Przeglądaj Adzuna Blog »

Praca dla pielęgniarek – Jak zostać pielęgniarzem / pielęgniarką

Praca dla pielęgniarek (pielęgniarzy) w Polsce.

Jeśli stoicie przed wyborem lub zmianą kariery zawodowej, to ten artykuł pomoże Wam podjąć decyzję. Dowiecie się z niego między innymi: jakie wykształcenie i  kwalifikacje potrzebne są, aby pracować w zawodzie pielęgniarki / pielęgniarza.  Czym zajmuje sie osoba pracujaca na tym stanowisku i gdzie może pracować. Na czym polega praca pielęgniarza / pielęgniarki Ile zarabia pielęgniarka w Polsce. Znajdzicie tu też najnowsze oferty pracy dla pielęgniarek (pielęgniarzy) z całej Polski i poszczególnych miast.

Jeśli jesteś już pielęgniarką lub pielęgniarzem, możesz od razu przejść do najnowszych ofert pracy dla pielęgniarek i pielęgniarzy z całej Polski, zebranych z różnych seriwsów, tablic i stron na naszym portalu: Praca dla pielęgniarki / pielęgniarza 

Dodatkowo również podajemy dla zainteresowanych link do ofert pracy dla położnych: Praca dla położnych

Jeśli dopiero myślisz o tym zawodzie i podjęciu pracy pielęgniarki, zapraszamy do dalszej lektury artykułu.

Zawód pielęgniarka (pielęgniarz). Czy pielęgniarstwo to „tylko” zawód czy też powołanie?

Pielęgniarka (a w odniesieniu do mężczyzny wykonującego ten zawód – pielęgniarz) to osoba, która sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem. Często wykonuje polecenia i zalecenia lekarza w stosunku do pacjentów objętych opieką. Ale ma prawo i powinna zakwestionować decyzje lekarza, jeśli według jej wiedzy i doświadczeniu działania te mogą odbić się negatywnie na stanie zdrowia pacjenta. Należy bowiem pamiętać, że pielęgniarz / pielęgniarka  to stanowisko samodzielne. I choć osoba na nim ściśle współpracuje z lekarzem, to praca pielęgniarki polega też na samodzielnym podejmowaniu odpowiedzialnych i autonomicznych decyzji przy pielęgnowaniu pacjenta i sprawowaniu nad nim opieki, w zgodzie z zasadami etyki zawodowej i zakresem jej obowiązków.

Pielęgniarka nie tylko pielęgnuje, ale również propaguje zdrowy styl życia, edukuje, konsultuje i pomaga. Zakres jej obowiązków może różnić się w zależności od miejsca pracy, o czym napiszemy dalej.

Jest to zatem zawód wymagający ciągłego kontaktu z drugim człowiekiem (pacjentem, jego rodziną, lekarzem, innym personelem medycznym). Wymaga zrozumienia potrzeb pacjenta, stanu jego zdrowia, sytuacji w jakiej znajduje się chory. Wymaga, oprócz kwalifikacji zdobytych na drodze edukacji, równiez dużego poziomu empatii, ale i asertywności i zdecydowania w działaniach. Łączy zatem chęć niesienia innym pomocy, jak i dużą odpowiedzialność za zdrowie drugiego człowieka. Jest zawodem pod presją i często wiąże się to z wysokim poziomem stresu.

Dlatego często mówi się, że dobra pielęgniarka czy pielęgniarz musi czuć „powołanie” do tego zawodu. Jest to bowiem zawód, który może przynosić dużo satysfakcji osobom, które go wykonują. Jednocześnie jednak, wymaga dużo nauki, ciągłego dokształcania i zdobywania kwalifikacji. Oraz posiadania tzw. umiejętności miękkich – interpersonalnych, umiejętności pracy zespołowej i podejmowania decyzji pod presją czasu.

Chociaż pielęgniarze to bardzo liczna grup zawodowa w Polsce, służba zdrowia ciągle boryka się z brakami kadrowymi. Jest to też zawód, który niestety pomimo swojej złożoności jest nadal w Polsce niedoceniany, co często niestry wiąże się z ciągłą walką środowisk pielęgniarkich o lepsze wynagrodzenia za wykonywaną pracę.

Wymagane kwalifikacja do pracy pielęgniarki (pielęgniarza)

Zawód pielęgniarki należy do grupy profesji specjalistycznych. To znaczy, że aby go wykonywać niezbędne jest odpowiednie, kierunkowe wykształcenie. Obecnie niezbędne jest ukończenie kierunkowych studiów wyższych I-ego lub II-go stopnia.

Pielęgniarstwo to zawód z długą historią i tradycjami. Współcześnie pielęgniarstwo zalicza się do samodzielnych profesji medycznych. Należy też do grupy zawodów zaufania publicznego. Na pielęgniarzy i pielęgniarki absolutnie nie powinno się patrzeć jedynie, jak na asystentów lekarzy. Osoby mogące się pochwalić dyplomem pielęgniarskim to w pełni samodzielne, wykwalifikowani pracownicy medyczni z pełnymi kompetencjami zawodowymi i merytorycznymi potrzebnymi do dbania o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów w powierzonym im zakresie.

Oczywiście do obowiązków pielęgniarki czy pielęgniarza należy również asystowanie lekarzowi np. podczas zabiegów czy operacji. Oprócz tego osoby wykonujące zawód pielęgniarki odpowiadają za podawanie leków, kontrolowanie stanu zdrowia pacjentów, wykonują iniekcje czy wlewy. Mają dużo obowiązków w zakresie podstawowej, codziennej pielęgnacji.

Dodatkowo osoby te zajmują się również szerzeniem wiedzy na temat zdrowia i zdrowego trybu życia, czyli edukacją zdrowotną oraz szeroko pojętą promocją zdrowia.

Wyższe szkoły pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce

Jeśli zastanawiacie się nad uzyskaniem kwalifikacji pielęgniarskich na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowana jest lista uczelni, które uzyskały akredytację Ministerstwa.

Regulacje prawne dla zawodu pielęgniarka / pielęgniarz

Zawód pielęgniarki / pielęgniarza reguluje w Polsce od strony prawnej Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Całą Ustawę wraz z aktualizacjami znaleźć możecie na stronie Bazy Internetowego Systemu Aktów Prawnych. Zapoznajcie się również z informacją na temat kwalifikacji zawodowych dla pielęgniarek i położnych na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Gdzie może pracować pielęgniarka (pielęgniarz)

Lista specjalizacji pielęgniarkich jest bardzo długa. W samych szpitalach jest wiele odziałów i osoby pracujące tam jako pielęgniarze mogą zawężać do nich swoją pracę. Pielęgniarze i pielęgniarki mogą się zatem specjalizować między innymi w: pielęgniarstwie anestezjologicznym i intensywnej opieki; pielęgniarstwie chirurgicznym; ratunkowym czy położniczym. W zależności od wieku pacjentów możemy też rozróżnić specjalizacje geriatryczne; pedriatyczne; rodzinne.  W zależności od specjalizacji szpiatala pielęgniarki mogą mieć specjalizacje związane z chorabami, których leczeniem głównie zajmuje się placówka. Mówić możemy zatem o speclizacjach pielęgniarstwa: kardiologicznego, onkologicznego, psychiatrycznego, opieki długoterminowej czy paliatwynej. 

Pielęgniarki potrzebne są nie tylko w szpitalach, ale również w przychodniach i innych placówkach medycznych, punktach pobrań, szkołach czy ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych. Stąd kolejne specjalizacje dla tego zawodu, jak np. specjalista promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej; specjalista pielęgniarstwa środowiskowego; specjalista pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania.

Wielość specjalizacji pielęgniarskich pokazuje jak złożona jest to profesja i jak wiele równych miejsc może oferować pracę osobom z po kierunku pielęgniarkim.

Pielęgniarka vs. położna, podobieństwa i różnice

Chociaż wiele osób utożsamia zawód położnej z pielęgniarstwem, należy podkreślić, że pomimo wielu podobieństw i są to dwie osobną profesje.

Zawód położnej / położnika będzie miał bardziej ścisły zakres. Związany jest bowiem ze zdrowiem i opieką nad kobietami, w szczególnym okresie ich życia, jakim jest ciąża.

Warto zapoznać się z różnica między zawodem pielęgniarki i położnej, aby móc odpowiednio wybrać uczelnię wyższą, zapewniającą kierunkowe wykształcenie.

Gdzie szukać pracy jako pielęgniarka czy pielęgniarz?

Jeśli macie już kierunkowe wykształcenie i szukacie pracy jako pielęgniarka, pielęgniarz lub położna możecie skorzystać z serwisów lokalnych o pracę.

Możecie też zapoznać się z ofertami pracy z całej Polski, zebranych dla Was z tych serwisów, w jednym miejscu na Adzuna.pl:

Osoby szukające pracy zapraszamy też do odwiedzenia nowego seriwsu Twoja Opieka. W bazie serwisu zarejestrować się mogą pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci  oraz opiekunowie medyczni  i nawiązać kontakt z osobami, które szukaja usług specjalistycznych dla siebie lub bliskich.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Przydatne artykuły:

Gdzie praca po psychologii 

Jak znaleźć pracę w nowym mieście

Praca za granicą. O czym warto pomyśleć przed przeporwadzką