Przeglądaj Adzuna Blog »

Współczesna księgowość. Na czym polega praca w księgowości i gdzie jej szukać

Ksiegowość i praca w księgowości to bardzo szerokie pojęcie. Postaramy się tutaj opisać, jak zostać księgowym. Czyli innymi słowy, jak zarabiać pieniądze na liczeniu pieniędzy. Napiszemy jakie kwalifikacje potrzebne są, aby zostać księgowym / księgową. Z jakich narzędzi np. programów komputerowych najczęściej korzystają obecnie osoby zatrudnione w księgowości. Jaką ścieżkę edukacji wybrać, jeśli planujemy zawodowo zająć się pracą w księgowści.

Jesteś już księgowym i szukasz pracy? Przejdź od razu do strony z ofertami pracy dla księgowych na Adzuna.pl

Czy księgowość jest nudna? Współczesna księgowość.

Obecnie praca w księgowości to nie tylko wielkie księgi rachunkowe przychodów i rozchodów. Praca dobrego księgowego polega między innymi na  – analizie, doradztwie i nieustającym dokształcaniu się w zakresie aktualnych przepisów np. podatkowych. Praca ksęgowej (księgowego) obciążona jest dużą odpowiedzialnością i jednocześnie sporą dynamiką. Wymaga precyzji, znajomości aktualnych regulacji prawnych i programów informatycznych (księgowo-kasowych), z których korzystają nowoczesne firmy. Czy księgowość jest nudna? Zależy, kto co lubi, dlatego to pytanie zostawimy z przekorą otwarte.

Jakie programy czy narzędzia powinien znać nowoczesny księgowy. Jakich narędzie potrzebuje księgowy do pracy

Na podstawie tysięcy ogłoszeń o pracę dla księgowych jakie publikowane są codziennie na Adzuna.pl stworzyliśmy listę podstawowych programów, których znajomość pracodawcy wymieniają jako atut.

W ogłoszeniach najczęściej pojawiał się pakiet MS Office ze szczególnym naciskiem na program Excel. Oprócz tego programy jak Symfonia, Rewizor, Gratyfikan (oczywiście nie wszystkie na raz) oraz znajomość międzynarodowych standardów raportowania IFRS.

W zależności od specyfiki stanowiska od osób związanych z księgowością oczekuje się również:

– Umiejętności sporządzania dokumentów rozliczeniowych ZUS, deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego, sprawozdań GUS.

– Prowadzenia spraw administracyjnych firmy pracodawcy (obieg dokumentów, ochrona danych osobowych, sprawozdawczość intrastat).

– Sporządzania sprawozdań, zestawień i raportów (zestawienie obrotów i sald, bilans, rachunek zysków i strat);

– Wystawianie dokumentów RP-7, Z-3, NP-7

Pracodawcy oszczekują od kandydatów wykształcenia wyższego (preferowane kierunki: ekonomia, finanse, nauki ścisłe)

Oprócz umiejętności twardych wymienia się też umiejętności miękkie: dobra organizacja pracy, umiejętność pracy pod presją czasu, elastyczność.

Czy jest praca dla księgowych.

Na pewno możemy powiedzieć, że ilość ogłoszeń o pracę związanych z księgowością jest imponująca, także w tym zawodzie na brak pracy nie powinniście narzekać. Wymaga ona jednak bycia na bieżąco nie tylko z przepisami, ale i programami do obsługi księgowej firm.

Jakie stanowiska dla osób z ekonomicznym wykształceniem.

Księgowość i finanse to oczywiście bardzo szerokie pojęcie. Przypisać można do niego naprawdę dużo różnych stanowiska pracy. Wspomnieć należy chociaż takie jak stanowiska pracy jak: młodszy księgowy, starszy księgowy, samodzielny księgowy, specjalista ds. podatkowych, dyrektor finansowy, rachuba płac, biegły rewident (audytor), asystent biegłego rewidenta, specjalista ds. płac. Do tego dochodzą oczywiście doradcy finansowi, analitycy i konsultanci.

Przegląd aktualnych ofert na wymienione wyżej stanowiska znajdziecie zawsze na stronie Adzuna.pl w dziale Praca w finansach i księgowości.

Jak zostać księgowym. Wymagane kwalifikacje zawodowe.

Na stronie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce znajdziecie informacje jak można potwierdzić swoje kwalifikacja zawodowe odpowiednim certyfikatem. Po 2016, zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą, nie ma prawnego wymogu potwierdzania swoich kwalifikacji do wykonywania zawodu księgowego czy prowadzenia biura rachunkowego. Jednak nasza wartość w oczach potencjalnego pracodawcy wzrośnie, jeśli zadamy sobie trud zdania odpowiedniego egzaminu. Niektórzy pracodawcą będą tego od nas wręcz oczekiwać.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Przydatne artykuły:

Jak znaleźć pracę w nowym mieście

Gdzie tej jesieni szukać pracy – raport 

Jawne zarobki w ogłoszeniu o pracę – wyniki ankiety