Przeglądaj Adzuna Blog »

Jak zostać nauczycielem?

Dzień Nauczyciela już 14 października!

Dzień Edukacji Narodowej, zwany wcześniej Dniem Nauczyciela już za miesiąc.

14 października w wielu szkołach odbędą się apele i przedstawienia. Dyrektorzy wręczą nagrody i awanse dla najlepszych pedagogów. Nauczyciele otrzymają kwiaty i prezenty od swoich podopiecznych.

A Ty? Czy nie myślałeś o tym, aby zostać nauczycielem?

Jeśli właśnie myślisz o podjęciu tej decyzji i zostać nauczycielem, Adzuna podpowie, jak to zrobić.

Aby zostać nauczycielem musisz mieć skończone studia wyższe. Nie jest określony konkretny kierunek, ale jeśli nie jest to kierunek związany z nauczaniem będziesz musiał dodatkowo otrzymać kwalifikacje pedagogiczne. Mogą to być specjalne studia podyplomowe albo kurs pedagogiczny.

Gdzie jest praca dla nauczycieli

Adzuna.pl publikuje najświeższe oferty pracy dla nauczyciel różnych stopni i specjalizacji. Jeśli chcesz zostać nauczycielem lub kończysz właśnie odpowiednie studia wyższe, poszukaj  najnowszych ofert pracy na naszej stronie. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki ofert na górze.

Photo by Stephen Paris from Pexels

Nauczyciel nauczycielowi nie równy

Obecnie mianem nauczyciel określa się dość szeroką grupę zawodową. Dlatego warto zdecydować się na konkretną ścieżkę kariery pedagogicznej.

Można być nauczycielem przedszkolnym; wczesnoszkolnym; nauczycielem poszczególnych szczebli edukacyjnych oraz nauczycielem akademickim. Można wybrać zatem nie tylko grupę wiekową, jaką chcemy uczyć, ale i konkretne przedmioty, zakres nauczania. Jeśli chcesz być nauczycielem języka obcego warto wybrać studia językowe lub lingwistyczne. W przypadku nauczania przed- lub wczesnoszkolnego warto wybrać odpowiednie studia pedagogiczne w tym kierunku.

Obyś cudze dzieci uczył…

Choć powiedzenie ma wydźwięk pejoratywny, warto się nad nim zastanowić. Nauczyciel powinien posiadać zestaw cech i umiejętności, które przydatne są w pracy nauczyciela. Na pewno będzie to cierpliwość! Do tego przyda się łatwość w nawiązywaniu kontaktów i łatwość w przekazywaniu innym wiedzy. Dobrego nauczyciela cechuje również duże poczucie obowiązku oraz standardy moralne. W końcu bierze na siebie bardzo dużą odpowiedzialność, jaką jest kształtowanie młodego pokolenia.

Choć wiele osób narzeka na niskie zarobki, szczególnie w szkołach państwowych  to równie wielu uważa, że praca nauczyciela oprócz wynagrodzenia materialnego daje  bardzo dużo satysfakcji. Szczególnie jeśli jest się tzw. nauczycielem z powołania. Czyli osobą, która czuje szczerą potrzebę i chęć uczenia innych i jest w tym dobra!