Przeglądaj Adzuna Blog »

Czy rolnik szuka tylko żony? A może szuka też pracy!

Bardzo popularny program telewizyjny Rolnik szuka żony, dla niektórych jest źródłem rozrywki, miłą odskocznią po długim dniu pracy.

Dla nas stał się inspiracją do napisania tego artykułu. Szczególnie zainspirowały nas niezwykle interesujące osoby, które biorą udział w programie oraz to czym zajmują się na co dzień.

Chcemy pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak zostać rolnikiem i gdzie potem szukać pracy.

Naucz się, jak być rolnikiem

Pomimo spadku liczby szkół rolniczych w Polsce, na szczęście nadal dużo placówek (średnich i wyższych) oferuje szeroko pojętą edukację rolniczą. Może to być miejsce, gdzie od podstaw nauczymy się zarządzania, prowadzenia i pracy na gospodarstwie rolnym. Może to być sposób na pogłębienie, rozszerzenie i usystematyzowanie wiedzy, jaką przekazują nam rodzice.

Tutaj znajdziecie wykaz szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie można otrzymać kierunkowe wykształcenie.

Co, jeśli nie szkoła

A co w przypadku, jeśli chcesz zostać rolnikiem, ale nie masz kierunkowego wykształcenia? Wtedy obowiązkowe będzie odbycie stażu. Każda osoba fizyczna, która chce zostać rolnikiem powinna  odpowiednio:

  • mieć 3-letni staż pracy w rolnictwie – jeśli ma wykształcenie wyższe, inne niż rolnicze.
  • odbyć co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie – jeśli ma wykształcenie średnie, inne niż rolnicze.
  • lub co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie – jeśli ma wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, inne niż rolnicze.

Więcej na ten temat wymaganych kwalifikacji rolniczych znajdziecie na stronie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Photo by Tom Fisk from Pexels

Własne gospodarstwo

Część osób „miejsce pracy” ma zapewnione od pokoleń. Jako przyszły gospodarz często pierwsze nauki otrzymasz od dziadków i rodziców, z którymi w przyszłości wspólnie poprowadzisz gospodarstwo a z czasem przejmiesz od nich całość obowiązków.

To, że masz od kogo się uczyć potraktuj jako doskonały start, ale oprócz tego zainwestuj czas w kierunkowe wykształcenie.  Dobry rolnik to rolnik wykształcony. W tym niełatwym zawodzie, trzeba znać się nie tylko na gospodarce, ale i na prowadzeniu biznesu.  Trzeba umieć analizować sytuację na rynku rolnym, aby rozwijać swoje królestwo w odpowiednim i opłacalnym kierunku.

Uczelnie wyższe

Wybór ścieżki edukacyjnej zależy zawsze od sytuacji indywidualnej każdego z nas. Jeśli masz czas i możliwości (niezależnie od wieku!) podejmij naukę na jednej z wyższych uczelni rolniczych w Polsce, lub takiej która ma w swojej ofercie kierunki rolnicze.

Praca na gospodarstwie, czyli gdzie rolnik może znaleźć pracę

Niektórzy z nas będą chcieli pracować w branży rolnej i przy hodowli zwierząt, nawet jeśli nie ma własnego gospodarstwa. Gospodarstwo rolne i przemysł rolniczy to ogromny rynek pracy. Poniżej prezentujemy listę stanowisk i ofert pracy z Adzuna.pl gdzie osoby z kierunkowym wykształceniem lub doświadczeniem mogą znaleźć pracę:

Jeśli zainteresują Was konkretne stanowiska pracy nie zapomnijcie ustawić sobie powiadomienia na skrzynkę mailową. Wtedy za każdym razem jak na Adzuna pojawi się oferta pracy odpowiadająca Waszemu zapytaniu – otrzymacie ją od nas mailem.

Zapraszamy również na nasz profil na Facebook ’u, gdzie publikujemy artykuły i informacje z rynku pracy w Polsce.