Przeglądaj Adzuna Blog »

Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chce Pan/Pani dostać tą pracę?”

Z reguły Adzuna stara się Wam pomóc w znalezieniu pracy poprzez zbieranie w jednym miejscu tysięcy ofert pracy. Dziś idziemy o krok dalej, chcemy przygotować Was na rozmowę o pracę! Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz usłyszeć różne pytania. Na pewno znajdziesz wiele porad o tym jak przygotować się do rozmowy o pracę. Jakie pytania możesz usłyszeć na romowie o pracę. Jedno z nich jest prawie nieuchronnym elementem każdej rozmowy o pracę. Pytają o to rekruterzy i pracodawcy… dlaczego chcesz tę pracę?

Szukasz pracy? Kliknij w linki poniżej i przenieś się od razu na stronę z najnowszymi ogłoszeniami o pracę:

Dlaczego aplikujesz na to stanowisko? Dlaczego powinieneś dostać pracę w naszej firmie?

Warto przygotować sobie odpowiedź na to  pytanie wcześniej, aby nie być zakłopotanym podczas rozmowy o pracę. Nie oszukujmy się, to pytanie prędzej czy później raczej na pewno padnie. Poniżej znajdziecie 4 podstawowe kroki, które pomogą się Wam przygotować do tego pytania. Dzięki temu zwiększycie swoje szanse aby dobrze wypaść na rozmowie i dostać wymarzoną pracę!

Ubiegam się o tą pracę, ponieważ…

Zacznijmy od tego czemu właściwie chcesz dostać tą pracę? To pytanie wydaje się proste, ale odpowiedź nie jest wcale oczywista.

Gdy to konkretne pytanie nagle pada podczas rozmowy kwalifikacyjnej,  kłębią się nam w głowie odpowiedzi typu:

  • Nie lubię swojej aktualnej pracy. Chcę robić coś innego lub pracować w innej firmie…
  • Wysyłałem CV wszędzie, gdzie to możliwe. Ale to wy zaprosiliście mnie na rozmowę…
  • Moja rodzina przeprowadza się do innego miasta, także muszę szybko znaleźć pracę w nowej lokalizacji…
  • Zostawłem zwolniony z obecnej pracy..
  • Mialby blisko do pracy…
  • Bardzo potrzebuję pracy…
  • Muszę spłacić kredyt…

Odpowiedzi te są często zgodne z prawdą, ato chce usłyszeć rekruter albo przyszły pracodawca?

So Many Questions!

Co chce usłyszeć pracodawca na rozmowie o pracę?

Problem z wyżej wymienionymi odpowiedziami polega na tym, że nawet jeżeli są prawdziwe i w pełni wyjaśniają dlaczego aplikujesz na dane stanowisko, nie zawierają one odpowiedzi na pytanie. Dlaczego akurat ta praca, dlaczego akurat w tej firmie?

Jak zatem odpowiedzieć na tpytanie – dlaczego chcesz dostać tą pracę?  Przeczytaj 4 porady od Adzuna, jak przygtować się zawczasu do tego pytania.

Skoro już idziesz na rozmowę rekrutacyjną lub aplikujesz na daną ofertę pracy należy dać rekruterowi powody, dla których firma powinna zatrudnić właśnie Ciebie. Powody te powinny zawierać odpowiedź na pytanie Dlaczego chcesz dostać tą właśnie pracę

Chcę pracować dla Was, ponieważ… 

Krok 1:

Dowiedz się czegoś o firmie, do której idziesz na rozmowę o pracę. Pokaż, że „odrobiłeś pracę domową”. Wiedząc czym zajmuje sie firma, w której ubiegasz się o pracę możesz pokazać, że zależy Ci na pracy właśnie w tym miejscu. Przeczytaj dokładnie informacje opublikowane na temat pracodawcy i firmy w Internecie, w lokalnej prasie. Zapytaj znajomych, którzy może tam już pracują co wiedzęą o firmie  – przygotuj się merytorycznie. Przemyśl co sprawia, że to miejsce jest dla Ciebie interesujące. Może  interesujesz się prywatnie produktami, jakie sprzedaje firma? Może sam korzystasz z jej usług?

Krok 2:

Przeanalizuj opis wymagań w ofercie o pracę oraz informacje o firmie, które są tam podane. Na tej podstawie opisz potencjalne  wyzwania, których możesz oczekiwać na tym stanowisku. Niezależnie na jakim szczeblu jest to stanowisko. Zaprezentujesz dzięki temu umiejętność krytycznego myślenia oraz chęć stawiania czoła tym nowym wyzwaniom. Możesz udowodnić, że masz doświadczenie, które pomoże Ci sprostać wymaganiom stanowiskowym.

Krok 3:

Zostałeś zaproszony na rozmowę ze względu na swoje dotychczasowe doświadczenie. Upewnij sie przed rozmową, że znasz dobrze swoje własne CV. Na jego podstawie opisz zadania, które szczególnie lubisz wykonywać.  Wymień też obowiązki,  które wykonywałeś/aś do tej pory oraz trudności, jakie napotykałeś na swojej drodze. Opowiedz jak sobie z nimi poradziłeś. Podaj koniecznie kilka przykładów. Nowa firma może postawić podobne zadania przed Tobą. Warto na rozmowie udowodnić, że będziesz właściwą osobą na właściwym miejscu. Pokazać, że masz doświadczenie lub wymagane kwalifikacje, które sprawiają że właśnie Ty powinieneś dostać tą pracę.

Krok 4:

Zastanów się nad powodami, dla których pracodawca mógłby nie chcieć Cię zatrudnić i użyj kontrargumentów, które zadziałają na Twoją korzyść.

Entuzjazm jest niecenioną cechą pracownika. Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna to moment zapoznania się. To czas aby odpowiedzieć na pytanie Dlaczego chcesz pracować w tej firmie/instytucji, a nie Dlaczego potrzebujesz pracy. Już sam fakt, że jesteś na rozmowie o pracę jest dowodem, że jej potrzebujesz.

Jeśli masz małe doświadczenie – zaprezentuj się jako osoba, która szybko się uczy. Jest gotowa poświęcic na początku cały swój czas na naukę nowych, potrzebnych do wykonywania narzędzi. Nikt nie spełnia 100% wymagań z ogłoszenia o pracę. Warto pokazać, że nawet jak nie masz w czymś doświadczenie to jesteś gotowy nauczyć się nowych rzeczy. Skup się też na pokazaniu, że doświadczenie jakie masz w pełni da się wykorzystać w nowym miejscu pracy.

Należy też pamiętać, że rozmowa o pracę to dialog.

Dlatego ważne jest, aby pracodawca również przedstawił argumenty, dla których chce abyś u niego pracował. Dlaczego jego zdaniem warto jest z nim współpracować. Powinien też powiedzieć jakie korzyście czekają na pracownika w jego firmie. Nie bój się zadać tego samego pytania pracodawcy: Dlaczego chcą Państwo abym dla Was pracował

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 160 000 ofert pracy w całej Polsce.

Podobne artykuły:

9 rzeczy, których nie powinieneś mówić odchodząc z pracy
Jakie pytania zadać na rozmowie rekrutacyjnej?
6 rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim odejdziesz z pracy