Przeglądaj Adzuna Blog »

Jak zostać fizjoterapeutą

Zawód fizjoterapeuty cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób wybierających dla siebie ścieżkę zawodową. Nie ma się co dziwić, gdyż ze względu na starzejące się społeczeństwo (nie tylko w Polsce) oraz na większą świadomość ludzi odnośnie zdrowia fizycznego usługi fizjoterapeutów stają się coraz bardziej potrzebne i popularne.

Z tego artykułu dowiecie się jak zostać fizjoterapeutą – jakie wykształcenie i uprawnienia potrzebne są, aby być fizjoterapeutą w Polsce. Znajdziecie też linki do najnowszych i  aktualnych ofert pracy dla fizjoterapeutów z całej Polski.

Jeśli już jesteś fizjoterapeutą możesz od razu przejść do strony z ofertami pracy dla fizjoterapeutów. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy w tym zawodzie – zostań tutaj z nami i przeczytaj cały artykuł.

  1. Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty.
  2. Prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.
  3. Wykształcenie potrzebne do pracy jako fizjoterapeuta.
  4. Gdzie studiować fizjoterapię.
  5. Jakie specjalizacje i gdzie można pracować fizjoterapeuta.
  6. Jak otworzyć swój gabinet fizjoterapeutyczny.
  7. Aktualne ofert pracy dla fizjoterapeutów z całej Polski.

Jak zostać fizjoterapeutą. Jakich kwalifikacji potrzebujesz, aby zostać fizjoterapeutą. 

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

Aspekty prawne związane z zawodem fizjoterapeuty w Polsce reguluje od 2015 ustawa z dnia 25 września, która weszła w życie 26 października tego samego roku. Ustawa określa przepisy ogólne oraz zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty na terenie naszego kraju. Na stronie Krajowej rady Fizjoterapeutów znaleźć można całą treść ustawy, raz z jej aktualizacjami.

Prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty

Aby móc legalnie uprawiać w Polsce zawód fizjoterapeuty potrzeba posiadać dokument wydawany przez Krajową Radę Fizjoterapeutów. Jest to dokument potwierdzający prawo wykonywania tego zawodu. Należy być w celu również wpisanym do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. To właśnie Krajowa Rada Fizjoterapeutów wpisuje osobę wykonującą zawód do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów i wydaje dokument o nazwie „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty”.

Jakie wykształcenie potrzebne jest, aby zostać fizjoterapeutą. 

Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę i chcesz zostać fizjoterapeutą z uprawnieniami musisz ukończyć studia drugiego stopnia (magister) na kierunku fizjoterapia, rehabilitacja ruchowa, oraz studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne, z odpowiednią specjalizacją (w zależności od tego kiedy rozpocząłeś swoją edukację). Dodatkowo trzeba również odbyć  półroczną praktykę zawodową.

Fizjoterapeuta należy  do grupy zawodów medycznych.  Ze względu na tą klasyfikację fizjoterapeuta / fizjoterapeutka to zatem osoba, która ukończyła studia medyczne lub studia na Akademii Wychowania Fizycznego z odpowiednią specjalizacją. Aby zostać fizjoterapeutą nie wystarczy ukończenie kursu, szkolenia lub szkoły policealnej.

Sytuacja przedstawia się trochę inaczej dla osób, które rozpoczęła studia licencjackie na kierunku fizjoterapia między 2012-2017 roku. Lub ukończyli szkołę policealną i uzyskali zawodowy tytuł technika fizjoterapii przed wejściem w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.  Szczegóły, oraz całą ustawę znajdziecie na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty

Gdzie studiować fizjoterapię

Spis uczelni, na których wykładane są kierunki związane z fizjoterapią znajdziecie między innymi na stronie  https://studia.pl/fizjoterapia.

Należy pamiętać, że choć studia są niezbędne i zdobywa się na nich wiedzę teoretyczną z wielu dziedzin, potrzebnych do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Zajęcia prowadzone są między innymi w zakresie: anatomii człowieka, terapii manualnej, fizykoterapii, masażu leczniczego, fizjoterapii ogólnej fizjoterapii klinicznej, rehabilitacji ruchowej. Do wykonywania zawodu niezbędne jest również nabycie umiejętności i wiedzy praktycznej.  Wiedzę praktyczną zdobywa się na początku podczas odbywania praktyk.  Najczęściej oferowane są w szpitalach, przychodniach, klinikach, ośrodkach rehabilitacyjnych czy szkołach. Warto dowiedzieć się, przed podjęciem decyzji o wyborze uczelni, czy uczelnia na której zamierzamy studiować fizjoterapię pomoże nam i w jakim zakresie przy zorganizowaniu niezbędnych praktyk zawodowych.

Różne specjalizacje w pracy fizjoterapeuty.

Tak jak w przypadku innych kierunków medycznych (np. lekarz, pielęgniarka, psychiatra – o których również pisaliśmy dla Was na naszym blogu) fizjoterapeuta może wybrać i skupić się na konkretnej specjalizacji. Nie ma jednej definicji fizjoterapii, która opisze w pełni ten zawód. Ogólnie mówiąc fizjoterapeuta zajmuje się diagnostyką pacjenta, rozpoznaniem schorzenia i zakwalifikowaniem do odpowiedniego leczenia np. fizyko- lub kinezyterapii. Fizjoterapeuta może też przeprowadzić masaż leczniczy i dobrać odpowiednie leki lub środki medyczne wspomagające proces leczenia czy rehabilitacji.

Fizjoterapeuta może  specjalizować się rehabilitacji i terapii ruchowej, medycznej czy zajęciowej. Można wybrać sobie specjalizację odpowiadająca naszym zainteresowaniom, grupie docelowej pacjentów, jakim chcemy pomagać czy naszym predyspozycjom.

Przyszły fizjoterapeuta oprócz wiedzy ogólnej może skupić się zatem na  specjalizacjach kierunkowych, takich jak ortopedia, neurologia, pediatria czy onkologia. Wtedy może pracować i pomagać pacjentom z bardziej konkretnymi problemami czy schorzeniami.

Wybór specjalizacji może też determinować miejsce pracy przyszłego fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta może pomagać sportowcom i pracować nie tylko w szpitalach ale również przy klubach czy kompleksach sportowych; szkołach wychowania fizycznego.

Fizjoterapeuta to nie  masażysta

Choć fizjoterapeuta może również wykonywać masaże lecznicze i to jednak zawód fizjoterapeuty jest dalece wykraczający poza kompetencje masażysty.

Jakie są zatem różnice między fizjoterapeutą a masażystą. Przede wszystkim wykształcenie. Fizjoterapeuta to zawód wymagający studiów wyższych. Masażystą może zostać osoba, która ukończyła np. dwuletnie studium policealne. Co nie umniejsza w niczym masażystom! Należy jednak podkreślić, że fizjoterapeuta, posiada dużo szerszą wiedzę. Co  za tym idzie zakres jego obowiązków zawodowych jest dużo szerszy. Fizjoterapeuta może być zatem masażystą i pracować jako masażysta.  Masażysta, aby zostać fizjoterapeutą musi zdobyć potrzebne do tego i opisane wyżej wykształcenie wyższe. Oraz potwierdzić prawo do wykonywania tego zawodu.

Fizjoterapeuta to powołanie, nie tylko raz wyuczony zawód

Każdy zawód wymaga pewnych predyspozycji, cech i wiedzy. W pracy fizjoterapeuty oprócz wiedzy zdobytej na uczelni i kwalifikacji liczą się również tzw. umiejętności miękkie. Fizjoterapeuta zajmuje się ciałem, ale często przydaje mu się do pracy np. wiedza z psychologii. Pomocna będzie umiejętność łatwego dotarcia do pacjenta, nawiązanie z nim kontaktu, wzbudzenie w nim zaufania. Taki kontakt jest niezwykle potrzebny do przeprowadzenia skutecznej terapii i leczenia kontuzji, rehabilitacji po wypadku czy urazie. Kiedy pacjenci oprócz fizycznego uszczerbku na zdrowiu mogą zmagać się z problemami emocjonalnymi.

Zawód i praca fizjoterapeuty wymaga też ciągłego doszkalania, poszerzania wiedzy, poznawania nowych trendów i kierunków w tej dziedzinie. Jest to zawód obarczony dużą odpowiedzialnością i jego wykonywanie może wiązać się ze stresem. Fizjoterapeuta, podejmując decyzje i przeprowadzając dane leczenie odpowiada za zdrowie drugiego człowieka. Jest to duża odpowiedzialność i należy się z nią liczyć zanim podejmie się decyzję o pracy w tym zawodzie.

Jak otworzyć swój gabinet lub pracować jako fizjoterapeuta

Na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii został opublikowany szczegółowy przewodnik dla osób, które chcą pracować jako fizjoterapeuta. Cały przewodnik dostępny jest na stronie Ministerstwa.

Fizjoterapeuci prowadzący własną działalność gospodarczą muszą obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC. Ubezpiecza ono w zrazie szkód osobowych powstałych w następstwie udzielania świadczeń zdrowotnych. Do takich bowiem należą usługi fizjoterapeutyczne.

Gdzie szukać pracy jako fizjoterapeuta. Oferty pracy dla fizjoterapeutów

Jak zwykle odsyłamy Was na nasza stronę na Adzuna.pl, gdzie dodatkowo znajdziecie opis zakresu obowiązków fizjoterapeuty.

Praca dla fijzoterapeutów będzie zawsze. Szczególnie ze względu na starzenie się społeczeństwa, ale również na większą świadomość ludzi odnośnie tego zawodu i korzyści jakie płyną z korzystania z tego typu usług. Nie tylko w momencie choroby czy urazu, ale również prewencyjnie.  O zainteresowaniu tym zawodem świadczą najnowsze oferty pracy dla fizjoterapeutów z całej Polski zebrane na Adzuna.

Zbieramy dla Was na Adzuna w jednym miejscu oferty z różnych tablic, portali pracy, stron medycznych i serwisów rekrutacyjnych. Także nie musicie odwiedzać wszystkich tych stron osobno, aby zobaczyć jakie ogłoszenia dla fizjoterapeutów się tam dzisiaj znajdują!

Oferty pracy dla fizjoterapeutów w Warszawie, we Wrocławiu, w Poznaniu. Oraz oferty zebrane z całej Polski.

Osobom szukającym pracy polecamy też ciekawy serwis Twoja Opieka. W bazie serwisu zarejestrować się mogą pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci  oraz opiekunowie medyczni  i nawiązać kontakt z osobami, które szukają usług specjalistycznych dla siebie lub bliskich.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Przydatne artykuły:

Jak zostać pielęgniarką / pielęgniarzem w Polsce

Zadbaj o swoje samopoczucie i zdrowie po pracy

Kiedy jest czas na zmiany, czyli jak rozpoznać u siebie wypalenie zawodowe