Przeglądaj Adzuna Blog »

Praca za granicą. Kierunek Niemcy.

Na wyjazd lub pracę za granicą decydujemy się z różnych powodów. Niezależnie od motywów, jakie nami kierują, powinniśmy się dobrze przygotować do podjęcia takiej decyzji. W tym artykule skupimy się na pracy w Niemczech. Niezależnie czy z językiem, czy bez. Podpowiemy Wam, jak bezpiecznie szukać pracy w Niemczech. Wskażemy drogę zarówno tym, którzy chcą mieszkać w Polsce, a pracować zagranicą. Jak i tym spośród Was, którzy planują przeprowadzić się za pracą do Niemiec czy szukają jedynie pracy sezonowej w tym kraju.

Jakie informacje znajdziecie w tym wpisie

Agencja, pośrednik, tablica ogłoszeń – gdzie szukać pracy na terenie Niemiec

Jak sprawdzić agencję zatrudnienia, która oferuje pracę w Niemczech

Umowa o pracę – na co zwrócić uwagę

Formalności o jakie trzeba zadbać przy pracy za granicą

Dowiesz się jak napisać CV po niemiecku i sprawdzić jego poprawność

Sprawdzisz jaka jest Twoja wartość na rynku na podstawie CV

Znajdziesz przydatne linki w temacie – praca Niemcy

 

Jaką pracę chcesz znaleźć w Niemczech?

Jeśli myślisz o pracy w Niemczech warto zrobić rozeznanie na niemieckim rynku pracy. Na tej podstawie ocenisz czy Twoje kwalifikacje są atrakcyjne i poszukiwane przez niemieckiego pracodawcę. Czy jest dużo ofert na interesujące Cię stanowiska. Gdzie są te wakaty. Warto też odezwać się do znajomych, którzy znają Niemcy oraz warunki pracy dla niemieckich firm. Poznać podstawy prawa pracy czy zabezpieczenia socjalnego. Określić, czy interesuje Cię praca tymczasowa, praca przy granicy, do której będziesz dojeżdżać. Czy może stała wraz z zakwaterowaniem. Jak wiesz czego szukasz, łatwiej Ci będzie znaleźć konkretne oferty.

Gdzie i jak szukać pracy na terenie Niemiec

Znasz język niemiecki? Przejrzyj lokalne ogłoszenia o pracę w Niemczech.

Jeśli znasz język niemiecki, na tyle aby czytać niemieckojęzyczne ogłoszenia o pracę, to świetnie! Możesz przejrzeć ogłoszenia o pracę z interesujących cię branży czy miast na niemieckich stronach z ofertami pracy. Najlepiej zrobić to bezpośrednio na jednej z takich tablic ogłoszeń. Na niemieckiej stronie Praca Niemcy – na Adzuna.de znajdziecie ponad pół miliona aktualnych ogłoszeń o pracę w tym kraju, zebranych w jednym miejscu. Będzie to w większości praca z wymaganym językiem niemieckim. Tutaj będziecie mogli znaleźć pracę bez pośrednictwa w postaci agencji zatrudnienia. Aplikować bezpośrednio na stronach niemieckich pracodawców, czy niemieckich agencji rekrutacyjnych.

Dodatkowo na polskiej stronie Praca Niemcy – na Adzuna.pl znajdziecie ogłoszenia po polsku, wystawiane przez polskie agencje zatrudnienia.

Nie do końca znasz język niemiecki. Szukaj pracy bez języka.

W przypadku, gdy nie czujesz się na siłach ze znajomością języka niemieckiego na tyle, aby szukać pracy samodzielnie możesz skorzystać z polskich portali o pracę. Znajdziesz na nich bardzo dużo ogłoszeń pracy w Niemczech, ale napisanych po polsku. Także jest to opcja dla Ciebie, jeśli szukasz pracy w Niemczech bez języka lub z podstawową znajomością niemieckiego.

TUTAJ odnośnik do wybranych ofert pracy za granicą udostępnionych też dla Was na Adzuna Polska.

Agencja zatrudnienia pomoże znaleźć pracę na terenie Niemiec.

Czym zajmuje się taka agencja i w czym tak naprawdę może Ci pomóc.

Agencja zatrudnienia zajmuje się tzw. pośrednictwem pracy. Czyli z jednej strony udziela pomocy osobom szukającym pracy zarówno przy znalezieniu etatu, ale również przy samym procesie zatrudnienia. Z drugiej strony pomaga pracodawcom w znalezieniu spełniających ich oczekiwania pracowników. Zajmuje się doradztwem zawodowym, czyli np. w dopasowaniu pracy do kwalifikacji danej osoby. Może wskazać ścieżkę rozwoju zawodowego np. poprzez wskazanie kursów czy szkoleń w danym zakresie. Agencja pracy może zarówno pomóc w zatrudnieniu tymczasowym, jak i stałym. Oferty pracy w Niemczech u sprawdzonych pracodawców oferuje m.in. agencja pracy Jobs Plus.

Jak sprawdzić, czy dana agencja pracy jest godna zaufania.

Warto pytać wśród znajomych lub na tematycznych forach internetowych o polecenie. Jeśli znamy osoby, które mają pozytywne doświadczenie z daną agencją zatrudnienia to warto słuchać takich rekomendacji.

Dodatkowo zawsze zalecamy sprawdzić czy dana agencja zatrudnienia działa legalnie. Czyli czy jest zarejestrowana w Polsce. Nawet jeśli cieszy się dobrymi opiniami, warto potwierdzić jej status w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia KRAZ na stronie STOR

Umowa o pracę – zawsze czytaj całą jej treść

Jeśli mamy już przygotowane miejsce pracy w Niemczech koniecznie zapoznajmy się z warunkami zatrudnienia i treścią całej umowy. Zanim ją podpiszemy. Niezależnie czy podpisujemy umowę przez pośrednika, czy bezpośrednio z pracodawcą. Ważne, żebyśmy umowę przeczytali w całości. Nie mieli żadnych wątpliwości co do jej postanowień i treści. Poniżej krótka lista podstawowych rzeczy, które na pewno powinniśmy sprawdzić w umowie.

Co powinno być w naszym kontrakcie

Koszty – jeśli korzystasz z usług pośrednika, to musisz się liczyć, że może on pobrać opłatę za pomoc w znalezieniu Ci zatrudnienia. Nie ma w tym nic złego, tak długo jak wszystkie koszty i opłaty związane z Twoim zatrudnieniem są wymienione w umowie. Sprawdź to koniecznie.

Warunki pracy – umowa powinna wskazywać miejsce wykonywania pracy. Szczególnie ważne, gdy praca zakłada więcej niż jedną lokalizację. Krótki opis zakresu obowiązków i czynności jakie wykonywać będzie zatrudniona na danym stanowisku osoba. Warunki i ilość przysługujących dni urlopu.

Terminy i wynagrodzenie– data rozpoczęcia i w przypadku umowy czasowej zakończenia stosunku o pracę. Wynagrodzenie ze wszystkimi jego elementami jak premie, bonusy, dodatki oraz terminy płatności. Umowa powinna też wskazywać okres i warunki wypowiedzenia umowy, dla obu jej stron.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do treści zaproponowanej Ci umowy, nie podpisuj jej.  Nie do czas jak ich nie wyjaśnisz z przyszłym pracodawcą lub agencją, która przygotowała tę umowę dla Ciebie.

Formalności – czyli o co zadbać przed podjęciem pracy w Niemczech

Pozwolenie o pracę – jeśli jesteś obywatelem Polski nie potrzebujesz dodatkowo starać się o pozwolenie na pracę na terenie Niemiec.

Uznanie kwalifikacji – oddzielną kwestią może być uznanie Twoich kwalifikacji zawodowych. To zależeć będzie czy chcesz pracować w Niemczech w zawodzie regulowanym czy nieregulowanym prawnie. Do zawodów regulowanych, czyli takich do wykonywania których musisz potwierdzić swoje kwalifikacje należą w Niemczech: pielęgniarka, lekarz, nauczyciel. Informacje na temat uznawania kwalifikacji zawodowych potrzebnych do pracy w tych zawodach na terenie Niemiec, zajdziecie na stronie www.anerkennung-in-deutschland.de

Niektóre kwalifikacje techniczne i inżynierskie będą również wymagały potwierdzenia. Warto zapoznać się z tym tematem na stronie niemieckiego Ministerstwa Edukacji i Rozwoju, wskazanej wyżej. Strona jest w polskiej wersji językowej.

Ubezpieczenie zdrowotne – jeśli chcesz najpierw wyjechać do Niemiec i dopiero na miejscu zacząć szukać pracy pamiętaj, że potrzebujesz dowodu ubezpieczenia zdrowotnego z Polski. Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia znajdziesz informację, jak uzyskać kartę EKUZ. Na jakich warunkach i jak długo możesz z niej korzystać. Karta ta ważna jest jedynie, jeśli jesteś uprawniony do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Jeśli decydujesz się na stały pobyt w Niemczech, musisz zadbać o analogiczne ubezpieczenie zdrowotne na warunkach, jakie oferuje niemiecka służba zdrowia. W momencie przeprowadzki i zameldowaniu się na stałe do Niemiec oraz podjęcia pracy u niemieckiego pracodawcy obowiązek ubezpieczeniowy przechodzi na Twojego pracodawcę i Twoja polska karta Ekuz przestaje obowiązywać.

Inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli decydujesz się na bycie pracownikiem transgranicznym, czyli po niemiecku Grenzpendler.

Pracownik transgranicznypraca w Niemczech, dom w Polsce

Możesz oczywiście pracować na terenie Niemiec, ale mieszkać w Polsce. Czyli być tzw. pracownikiem transgranicznym. Zgodnie z raportem Eurostatu około 125.000 osób obecnie mieszkających w Polsce pracuje w Niemczech. Osoba, która pracuje w Niemczech, ale jego miejsce stałym zamieszkania jest Polska ma prawo do wszystkich podstawowych świadczeń dostępnych dla osób legalnie pracujących na terenie Niemiec. Do świadczeń tych zalicza się np. świadczenia chorobowe, macierzyńskie, czy w przypadku wypadku przy pracy, zasiłki i świadczenia rodzinne. Innymi słowy jako pracownik transgraniczny, w niektórych kwestiach, w tym podatkowych będziemy, podlegali pod prawo obu krajów – Polsk i Niemiec. Ale na pewno korzyścią będzie fakt, że pracownik transgraniczny podlega opiece zdrowotnej na terenie obu krajów. Należy oczywiście dopełnić związanych z tym formalności.

Jak napisać CV po niemiecku

Niezależnie czy zdecydujesz się na szukanie pracy samodzielnie, bezpośrednio u niemieckich pracodawców czy przez agencję warto zadbać o niemieckie CV. Nawet jeśli szukasz pracy bez doświadczenia CV będzie Ci potrzebne. Zapoznaj się z poradnikiem jak napisać CV po niemiecku. Znajdziesz tam też przykłady i pomocny szablon. Warto wiedzieć czym różni się CV dla polskiego pracodawcy, od tego używanego przy rekrutacji do firm niemieckich.

Jak sprawdzić CV po niemiecku

Jeśli masz już wstępnie przygotowane CV w języku niemieckim, możesz sprawdzić, czy jest przygotowane poprawnie. W tym celu skorzystaj z tego narzędzia. Dzięki niemu możesz sprawdzić również na jakie zarobki możesz potencjalnie liczyć ze swoimi kwalifikacjami w Niemczech. Narzędzie jest bezpłatne, ale jest po niemiecku. Służy do oceny i sprawdzenia CV napisanego po niemiecku. Wskaże Ci błędy (gramatyczne i literówki), jakie powinny zostać poprawione oraz określi szacunkową wartość Twojego zawodowego doświadczenia.

Praca sezonowa. Praca bez języka niemieckiego. A może etat w Niemczech

Praca zagranicą nie musi od razu oznaczać przeprowadzki na zawsze z Polski. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki praca sezonowa w Niemczech będzie rozwiązaniem w sam raz dla Ciebie.

Praca Niemcy – nie tylko przy zbiorach

Praca przy zbiorach w Niemczech to opcja, którą wybierają często osoby nieznające języka. Praca bez języka to możliwość dorobienie w czasie sezonu, ale jednocześnie okazja do obcowania z językiem niemieckim podczas takiego pobytu.

Jeśli nie znasz języka to pracy w Niemczech najłatwiej Ci będzie szukać poprzez sprawdzone i wiarygodne agencje pracy tymczasowej. Pamiętajcie, że zalecamy zachować przy tym ostrożność. Zanim zdecydujecie się na wyjazd do Niemiec za pracą z dana agencją sprawdźcie na tej rządowej stronie, czy dana agencja widnieje na spisie zarejestrowanych w Polce agencji zatrudnienia.

Przykładowe oferty pracy przy zbiorach (zawartość linków w zależności od sezonu) znajdziecie na Praca przy zbiorach – Niemcy.

Sezonowo w Niemczech można też znaleźć zatrudnienie w budownictwie. Na Adzuna znajdziecie przykładowe oferty pracy w Niemczech, klikając w link Adzuna Praca Niemcy lub bezpośrednio na stronie portalu europa.jobs.

Przydatne linki:

Ubezpieczenie zdrowotne osób zatrudnionych w Niemczech, ale zameldowanych na stałe w Polsce

Niemcy, a może Wielka Brytania? Zobacz, jaka praca za granicą jest najbardziej atrakcyjna dla Polaka

Bezpieczne wyjazdy do pracy – poradnik Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery.  Odwiedź też naszą stronę, gdzie zebraliśmy dla Ciebie oferty pracy z całej Polski.