Przeglądaj Adzuna Blog »

Kierunek psychologia. Czy jest w Polsce praca po psychologii

Na Uniwersytecie Warszawskim kierunek psychologia cieszy się nieustającą popularnością. Podczas czerwcowo-lipcowej tury naborów w roku akademickim 2018/2019 o jedno miejsce konkurowało aż 12 kandydatów (dokładniej 12,54 zgodnie z danymi UW)

Co to znaczy dla osób zainteresowanych pracą psychologa?

Na pewno po zakończeniu studiów psychologicznych muszą się liczyć z równie dużą konkurencją na rynku pracy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zawodowi i pracy psychologa. Omówimy jakie są główne dziedziny / specjalizacje czekające na przyszłych psychologów. A także, gdzie szukać pracy jako psycholog, jeśli  mamy już odpowiednie przygotowanie i doświadczenie.

Jeśli masz już wymagane wykształcenie i szukasz pracy jako psycholog możesz od razu przejść do strony z ogłoszeniami o pracę dla psychologów na Adzuna.pl lub skorzystać z wyszukiwarki na górze. Jeśli dopiero się uczysz i rozważasz zawód psychologa, przeczytaj nasz artykuł do końca.

Ale jeśli dopiero rozważasz taką ścieżkę kariery, zostań i przeczytaj cały artykuł.

Czym zajmuje się psycholog?

Zacznijmy od tego, że psycholog, nie tylko, jak na filmach, położy nas na kozetce i wysłucha co nas gryzie. Psycholog między innymi rozpoznaje, diagnozuje, bada procesy jakie zachodzą w psychice człowieka. Zajmuje się też interakcją człowieka z jego otoczeniem, bada mechanizmy i zależności jakimi są podporządkowane.

Psychologia to oddzielna gałąź nauki, która czerpie i opiera się również na takich dziedzinach jak socjologia, antropologia, filozofia i biologia. Jest zatem kompleksową dziedziną nauki, co za tym idzie zawód psychologa jest również niejednoznaczny i dzieli się na poszczególne specjalizacje.

Praca dla psychologów o różnych specjalizacjach

Ponieważ psychologia jest terminem bardzo szerokim, warto wymienić kilka głównych specjalizacji z jakich może wybrać osoba chcąca pracować w tym zawodzie:

Psychologia kliniczna

jest to dział psychologii stosowanej. Skupia się na zdrowiu psychicznym człowieka. Bada i określa jakie zachowanie jest normą, a jakie patologią. Zajmuje się też czynnikami które wpływają na dane zachowanie człowieka, oraz jego interakcje z otoczeniem. Psychologia kliniczna związana jest głównie z pracą w służbie zdrowia. Dzieli sia na psychologię kliniczną dzieci i młodzieży, oraz dorosłych (zarówno psychiatrycznej i niepsychiatrycznej służbie zdrowia).

Psychologia sądowa

psycholog sądowy m.in. swoja ekspertyzą i opiniami wspomaga wymiar sprawiedliwości. Wiedza psychologiczna może być wykorzystywana przez sądy, prokuraturę czy policję. Psycholog sądowy może również pracować w placówkach resocjalizacyjnych – więzienia czy ośrodki szkolno-wychowawcze dla młodzieży. Nie tylko zajmować się indywidulanymi problemami osób w nich przebywających, ale również organizacją samych placówek np. pod kątem wprowadzania skutecznych metod resocjalizacji.

Psychologia biznesu

ta dziedzina skupia się na pracownikach i ich relacjach w miejscu pracy. Bada zachowania zarówno pracowników niższego szczebla, jak i kadry zarządzającej. Ma na celu optymalizację miejsca pracy tak, aby firma jako organizacja biznesowa była jednocześnie jak najbardziej efektywna (wydajna) i przyjazna pracownikom. Innymi słowy stara się zachować równowagę między wynikami osiąganymi przez pracowników danej organizacji i ich satysfakcji z wykonywanej pracy.

Psychologia rozwoju człowieka

ak sama nazwa wskazuje ta dyscyplina psychologii zajmować się będzie człowiekiem od narodzin, poprzez kolejne fazy jego rozwoju. Badać będzie zmiany w zachowaniu człowieka na przestrzeni całego jego życia. Dziedzina ta klasyfikuje i definiuje na podstawie badać różne fazy psychologiczne zależne od wieku człowieka. Obiektami badań będą więc zarówno dzieci, młodzież, osoby wkraczające w dorosłość i te które osiągnęły dojrzałość.

Oczywiście do wykonywania tego zawodu potrzebne jest ukończenie specjalistycznych studiów wyższych. Ale wybierając kierunek psychologiczny będziemy mogli w przyszłości zdecydować się na konkretna specjalizację, zgodną z naszymi zainteresowaniami lub chęcią pracy z ludźmi np. z danej grupy wiekowej czy społecznej.

Ciekawostki i artykuły na temat psychologii

Wszystkich, którzy myślą o rozpoczęciu studiów na kierunku psychologicznym, aby w przyszłości móc wykonywać zawód psychologa zapraszamy na stronę Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, które ma swoje oddziały w całej Polsce. Możecie znaleźć tam nie tylko ciekawe artykuły, czasopisma, opinie, ale i najnowsze regulacje prawce związane w wykonywaniem zwodu psychologa.

Gdzie studiować psychologię?

Wykaz uczelni w Polsce, które proponuję studentom kierunki psychologiczne znajdziecie między inny tutaj.

Gdzie szukać pracy po psychologii?

Jeśli intersuje Cię praca psychologa w konkretnym mieście zaglądaj regularnie na strony:

Psycholog Warszawa – oferty zebrane

Psycholog oferty pracy z calej Polski