scenie?


Adzuna działa w 16 krajach, udostępniając w każdym z nich dedykowane na dany rynek wyszukiwarki ofert pracy. Poniżej sytuacja w poszczególnych krajach, pod kątem ilości wakatów publikowanych na Adzuna w dobie pandemii i trwającej kwarantanny.

Zmiany w  zapotrzebowaniu na siłę roboczą na polskim i światowych rynkach pracy

Tydzień 17

Po krótkim wzroście ilości ofert w Polsce, w sektorze IT, obecnie w każdej branży serwis Adzuna.pl zauważa spadek w ilości wakatów. Polska zaczęła hamować trochę później niż kraje jak Wielka Brytania czy USA, ale i tu zaczyna być coraz bardziej widoczny spadek ilości publikowanych w Internecie  nowych ofert pracy.

Tydzień 15

Największy spadek w ilości ogłoszeń o pracę zaliczyła Wielka Brytania, gdzie ilość dostępnych wakatów (zebranych na Adzuna.co.uk) spadła w 15 tygodniu aż o 35%, dla porównania w USA było to 30% a w Kanadzie 26%. Zauważalny spadek ilości publikowanych ogłoszeń o pracę w Polsce
W 15 tygodniu 2020 roku największy spadek pod kątem ilości wakatów zebranych na Adzuna.pl zaliczyły ogłoszenia o pracę z kategorii PR i marketing (69%), gastronomia i hotelarstwo (59%) oraz turystyka (55%).

Nieznaczny wzrost zapotrzebowania na pracowników w Polsce

Patrząc na średnie ilości wakatów dostępnych w Polsce w wyszukiwarce Adzuna.pl w 15 tygodniu br. nieznacznie zaczęło wzrastać zapotrzebowanie na pracowników branży IT, zakładów produkcyjnych, oraz logistyki.
Rekrutacje online, gdzie można znaleźć pracę podczas kwarantanny
Od połowy marca na Adzuna.pl zauważalna jest również nowa tendencja w formie publikowania ogłoszeń o pracę. Coraz więcej z nich zaczęło wymieniać obok pracy zdalnej, możliwość rekrutacji zdalnej.
Jest to ważna informacja dla kandydata, który szuka pracy podczas kwarantanny. Choć sama praca w przyszłości będzie miała miejsce w siedzibie firmy, to sam proces rekrutacyjny odbywa się obecnie zdalnie, np. za pomocą narzędzi teleinformatycznych.
W momencie pisania tego artykułu w wyszukiwarce Adzuna dostępnych było ponad 5 tysięcy ofert pracy zdalnej, lub z opcją zdalnej rekrutacji. Były to zarówno prace na umowę o pracę, kontrakty, prace na część etatu i prace tymczasowe, z różnych branży i kategorii.