Przeglądaj Adzuna Blog »

Front-end developer – czym się zajmuje i gdzie może szukać pracy

Jak rozpocząć pracę jako front-end developer? Kim tak naprawdę jest tytułowy Front End Developer i czym się zajmuje? Pomożemy w tym artykule odpowiedzieć na te pytanie.

Aby ułatwić sobie to zadanie przejrzeliśmy wszystkie  opublikowane na Adzuna ogłoszenia o pracę na stanowisko Front-End Developer. Na ich podstawie zrobiliśmy listę najczęściej powtarzających się tam kwalifikacji i technologii. Zobaczcie, czego najczęściej oczekują pracodawcy od osób zatrudnianych na tym stanowisku.

Czym zajmuje się front end developer

Zacznijmy od samej definicji. Upraszczając mocno temat można napisać, że osoba na stanowisku frond end developer odpowiedzialna jest za to, aby użytkownik końcowy odwiedzający stronę www (aplikację webową) mógł w pełni skorzystać z jej zasobów i możliwości. Dba zatem aby strona działała poprawnie i w sposób zoptymalizowany. Aby działały poprawnie jej wszystkie funkcjonalności i aby kontaktowała się bez problemów serwerami, z których pobiera dane.

Jakich narzędzi i technologii potrzebuje do pracy front-end developer

Znowu posiłkując się setkami ogłoszeń na Adzuna możemy śmiało napisać, że do pracy na tym stanowisku niezbędna jest znajomość trzech elementów: HTML, CSS, kod JavaScript.

HTML – czyli hipertekstowy język znaczników. Dzięki niemu opisuje się strukturę strony internetowej. Nie tylko jak ma wyglądać strona w przeglądarce (nagłówki, teksty) ale również jakie pliki (np. multimedialne) i gdzie mają być na stronie osadzone. Najnowsze wersją języka jest wersja z 2014, HTML5. Ogłoszenia o pracę najczęściej podają jednak po prostuw wymaganiach: HTML

CSS – Cascading Style Sheets, czyli po polsku Kaskadowe Arkusze Stylów. Style kaskadowe są to zasady, reguły określające w jaki sposób poszczególne części strony mają się wyświetlać. Znajomość CSS daje zdecydowanie większe możliwości (niż sam HTML) pozycjonowania wybranych elementów na stronie internetowej.

JavaScript – trzeci nieodłączny obecnie atrybut dobrego front end developera. Jest to skryptowy język programowania stron internetowych. Znowu w dużym uproszczeniu można napisać, że język ten odpowiada za zapewnienie płynnej interakcji użytkownika z daną stroną internetową. Powoduje, że strona jest nie tylko statycznym obrazem, ale może dynamicznie odpowiadać na zapytania użytkownika.

Jakie jeszcze technologie dla front-end developer’a

W przeanalizowanych przez nas ofertach pracy, oprócz wymienionej wyżej nieodzownej trójki, można było znaleźć najczęściej technologie jak: CSS frameworks – Bootstrap / Compass; JS framework – Angular / Backbone / React / Ember / Node; oraz znajomość systemu do kontroli wersji GIT.

Jak wygląda praca front end developera

Aby dopełnić definicji tego stanowiska przejrzeliśmy ogłoszenia o pracę na Adzuna.pl na różnym poziomie zaawansowania Front End Developer, Junior Front End Developer i Senior Front End Developer. Sprawdziliśmy jakich określeń używają sami pracodawcy, aby opisać zadania osoby na stanowisku developerskim.

Za co w takim razie może odpowiadać Front End Developer?

– współudział w tworzeniu architektury aplikacji

– analiza, debugging i optymalizacja wydajności

– optymalizacja i modyfikacja stosowanych rozwiązań i aplikacji

– współpraca z doświadczonymi programistami i developerami

– projektowanie oraz programowanie aplikacji front-end’u

– przekładanie wymagań biznesowych na rozwiązania techniczne

Innymi słowy osoba na tym stanowisku może pracować na istniejącej aplikacji webowej – zajmując się jej optymalizacją i usprawnianiem działania. Może też tworzyć nowe rozwiązania front-endowe wedle wymagać i planów biznesowych firmy.

Pracodawcy najczęściej wymieniali 3 lata doświadczenia na podobnym stanowisku, jako jedno z wymagań. Nie dotyczyło to stanowiska juniorskich.

Jak zacząć pracę jako front end?

Można od modułu nauczania na wybranym uniwersytecie.  Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie proponuje specjalne moduły tematyczne.

Politechnika Białostocka proponuje studia podyplomowe o kierunku „Aplikacje Internetowe – Front-End Development”

A może edukację macie już za sobą i szukacie ciekawego startu? Na Adzuna.co.uk znajdziecie oferty pracy dla absolwentów w Wielkiej Brytanii.

 

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Przydatne artykuły:

Jak znaleźć pracę w nowym mieście

Praca za granicą. O czym warto pomyśleć przed

Jak zostać ilustratorem