Przeglądaj Adzuna Blog »

Praca zdalna. Porady dla pracownika i pracodawcy jak się do niej przygotować.

Praca zdalnia w 2020r. Jak się przygotować do pracy zdalnej, gdy trzeba się na nią przestawić. Jaką pracę można wykonywac zdalnie i gdzie szukać ogłoszeń. Jakie wyzwania mogą czekać na rodziców pracujących w domu i jak rozmawiać z dziećmi o tym, że jesteśmy w domu, ale jednocześnie jesteśmy w pracy?

Z tego artykułu dowiesz się:

Praca zdalna a doryczwa praca w domu

Praca zdalna bywa postrzegana jako atut pracy i dla wielu jest niedoścignionym marzeniem. Dzisiaj, gdy na horyzoncie mamy coraz liczniejsze zachorowania na COVID-19, stała się dla wielu nagłą koniecznością.

Na wstępie powinniśmy zaznaczyć czym „praca zdalna” różni się od „pracy z domu„. „Praca zdalna” jest jednym ze sposobów pracy, podczas gdy „praca z domu” jest często rozwiązaniem tymczasowym. W tym artykule pracę zdalną rozumiemy jak wykonywanie obowiązków, które standardowo wykonuje się w biurze, ale tak naprawdę można je spokojnie wykonywać z każdego innego miejsca. Pełnione obowiązki nie ulegają zmianie, zmianie ulega jedynie miejsce ich wykonywania.

Praca zdalna to wyzwaniem dla pracodawcy

Istnieje wiele przedsiębiorstw, które zanim wprowadziły dla swoich pracowników możliwość pracy zdalnej, musiały stawić czoła ogromnemu wyzwaniu. Niektóre z nich, musiały to zrobić dodatkowo w bardzo krótkim czasie, np. ze względu na globalną epidemię związaną z koronawirusem, ogłoszoną w pierwszym kwartale 2020 roku. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie jeśli do tej pory firma wspierała bardziej tradycyjną kulturę pracy. Procesy firmy były przystosowane do pracy stacjonarnej i nie miała ona gotowych procedur, aby sprawnie poradzić sobie z dynamicznie zmieniającą się sytuacją. Pamiętać należy, że dla firmy wyzwaniem może być nie tylko zapewnienie pracownikom narzędzi (laptopów, zamiast komupterów stacjonarnych; telefonów) ale również odpowiedniego oprogramowania, przygotowania nowych procedur bezpieczeństwa i zapewnienie wsparcia pracownikom, którzy mogą mieć niewystarczające możliwości lokalowe, aby móc w pełni przygotowac sobie miejsce do pracy z domu, w krótkim czasie.

5 porad dla pracownika jak przygotować się do pracy zdalnej

Jak można sobie wyobrazić, istnieją pewne korzyści z pracy zdalnej, takie jak lepsza wydajność czy brak dodatkowego czasu poświęcanego na dojazdy do pracy. Ale czy ten styl pracy jest odpowiedni dla każdego z nas? Czy potrafisz i chcesz pracować w pełni zdalnie?

Omówimy poniżej 5 praktycznych wskazówek dotyczących pracy zdalnej i tego jak możesz przygotować się, do przejścia z pracy stacjonarnej na tryb pracy zdalnej. Zastanowimy się, też jak rodzice mogą poprawić swoją wydajność i efektywność, gdy ich pociechy są również w tym samym czasie w domu. Chcemy też podkreślić, że praca z domu raz na jakiś czas, to nie to samo co całkowite przestawienie się na pracę z domu, przez pięć dni w tyogodniu.

Top 5 praktycznych wskazówek dotyczących pracy zdalnej

1. Zacznij od zorganizowania sobie odpowiedniej przestrzeni do pracy

Najważniejszym elementem każdej pracy jest przygotowanie dedykowanej przestrzeni roboczej. Jeśli mieszkasz z partnerem lub masz dzieci w domu to postawienie laptopa na stole w kuchni może nie okazać się odpowiedniem rozwiązanie.

Musisz znaleźć takie miejsce, gdzie pracując nie będziesz przeszkadzać ani wchodzić w drogę innym domownikom. Spróbuj znaleźć miejsce w domu (jeśli to możliwe, inne niż sypialnia), gdzie będziesz mógł pracować bez obawy, że przestrzeń, którą zajmujesz będzie potrzebna w ciągu dnia innym osobom. Dlatego stół na którym jecie w ciągu dnia posiłki lub Twoje dziecko odrabia pracę domową, może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Poza tym bardzo ważne jest zakomunikowanie domownikom, że to, że jesteś w domu nie znaczy, że mogą Ci zawracać głowę co pięć minut. Ustalcie wspólnie czas, który poświęcasz tylko na pracę oraz przerwy w pracy, które możesz poświęcić na sprawy innych domowników. Nie powinni odrywać Cię od pracy w porach wyznaczonych na pracę.

Praca z domu jest wyzwaniem i będzie wymagała innej organizacji niż ta w biurze. Ale warto od razu ustalić granice między czasem pracy, a przerwami w niej.

2. Przygotuj odpowiedni sprzęt do pracy

Bez odpowiedniego sprzętu w domu, nie dasz rady wykonać tej samej pracy jaką wykonujesz w biurze. I równie dobrze możesz wrócić do pracy stacjonarnej. Do wykonania podstawowych zadań w środowisku domowym potrzebować będziesz:

 • Laptop lub komputer
 • Stabilny i niezawodny dostęp do Internet
 • Bezpieczny dostęp do wewnętrznej sieci lub intranetu firmy, dysków sieciowych, aplikacji i systemów, z których korzystasz w pracy itp.
 • Telefon, najlepiej komórkowy i miejmy nadzieję, opłacony przez firmę.
 • Zestaw słuchawkowy (szczególnie pomocny podczas rozmów, ale i spotkań zespołu).
 • Odpowiednie biurko (lub wydzielone miejsce, z płaską powierzchnią) i krzesło. Pracując z domu nie zapominajmy o kręgosłupie!

3. Zaplanuj swój dzień – harmonogram to podstawa

Musisz uporządkować swój dzień pracy. Tak samo jak podczas pracy w biurze, zaplanuj zadania i ustal priorytety. Zaplanuj czas, jaki potrzebujesz na wykonanie danego zadania z listy. Nie zapominaj wkomponować w plan przerwy od pracy. Często zapominamy o przerwach pracując z domu i siedzimy za długo w jednej pozycji. Przerwy są potrzebne, aby zachować produktywność, efektywność w pracy. Są też niezbędne dla naszego zdrowia!

Plan jest potrzebny, bo bez niego możemy marnować czas na rzeczy mniej ważne lub rozpraszacze, których w domu jest więcej niż w biurze. Pogłaszcz kota w przerwie, ale nie poświęcaj mu za dużo uwagi w momencie jak musisz skupić się na pracy.

4. Wykorzystaj elastyczność na swoją korzyść

Jeśli dostałeś możliwość pracy zdalnej, to staraj się podtrzymywać równie wysokie standardy pracy, jakie osiągałeś w biurze. Pilnuj terminów, bierz udział w spotkaniach bądź wydajny. Plusem pracy zdalnej jest to, że możesz często wybrać sobie elastycznie czas na wykonanie powierzonych Ci zadań.

Bardzo często szefowi zależy na tym, aby praca była zrobiona, a nie na tym, że siedzisz przed komputerem od 8:00 do 16:00

Szczególnie, jeśli masz pracę zadaniową a Twój szef nie oczekuje, że będziesz w stanie komunikować się z nim na bieżąco w czasie rzeczywistym, w godzinach pracy firmy. W takiej sytuacji powinieneś skorzystać z elastyczności jakie daje praca zdalna i pracować w godzinach, w których czujesz się najbardziej produktywny.

Taka elastyczność może być świetnym rozwiązaniem dla rodziców z dziećmi, lub dla nocnych Marków, którzy lubią pospać dłużej rano, ale za to świetnie im idzie praca, gdy reszta domowników już śpi!

5. Upewnij się, że jesteś zawsze online

Jako pracownik zdalny, musisz zadbać o aktualność narzędzi na jakich pracujesz, o dostęp do aktualnych danych potrzebnych do Twojej pracy. Także dostęp do szybkiego Internetu jest zatem niezbędny. Jeśli pracujesz na firmowym laptopie niezbędne jest instalowanie na nich wszystkich aktualizacji, jakie ze względu na specyfikę pracy zdalnej może narzucać Twój pracodawca. Szczególnie w kontekście bezpieczeństwa danych sieci.

Osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym dla rodziców pracujących zdalnie, może być wyzwaniem

Co powiesz na karmienie piersią podczas odpisywania na ważny email? Albo o jeżdżeniu wkoło bloku samochodem, tak długo aż maluch zaśnie, bo potrzebujesz mieć ciszę w domu na czas spotkania online? Co powiesz na podesłanie chorego dziecka pod opiekę kogoś z rodziny na kilka godzin? Albo na dyspensę na oglądanie bajek w telewizji, dużo dłużej niż normalnie?

Witamy w czasami brutalnej rzeczywistości pracy z domu!

Dla rosnącej liczby rodziców, którzy zdecydują się pracować z domu, trudno jest cały czas zachowywać delikatną równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Nawet najlepszym zdarza się wpadka. Zaliczył taką dziennikarz BBC, kiedy podczas transmisji na żywo do pokoju weszło jego dziecko!

Wszyscy doświadczeni w pracy zdalnej rodzice wiedzą, że potrzeba znacznie więcej niż tylko wydzielonego biurka, aby praca zdalna działała na wszystkich płaszczyznach. Rodzice muszą włożyć w to zdecydowanie więcej wysiłku i konkretnych działań. Opracować skuteczną taktykę obejmującą bycie rodzicem i pracownikiem w swoim własnym domu.

Oto od czego zacząć, jeśli jesteś rodzicem, który od niedawna pracuje zdalnie z domu?

Wytłumacz dzieciom co robisz – Dzieciom bardzo trudno jest zrozumieć koncepcję pracy. Ale nawet małe dzieci potrafią zrozumieć, że mamusia i tatuś muszą pracować, żeby zarobić pieniążki na dom, na jedzenie i na zabawki.

Wyjaśnij swoim dzieciom, że pracujesz w domu. Co to znaczy, co wtedy robisz i czego w tym czasie potrzebujesz od nich. Podkreśl, że choć dzięki pracy zdalnej możesz spędzać z nimi więcej czasu, to jednak praca z domu nie oznacza, że możesz bawić się z nimi cały dzień. Upewnij się, że rozumieją, kiedy jesteś „w pracy”. W zależności od wieku dziecka odpowiednio podziel się z nim swoim harmonogramem.

Ustal znak rozpoznawczy – Dla mniejszych dzieci, sprawdzą się oczywiście bardziej oczywiste, widoczne sygnały. Kolorowe znaki, np. czerwony znak na biurku oznacza czas pracy i wtedy nie wolno tatusiowi lub mamie przeszkadzać bez powodu. Po ustaleniu wspólnie sygnałów – sam się ich trzymaj. Nie odrywaj się od pracy za każdym razem jak dziecko Cię o coś poprosi. Wyjaśnij, że spełnisz prośbę za określony czas, np. za godzinę. Twoje dzieci będą trochę potrzebowały oczywiście trochę czasu, aby przyzwyczaić się do tych nowych zasad i sygnałów, ale w końcu się ich nauczą i będą ich przestrzegać.

Multitasking to dawno obalony mit – Żonglerka pomiędzy obowiązkami rodzica a obowiązkami zawodowymi pracownika zawsze prowadzi do porażki na jednym z frontów. Zachowaj ścisły podział w harmonogramie dnia na czas pracy i czas dla rodziny. To jedyny sprawdzony sposób, aby być efektywnym w domu zarówno jako pracownik, jak i rodzic.

Jeśli to możliwe, zrób fizycznie kalendarz lub powieś plan dnia, w widocznym dla innych domowników miejscu. Znowu – dostosowany do wieku odbiorcy.

Pomoże Ci to oddzielić obowiązki pracownika i rodzica, w sposób czytelny dla Ciebie, jak i dla innych domowników. Jeśli coś związanego z dziećmi przerywa godziny pracy i nie ma możliwości, aby zająć się później, po prostu skup się na rozwiązaniu tego problemu. Nie próbuj równocześnie robić dwóch rzeczy na raz. Wielozadaniowość nie jest wcale najbardziej efektywnym rozwiązaniem.

Podziel pracę na mniejsze części – po raz kolejny wykorzystaj elastyczność, jaką daje Ci praca w domu. Podziel harmonogram na godziny. Każdemu zadaniu przypisz określony czas. Po którym wstaniesz i zrobisz sobie przerwę, np. na zabawę z dzieckiem. Nawet jeśli miałbyś pracować godzinę, a potem mieć 15 minut przerwy to, dopóki trzymasz się swojego planu, powinno to pozytywnie wpłynąć na twoją efektywność.

Załóżmy, że Twoje dziecko ma dwugodzinną drzemkę w ciągu dnia. Wykorzystaj te dwie godziny każdego dnia na najtrudniejsze i wymagające skupienia zadania.

Część zadań możesz zaplanować na godziny wieczorne, kiedy już położysz dziecko spać. A w ciągu dnia poświęcić więcej czasu dziecku niż obowiązkom służbowym.

Poproś o pomoc -Po pierwsze nie obwiniaj się, jeśli w czasie pracy z domu będziesz musiał poprosić o pomoc przy dziecku. Skorzystaj z pomocy niani, przedszkola czy żłobka, poproś rodzinę o pomoc w sytuacji podbramkowej. To, że jesteś w domu nie oznacza, że nie potrzebujesz czasami pomocy przy dziecku. W końcu jesteś w pracy, nawet jeśli tym miejscem pracy jest twój własny dom.

Uważaj na naciągaczy – Obecnie to co nazywamy pracą zdalną to już nie to samo co dorywcze chałupnictwo. Nadal jednak trafić można ogłoszenia o pracę obiecujące kokosy bez ruszania się z domu. Należy bardzo ostrożnie podchodzić to tego typu ofert i weryfikować pracodawców, których oferty brzmią niewiarygodnie dobrze.

Także zanim zdecydujesz się na pracę z domu sprawdź dobrze pracodawcę. Upewnij się, że firma istnieje, możesz to zrobić nie wychodząc z domu. Zadzwoń do pracodawcy, poproś o rozmowę np. z działem kadr. Jak w przypadku każdej innej pracy liczyć się powinieneś z normalnym procesem rekrutacyjnym, umową o pracę z opisanymi warunkami.

Pamiętaj, że nie powinieneś być proszony o ponoszenie żadnych kosztów związanych z procesem rekrutacyjnym czy samym zatrudnieniem. Jedyną rzeczą o jaką możesz być poproszony to zainwestowanie w szybki Internet oraz porządny zestaw słuchawkowy. To będą Twoje podstawowe narzędzie pracy w domu.

Jakie są zalety i wady pracy zdalnej?

Możesz pomyśleć, że praca zdalne to same korzyści. Ale jak w przypadku wszystkiego innego na tym świecie wszystko ma swoje wady i zalety.

Zalety pracy zdalnej dla pracowników

 • Niektóre zalety pracy zdalnej dla pracowników to:
 • Oszczędność na dojazdach – czas i ceny biletów
 • Praca w bardziej elastycznych godzinach
 • Praca w dowolnym miejscu (możesz pracować wszędzie tam, gdzie możesz uzyskać stabilne połączenie z Internetem)
 • Nie ma potrzeby dodatkowej opieki nad dziećmi (możesz zostać w domu z dziećmi)
 • Brak biurowych plotek, szczególnie jeśli nie jesteś zbyt gadatliwym typem

Zalety pracy zdalnej dla pracodawców

 • Zalety pracy zdalnej dla pracodawców to:
 • Lepsza produktywność pracowników (pracują na własnych warunkach, są bardziej zmotywowani)
 • Lepsze zadowolenie pracowników (niższa rotacja pracowników)
 • Mniej napowietrznych (nie trzeba płacić za tyle komputerów, biurka, wynajem, materiały biurowe, itp.)
 • Możesz wynająć mniejsze powierzchnie biurowe (masz mniej pracowników na stałe przebywających w biurze)
 • Dostęp do większej puli talentów (nie ograniczasz się tylko do pracowników z danego miasta czy okolicy)
 • Mniej wymaganych szkoleń (większość pracowników zdalnych już wie, jak wykonywać swoją pracę)
 • Możesz płacić niższe pensje (jest mniej kosztów dla pracowników, więc będą bardziej otwarci na niższe płace)
 • Będziesz mieć pracowników przez całą dobę (pracownicy zdalni znajdujący się w innych strefach czasowych mogą zająć się problemami, podczas gdy standardowi pracownicy biurowi są już poza pracą)

Wady pracy zdalnej dla pracowników

 • Wady pracy zdalnej dla pracowników obejmują przykładowo:
 • Brak udziału w życiu towarzyskim firmy (pracownicy zdalni mogą nie być ze sobą aż tak zżyci jak biurowi, bo np. nie spędzają ze sobą czasu po pracy)
 • Samotność (jesteś sam w pracy, a kot czy pies niestety z Tobą nie pogada)
 • Przepracowanie (szczególnie bez ustalonego harmonogramu, bardzo łatwo jest pracować dłużej niż 8 godzin dziennie)
 • Za mało pracy, mała efektywność (bez szefa patrzącego przez ramię, możesz odczuwać braki w motywacji do pracy)
 • Wady pracy zdalnej dla pracodawców

Wady pracy zdalnej dla pracodawców to:

 • Musisz zaufać pracownikowi (oczywiście możesz instalować u pracownika oprogramowanie mierzące jego wydajność, ale z drugiej strony brak zaufania z Twojej strony mocno może obniżyć morale w zespole zdalnym)
 • Współpraca między zespołami czy działami może być trudniejsza (czaty wideo, choć pomocne, nie zastępują do końca interakcji między ludźmi)

Czy praca zdalna jest skuteczna?

Tak! Kiedy pracownicy nie muszą dojeżdżać do pracy i mogą pracować skądkolwiek i kiedykolwiek chcą, najczęściej pracują dłużej i robią więcej. Dwuletnie badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że praca w domu zwiększyła produktywność pracowników o 13%.

Dlaczego pracownicy zdalni są bardziej produktywni?

Pracownicy zdalni są bardziej produktywni, szczególnie jeśli otrzymują wynagrodzenie za wykonany projekt. W ich najlepszym interesie jest jak najszybsze zakończenie powierzonych zadań, jednocześnie z zachowanie wysokiej jakości usługi.

Jak i gdzie znaleźć pracę zdalną

Pracy zdalnej szukać możesz tak naprawdę podobnie jak pracy stacjonarnej. Obecnie szukanie pracy odbywa się w głównej mierze przez Internet i polega na przeglądaniu portali z ogłoszeniami o pracę. Grunt to trafić na odpowiednia platformę, która skupia się wokół ogłoszeń na pracę zdalną.


W wyszukiwarki internetowe ofert pracy warto wpisać terminy takie jak: praca zdalnapraca w domu oraz słowa kluczowe z języka angielskiego, takie jak freelancer lub remote

Jaką pracę możesz wykonywać zdalnie

To jaką pracę można wykonywać zdalnie dużo zależy od branży i stanowiska jakie Cię interesują. Od tego czy chcesz pracować na cały etat, na część etatu a może interesują Cię praca dorywcza lub tylko przy konkretnych projektach.

Na szczęście istnieje wiele różnych branży, w których możliwa jest praca zdalna. I nie jest to wbrew pozorom tylko IT. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są najlepsze zawody możesz wykonywać zdalne, zarówno w niepełnym wymiarze godzin, jak i w pełnym wymiarze godzin.

Najlepsze prace zdalne w niepełnym wymiarze godzin

Oto niektóre z bardziej typowych prac zdalnych, jakie możesz wykonywać w niepełnym wymiarze godzin:

 • Praca programisty:  Biorąc pod uwagę, że programista pracuje wyłącznie na komputerze, jest to idealna praca dla osób, które chcą pracować zdalnie. Bardzo często jest to praca nad konkretnym rozwiązanie, co sprzyja elastycznemu podejściu do godzin pracy, bo jest ona nastawiona na konkretny wynika a nie ilość spędzonych przed komputerem godzin.
 • Kierownik projektu:  Dzisiejsza zaawansowana technologia pozwala nadzorować projekty bez konieczności osobistego bycia w miejscu, gdzie są one realizowane. Możesz korzystać z rozwiązań typu czaty, rozmowy wideo i narzędzia do zarządzania projektami, aby nadzorować i kierować pracą zespołu czy realizacją projektu z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie.
 • Praca księgowa:  Nie musisz spotykać się z kimś twarzą w twarz, aby obliczyć dobrze podatki lub poprowadzić księgowość firmie, więc po co trzymać się ścisłych godzin pracy 8 do 16? Niech twoi kliencie wysyłają Ci potrzebne materiały lub zapytania drogą elektroniczną, a Ty będziesz mógł na nie odpowiedzieć lub przygotować materiały zwrotne wtedy, kiedy chcesz. Oczywiście z zachowaniem ustalonych terminów na wykonanie zadania.
 • Analityk danych:  Jest to kolejna praca, która nie wymaga spotkań twarzą w twarz. Biorąc pod uwagę zbieranie, przetwarzanie i wykonywanie analizy danych, wystarczy niezawodny dostęp do tych danych i szybki Internet, abyś mógł wykonać swoją pracę. Zawód analityka doskonale nadaje się do wyeliminowania konieczności pracy w biurze.
 • Marketing i  PR : Większość nowoczesnego marketingu to marketing cyfrowy, także wszystko odbywa się online. Istnieje szeroka gama miejsc pracy związanych z marketingiem, które pozwalają pracować z dowolnego miejsca na świecie, jednocześnie skutecznie prowadzić promocję danej firmę lub klienta.
 • Praca konsultingowa w niepełnym wymiarze godzin:  Jeśli masz niszową wiedzę w dowolnej dziedzinie, dobrze ją wykorzystaj w zadaniach konsultingowych. Twoi klienci mogą skontaktować się z Tobą, gdy potrzebują porady w tej sprawie i możesz użyć różnych technologii (takich jak poczta głosowa, e-mail lub czat), aby odpowiedzieć na ich pytania i potrzeby.

Najlepsze prace zdalne w pełnym wymiarze godzin

Chcesz podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin jako pracownik zdalny? Jest to całkowicie możliwe. Oto niektóre z tych najbardziej popularnych:

 • Praca w marketingu: Ponownie, ale większość marketingu odbywa się obecnie online, są zatem pracodawcy, którzy gotowi są zatrudnić Cię zdalnie w pełnym wymiarze godzin. Szczególnie, że w przypadku większości prac marketingowych liczy się wynik, a nie siedzenie 8 godzin za konkretnym biurkiem.
 • Praca przy wprowadzaniu danych:  Jest to kolejny rodzaj pracy, która jest wystarczająco elastyczna i może być wykonywana zarówno w niepełnym, jak i pełnym wymiarze godzin. Firmy we wszystkich branżach nadal potrzebują jakiejś formy wprowadzania danych do ich systemów. Jeśli dobrze poszukasz, na pewno znajdziesz coś dla siebie.
 • Praca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa:  Czy jest lepszy sposób testowania cyberbezpieczeństwa klienta niż praca zdalna? Praca poza obiektem daje inną perspektywę. Możesz przetestować granice cyberbezpieczeństwa klienta przy użyciu rzeczywistych technik.
 • Grafik: Wiele różnych branży wymaga ilustracji, np. książki dla dzieci, podręczniki i opisy produktów, infografiki i wiele, wiele innych. Twoi klienci mogą po prostu wysłać swoje specyfikacje i wymagania a Ty możesz pracować nad tymi ilustracjami bez konieczności fizycznego spotkania, nawet jeśli wymagane są poprawki, nadal możesz wykonać je zdalnie.
 • Zdalne UX:  Tak długo, jak masz komputer i działające połączenie z Internetem, możesz pomóc klientom w ich UX. Chociaż istnieją pewne aspekty ux, które wymagają pracy na miejscu, większość spokojnie można wykonywać z zacisza własnego domu. Bez konieczności jechania do biura.
 • Zdalna księgowość: Podobnie jak w przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin, można zdalnie wykonywać zadania księgowe dla klientów w pełnym wymiarze godzin. Być może trzeba będzie zacząć w niepełnym wymiarze godzin, aby zbudować wystarczająco dużą bazę klientów, aby przejść w pełnym wymiarze godzin.
 • Copywriter i tworzenie treści:   Praca podobna do pracy grafika, ale nie z ilustracjami a wszelkimi treściami, jakie potrzebować może klient. Klienci mogą wysyłać ci specyfikacje e-mailem, a Ty możesz pracować nad treściami bez potrzeby spotykania się w biurze. Narzędzia do współpracy, takie jak Dokumenty Google czy Dropbox umożliwiają przekazywanie sobie materiałów bezpośrednio i praktycznie w czasie rzeczywistym. W razie potrzeby możesz użyć połączeń wideo, aby omówić postępy i wyniki swojej pracy.
 • Korepetycje: Rozmowy wideo w wysokiej rozdzielczości umożliwiły korepetytorom pracę online. Może to być idealne rozwiązanie, jeśli podróżujesz po świecie i przemieszczasz się w rożnych strefach czasowych. Kiedy dziecko, które uczysz kończy zajęcia, u Ciebie może to być poranek i idealny czas na rozpoczęcie wirtualnej lekcji.
 • Praca w psychologii (w tym np. jako pracownik socjalny)  Dzisiaj rozmowy wideo umożliwiają tym, którzy nie są w stanie wyjść z domu, uzyskać właściwą opiekę psychologiczną. Poprzez sesje wirtualnej terapii i konsultacje za pośrednictwem komunikatora wideo możesz zorganizować spotkanie z osobą potrzebującą Twojej porady. Jeśli wolisz pracować w nietradycyjnych godzinach, możesz zaplanować rozmowy wideo z pacjentem w dogodnym dla Ciebie i dla pacjenta czasie.
 • Front-end developer:  Zdalnie możesz też pomóc klientom w budowaniu ich stron internetowych i aplikacji. Ponieważ praca ta właściwie wyłącznie opiera się na znajomości technologii, może być wykonywana w pełni zdalnie. Postępy w pracy możesz omawiać na spotkaniach za pośrednictwem komunikatorów online i dzięki temu możesz wykonywać swoją pracę z dowolnej lokalizacji.

Czy praca zdalna jest dla Ciebie, musisz przekonać się sam

Teraz, gdy znasz wszystkie zalety i wady pracy zdalnej, być może łatwiej Ci będzie podjąć decyzję czy lubisz taką pracę. Przejście w tryb pracy zdalnej może być wyzwaniem na początku, ale dla części z nas okaże się strzałem w dziesiątkę. Część dla odmiany może tylko utwierdzić się w przekonaniu, że woli pracować w biurze.

Praca zdalna może nie tylko dać ci większą swobodę np. do podróżowania i zobaczenia świata, ale może również umożliwić ci zostanie własnym szefem. W końcu, jeśli efektywnie zarządzasz swoją pracą i czasem, taka praca może to znacznie poprawić jakość i zadowolenie z życia.

Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że praca zdalna nie jest dla wszystkich. Jeśli czujesz, że takie rozwiązanie się w Twoim przypadku po prostu nie sprawdza, to nie zmuszaj się. Nic na siłę. Tylko ty wiesz i czujesz, co jest dla Ciebie odpowiednie.

Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć pracę zdalną? Jeśli tak, zajrzyj na Adzuna w poszukiwaniu najnowszych ogłoszeń przejrzyj teraz kilka wakatów i znajdź coś dla siebie.

 

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Jak zostać pielęgniarką / pielęgniarzem. Oferty pracy dla pielęgniarek w Polsce.

Jak zostać psychologiem w Polsce. Potrzebne kwalifikacje, specjalizacje i oferty pracy. 

Spawacz. Ile zarabia spawacz w Polsce i Europie. Analiza stawek i oferty pracy.