Przeglądaj Adzuna Blog »

Jak zostać pielęgniarzem / pielęgniarką

Czy jest praca dla pielęgniarek / pielęgniarzy w Polsce? Jakie kwalifikacje potrzebne są aby pracować w tym zawodzie? Czym tak naprawdę zajmuje sie osoba pracujaca na tym stanowisku?

W dużym uproszczeniu pielęgniarka lub pielęgniarz to osoba, która sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem. Ściślej rzecz ujmując, zawód ten należy do grupy profesji specjalistycznych. To znaczy, że aby go wykonywać niezbędne jest odpowiednie, kierunkowe wykształcenie. Obecnie niezbędne jest ukończenie kierunkowych studiów wyższych I-ego lub II-go stopnia.

Jeśli jesteś już pielęgniarką lub pielęgniarzem, możesz od razu przejść do ofert pracy zamieszczonych na naszym portalu. Jeśli dopiero myślisz o tym zawodzie, zapraszamy do dalszej lektury artykułu:

Praca dla pielęgniarki / pielęgniarza

Praca dla położnych

Współczesne pielęgniarstwo

Pielęgniarstwo to zawód z długą historią i tradycjami. Współcześnie pielęgniarstwo zalicza się do samodzielnych profesji medycznych. Należy też do grupy zawodów zaufania publicznego. Na pielęgniarzy i pielęgniarki absolutnie nie powinno się patrzeć jedynie, jak na asystentów lekarzy. Osoby mogące się pochwalić dyplomem pielęgniarskim to w pełni samodzielne, wykwalifikowani pracownicy medyczni z pełnymi kompetencjami zawodowymi i merytorycznymi potrzebnymi do dbania o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów w powierzonym im zakresie.

Oczywiście do obowiązków pielęgniarki czy pielęgniarza należy również asystowanie lekarzowi np. podczas zabiegów czy operacji. Oprócz tego osoby wykonujące zawód pielęgniarki odpowiadają za podawanie leków, kontrolowanie stanu zdrowia pacjentów, wykonują iniekcje czy wlewy. Mają dużo obowiązków w zakresie podstawowej, codziennej pielęgnacji.

Dodatkowo osoby te zajmują się również szerzeniem wiedzy na temat zdrowia i zdrowego trybu życia, czyli edukacją zdrowotną oraz szeroko pojętą promocją zdrowia.

Regulacje prawne dla zawodu pielęgniarka / pielęgniarz

Zawód pielęgniarki / pielęgniarza reguluje od strony prawnej w Polsce Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Całą Ustawę wraz z aktualizacjami znaleźć możecie na stronie Bazy Internetowego Systemu Aktów Prawnych. Zapoznajcie się również z informacją na temat kwalifikacji zawodowych dla pielęgniarek i położnych na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Wyższe szkoły pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce

Jeśli zastanawiacie się nad uzyskaniem kwalifikacji pielęgniarskich na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowana jest lista uczelni, które uzyskały akredytację Ministerstwa.

Gdzie szukać pracy jako pielęgniarka czy pielęgniarz?

Jeśli macie już kierunkowe wykształcenie i szukacie pracy jako pielęgniarka, pielęgniarz lub położna możecie skorzystać z serwisów lokalnych o pracę.

Możecie też zapoznać się z ofertami pracy z całej Polski, zebranych dla Was z tych serwisów, w jednym miejscu na Adzuna.pl:

Praca dla pielęgniarki / pielęgniarza

Praca dla położnych

Pielęgniarka vs. położna

Chociaż wiele osób utożsamia zawód położnej z pielęgniarstwem, należy podkreślić, że pomimo wielu podobieństw i są to dwie osobną profesje.

Zawód położnej / położnika będzie miał bardziej ścisły zakres. Związany jest bowiem z opieka na zdrowiem kobiety, szczególnie w szczególnym okresie jej życia, jakim jest ciąża.

Warto zapoznać się z różnica między zawodem pielęgniarki i położnej, aby móc odpowiednio wybrać uczelnię wyższą, zapewniającą kierunkowe wykształcenie.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Przydatne artykuły:

Jak znaleźć pracę w nowym mieście

Praca za granicą. O czym warto pomyśleć przed