Przeglądaj Adzuna Blog »

Logopeda – gdzie szukać pracy oraz jak nim zostać

Czym zajmuje się logopeda? Najprościej rzecz ujmując osoba wykonująca zawód logopedy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń mowy. Czyli pomaga osobom, które mają problemy z werbalnym komunikowaniem się z innym.

Logopedia należy do grupy zawodów specjalistycznych, co znaczy, że wykonywany być może tylko przez osoby z odpowiednim wykształceniem.

Jeśli jesteś logopedą i szukasz pracy w zawodzie logopedy, przejdź od razu na stronę z naszymi ogłoszeniami o pracę. Jeśli zastanawiasz się nad tym zawodem, zostań z nami i czytaj dalej.

Jakie kwalifikacje potrzebne są, aby zostać logopedą

Aby zostać logopedą można wybrać różne ścieżki edukacji. Często zdarza się, że logopedzi są zarazem pedagogami, psychologami, filologami. Należy jednak pamiętać, że aby pracować w placówkach oświatowych należy mieć przygotowanie pedagogiczne (czy w postaci fakultetu na studiach magisterskich czy studiów podyplomowych).

Na tej stronie znajdziecie wyszukiwarkę, dzięki której możecie wyszukać uczelnie oferujące kierunki związane z logopedią.

Praca logopedy – różne specjalizacje

Jak w przypadku wielu innych zawodów specjalistycznych, również w przypadku logopedii można wybrać określoną specjalizację oraz miejsce pracy.

Jeśli lubimy prace z dziećmi możemy wybrać logopedię ogólną, która najczęściej pomaga najmłodszym w przezwyciężaniu trudności komunikacyjnych. Logopeda dziecięcy zajmować się będzie nie tylko leczeniem i wspieraniem prawidłowej wymowy u dzieci, ale również profilaktyką, czyli np. zapobieganiem wad wymowy. Może korzystać w swojej pracy z różnych ciekawych narzędzi, jak np. gry rozwijające umiejętność samodzielnego czytania, pisania i mówienia.

Surdologopeda będzie pracował z osobami niesłyszącymi lub niedosłyszącymi, mającymi problemy ze słuchem – od urodzenia, w następstwie choroby czy wypadku. Zawód ten wymaga oczywiście ukończenia specjalizacji w tym kierunku. Surdologopeda może pracować zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi.

Ciekawą alternatywą dla logopedy może być zawód logopedy medialnego lub artystycznego. Taka osoba współpracować może nie tylko z artystami scenicznymi i aktorami, ale również z politykami, dziennikarzami, prawnikami czy nawet studentami kierunków aktorskich. Czyli ze wszystkimi osobami, których praca wymaga zawodowa wymaga nienagannej dykcji i dobrej emisji głosu. Logopeda może też pracować i pomagać między innymi osobom jąkającym się.

Gdzie może pracować logopeda

W zależności od wybranej specjalizacji możliwości jest naprawdę dużo: od własnego gabinetu po placówki oświatowe,  poradnie psychologiczne, ośrodki rehabilitacyjne czy placówki służby zdrowia.

Na Adzuna.pl znajdziecie aktualne ogłoszenia pracy dla logopedów z całej Polski. Wystarczy wybrać z listy interesujące Was miasto, aby sprawdzić jakie jest w nim obecnie zapotrzebowanie na logopedów. Możecie też skorzystać z wyszukiwarki na górze strony, gdzie możecie od razu wybrać interesujące Was miasto lub województwo.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Przydatne artykuły:

Jak zostać pielęgniarką / pielęgniarzem.

Rozmowa kwalifikacyjna? Jak się przygotować.