Przeglądaj Adzuna Blog »

Jak zostać nauczycielem?

Dzień Nauczyciela już 14 października!

Dzień Edukacji Narodowej, zwany wcześniej Dniem Nauczyciela już tuż tuż.

14 października w wielu szkołach odbędą się apele i przedstawienia. Dyrektorzy wręczą nagrody i awanse dla najlepszych pedagogów. Nauczyciele otrzymają kwiaty i prezenty od swoich podopiecznych.

A Ty? Czy nie myślałeś o tym, aby zostać nauczycielem?

Jeśli właśnie myślisz o podjęciu tej decyzji i zostać nauczycielem, Adzuna podpowie, jak to zrobić.

Aby zostać nauczycielem musisz mieć skończone studia wyższe. Nie jest określony konkretny kierunek, ale jeśli nie jest to kierunek związany z nauczaniem będziesz musiał dodatkowo otrzymać kwalifikacje pedagogiczne. Mogą to być specjalne studia podyplomowe albo kurs pedagogiczny.

Studium pedagogiczne czyli jak zdobyć odpowiednie kwalifikacje

Aby móc pracować w zawodzie nauczyciela potrzebujesz nie tylko dyplomu ukończenia uczelni wyższej, ale również udokumentowanego przygotowania pedagogicznego. Zarówno teoretycznego, jak i w postaci praktyki zawodowej. Kwalifikacje pedagogiczne dla przyszłych nauczycieli określa dokładine rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, które możecie znaleźć tutaj.  Dobrym pomysłem może być studium pedagogiczne, czy podyplomowe studia na tym kierunku. Jest to sposób na pozyskanie kwalifikacji dla tych absolwentów studiów wyższych, którzy posiadają już przygotowanie merytoryczne, ale nie posiadają wymaganego rozporządzeniem Ministra przygotowania psychologiczno-pedagogicznego aby podjąć pracę jako nauczyciel.

Nauczyciel nauczycielowi nie równy

Obecnie mianem nauczyciel określa się dość szeroką grupę zawodową. Dlatego warto zdecydować się na konkretną ścieżkę kariery pedagogicznej.

Można być nauczycielem przedszkolnym; wczesnoszkolnym; nauczycielem poszczególnych szczebli edukacyjnych oraz nauczycielem akademickim. Można wybrać zatem nie tylko grupę wiekową, jaką chcemy uczyć, ale i konkretne przedmioty, zakres nauczania. Jeśli chcesz być nauczycielem języka obcego warto wybrać studia językowe lub lingwistyczne. W przypadku nauczania przed- lub wczesnoszkolnego warto wybrać odpowiednie studia pedagogiczne w tym kierunku.

Jak przebiega awans zawodowy nauczyciela

Jak w każdej pracy powinniśmy rozwijać swoje kwalifikacje. Na drogę zawodowa nauczyciela składają się cztery oddzielne etapy: Nauczyciel stażysta; Nauczyciel kontraktowy; Nauczyciel mianowany oraz  Nauczyciel dyplomowany.

Gdzie szukać pracy dla nauczycieli

Adzuna.pl publikuje najświeższe oferty pracy dla nauczyciel różnych stopni i specjalizacji. Jeśli chcesz zostać nauczycielem lub kończysz właśnie odpowiednie studia wyższe. Poszukaj  najnowszych ofert pracy na naszej stronie. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki ofert na górze.

 

Photo by Stephen Paris from Pexels

Obyś cudze dzieci uczył…

Choć powiedzenie ma wydźwięk pejoratywny, warto się nad nim zastanowić. Nauczyciel powinien posiadać zestaw cech i umiejętności, które przydatne są w pracy nauczyciela. Na pewno będzie to cierpliwość! Do tego przyda się łatwość w nawiązywaniu kontaktów i łatwość w przekazywaniu innym wiedzy. Dobrego nauczyciela cechuje również duże poczucie obowiązku oraz standardy moralne. W końcu bierze na siebie bardzo dużą odpowiedzialność, jaką jest kształtowanie młodego pokolenia.

Choć wiele osób narzeka na niskie zarobki, szczególnie w szkołach państwowych  to równie wielu uważa, że praca nauczyciela oprócz wynagrodzenia materialnego daje  bardzo dużo satysfakcji. Szczególnie jeśli jest się tzw. nauczycielem z powołania. Czyli osobą, która czuje szczerą potrzebę i chęć uczenia innych i jest w tym dobra!

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Droga na skróty do wybranych ofert pracy:

Praca dla nauczycieli – Wrocław

Praca dla nauczycieli – Poznań

Praca dla nauczycieli – Łódź