Przeglądaj Adzuna Blog »

Automatyzacja w automotive

W Polsce mamy obecnie 17 aktywnie działających przedsiębiorstw i zakładów produkujących samochody, w tym pojazdy osobowe, autobusy, pojazdy elektryczne i silniki. Najdłużej działającym zakładem produkcyjnym jest Autosan w Sanoku, który powstał w 1832 roku! Największymi, pod kątem ilości zatrudnionych osób, są zakłady należące do grupy Volkswagena. 4 zakłady VWP zatrudniają w sumie około 11.000 osób. Ale jakich pracowników szuka obecnie branża automotive i w jakim kierunku się rozwija się rynek pracy związany z tą branżą?

Bryczka bez konia

Samochody to już nie tylko przemysł produkcyjny. To nowe i stale rozwijające się nowoczesne technologie. Pojazdy mechaniczne już dawno przestały być po prostu alternatywą zaprzęgu. Zarówno samochody osobowe, jak pojazdy ciężkie stały się małymi, skomputeryzowanymi, często połączonymi z Internetem centrami dowodzenia. Mają na wyposażeniu skomplikowane czujniki wspomagające jazdę czy parkowanie; elektronikę optymalizującą działanie całego pojazdu, a nawet profesjonalne nagłośnienie i skomplikowane urządzenia do nawigacji na bazie GPS.

Automatyzacja produkcji aut

Zmieniają się nie tylko same pojazdy, zmienia się też zasadniczo sposób ich produkcji, szczególnie tej masowej.

Wiele prac w samych fabrykach produkujących samochody, które kiedyś wykonywane były przez ludzi, obecnie coraz częściej wykonują maszyny. Automatyzacja postępuje zarówno w celu zoptymalizowania kosztów produkcji czy wydajności fabryk, jak i ze względu na ochronę środowiska. Tradycyjne prace manualne zastępowane są przez maszyny i komputery. Ciężar pracy ludzkich rąk przesuwa z taśmy produkcyjnej w stronę nowych technologii właśnie.

Robotyzacja, czyli praca dla inżynierów i komputerowców

Robotyzacja procesów produkcyjnych to z jednej strony mniej wakatów w fabryce, a z drugiej strony nowe miejsca pracy dla inżynierów. Inżynierów z wielu branży, którzy odpowiedzialni są nie tylko za same maszyny, ale również oprogramowanie dla nich. Także część wakatów produkcyjnych znika ze względu na automatyzację, ale ta sama automatyzacja tworzy nowe miejsca pracy bazujące na zupełnie innych kwalifikacjach.

Wyżej opisane trendy widać po wpisaniu hasła automotive, w wyszukiwarkę ofert pracy Adzuna.pl. Na ponad 1300 ogłoszeń o pracę, zaledwie 10% trafień dotyczy pracy na produkcji. Zdecydowana większość ogłoszeń to praca dla inżynierów i informatyków.

Photo by PIXABAY / pexels.com

Czy tylko inżynier znajdzie teraz pracę?

Z linii produkcyjnych nieustająco wyjeżdżają nowe pojazdy. Choć przy ich produkcji wykorzystuje się coraz częściej maszyny, to jednak czynnik ludzki nadal jest niezastąpiony w wielu związanych z motoryzacją zakładach pracy. Przemysł motoryzacyjny to oprócz pracy dla inżynierów nadal źródło zatrudnienia dla mechaników, lakierników, blacharzy i monterów.

Pomimo nadal wielu wakatów na prace fizyczne związane z motoryzacją, młode osoby powinny poważnie wziąć pod uwagę nowe trendy przy planowaniu kariery zawodowej. Warto zaznaczyć, że robotyzacja dotyka już nie tylko tej jednej gałęzi przemysłu.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Przydatne artykuły:

Ile zarabia spawacz – analiza stawek

Czy rolnik szuka tylko żony? A może szuka też pracy!