Przeglądaj Adzuna Blog »

Chcesz zostać fizjoterapeutą?

Z tego artykułu dowiecie się jak zostać fizjoterapeutą – jakie wykształcenie i uprawnienia potrzebne są, aby zostać fizjoterapeutą w Polsce. Na końcu znajdziecie też link do najnowszych ofert pracy dla fizjoterapeutów z całej Polski.

Fizjoterapeuta należy do grupy zawodów medycznych.  Ze względu na tą klasyfikację fizjoterapeuta / fizjoterapeutka to zatem osoba, która ukończyła studia medyczne. Aby zostać fizjoterapeutą nie wystarczy ukończyć kurs czy szkolenie.

Jeśli już jesteś fizjoterapeutą możesz od razu przejść do strony z ofertami pracy dla Twojej profesji. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy w tym zawodzi – zostań tutaj z nami.

Jakie kwalifikacja dla zawodu fizjoterapeuty

Aby móc legalnie uprawiać w Polsce zawód fizjoterapeuty potrzeba posiadać dokument wydawany przez Krajową Radę Fizjoterapeutów. Krajowa Rada wpisuje osobę wykonującą zawód do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów i wydaje dokument o nazwie „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty”.

Jak otworzyć swój gabinet lub pracować jako fizjoterapeuta

Na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii został opublikowany szczegółowy przewodnik dla osób, które chcą pracować jako fizjoterapeuta.

Przewodnik jest przeznaczony zarówno dla osób, które chcą otworzyć własny gabinet, pracować w gabinecie na umowę o pracę lub dopiero myślą o uzyskaniu potrzebnego do bycia fizjoterapeutą wykształcenia i uprawnień.

Cały przewodnik dostępny jest na stronie Ministerstwa.

Jakie wykształcenie potrzebne jest, aby zostać fizjoterapeutą?

Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę i chcesz zostać fizjoterapeutą z uprawnieniami musisz ukończyć studia drugiego stopnia (magister) na kierunku fizjoterapia. Odbyć obowiązkową półroczną praktykę zawodową.

Sytuacja przedstawia się trochę inaczej dla osób, które rozpoczęła studia licencjackie na kierunku fizjoterapia między 2012-2017 roku. Lub ukończyli szkołę policealną i uzyskali zawodowy tytuł technika fizjoterapii przed wejściem w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, czyli do 31 maja 2016 r.

Całą ustawę znajdziecie na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta fizjoterapeucie nie równy

Tak jak w przypadku innych kierunków medycznych (np. lekarz) fizjoterapeuta może wybrać i skupić się na konkretnej specjalizacji. Nie ma jednej definicji fizjoterapii, która opisze w pełni ten zawód. Ogólnie mówiąc fizjoterapeuta zajmuje się między innymi diagnostyką pacjenta, rozpoznaniem schorzenia i zakwalifikowaniem do odpowiedniego leczenia np. fizyko- lub kinezyterapii. Fizjoterapeuta może też przeprowadzić masaż leczniczy i dobrać odpowiednie leki lub środki medyczne wspomagające proces leczenia czy rehabilitacji.

Fizjoterapeuta może jednak specjalizować się rehabilitacji i terapii ruchowej, medycznej czy zajęciowej. Można wybrać sobie specjalizację odpowiadająca naszym zainteresowaniom, grupie docelowej pacjentów jakim chcemy pomagać czy naszym predyspozycjom.

Pokaźny spis uczelni, na których wykładane są kierunki związane z fizjoterapią znajdziecie między innymi na stronie  https://studia.pl/fizjoterapia

Gdzie szukać pracy jako fizjoterapeuta?

Jak zwykle odsyłamy Was na nasza stronę na Adzuna.pl gdzie dodatkowo znajdziecie opis zakresu obowiązków fizjoterapeuty i opis.

A najnowsze oferty pracy dla fizjoterapeutów z całej Polski znajdziecie na:

Fizjoterapeuta praca:  https://www.adzuna.pl/fizjoterapeuta

Osobom szukającym pracy polecamy też ciekawy serwis Twoja Opieka. W bazie serwisu zarejestrować się mogą pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci  oraz opiekunowie medyczni  i nawiązać kontakt z osobami, które szukaja usług specjalistycznych dla siebie lub bliskich.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Przydatne artykuły:

Jak zostać pielęgniarką / pielęgniarzem w Polsce

Zadbaj o swoje samopoczucie i zdrowie po pracy

Kiedy jest czas na zmiany, czyli jak rozpoznać u siebie wypalenie zawodowe