Przeglądaj Adzuna Blog »

Jak przygotować się na rozmowę o pracę.

rozmowa-o-prace

Znaleźliście ogłoszenie na Adzuna. Zaaplikowaliście. A teraz dzwoni do Was rekruter! Pracodawca chce Was poznać i zaprasza na rozmowę. Rekruter ma teraz za zadanie dopiąć z Wami szczegóły spotkania. Czujecie się podekscytowani sytuacją – nie ma się co dziwić! Nie traćcie jednak głowy. Zachowajcie zimną krew i dopytajcie o szczegóły spotkania. Ustalcie jak najwięcej z rekruterem, aby oszczędzić sobie niepotrzebnych stresów w dzień rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotujcie długopis, notes i pytajcie. Bo kto pyta nie błądzi!

Z kim?

Zapytajcie o imię, nazwisko i stanowisko osoby, która przeprowadzić ma z Wami rozmowę kwalifikacyjną. Znając te szczegóły będziecie mogli np. znaleźć profil tej osoby na LinkedIn czy GoldenLine. Warto znać rozmówcę przed spotkaniem. Zobaczyć co Was łączy, czy jak długo dana osoba pracuje w firmie, do której aplikujesz. Każda dodatkowa informacja, może się przydać w czasie rozmowy. Warto okazać zainteresowanie rozmówcą, który poświęci swój czas na spotkanie z Wami.

Co?

Warto także spytać,co konkretnego przygotować na rozmowę. Czy coś macie ze sobą zabrać – np. wydrukowane CV, świadectwo pracy a może kopie dyplomu? Jeśli częścią rozmowy będzie przygotowanie prezentacji to czy macie zabrać swój laptop czy wystarczy nośnik z prezentacją? Warto spytać rekrutera czy wie na podstawie innych rozmów, czego najczęsciej oczekiwał od kandydatów dany pracodawca.

Jak?

Jak się ubrać? Zapytajcie również rekrutera czy zna dress code w firmie, do której zaaplikowaliście. A może to Wasza pierwsza rozmowa o pracę i potrzebujecie po prostu wskazówek jak się ubrać. Wiadomo, że warto zawsze ubrać się schludnie, ale doświadczony rekruter może Wam podpowiedzieć więcej o firmie, pod kątem panującej tam mody i oczekiwań.

Gdzie?

Zawsze pytajcie o dokładny adres, gdzie odbędzie się rozmowa o pracę. Może musicie iść od razu na konkretne piętro lub do pokoju? Czy macie najpierw zgłosić się do recepcji budynku i podać swoje nazwisko? Możecie również zapytać o najlepszy dojazd komunikacją miejską lub np. o możliwość zaparkowania samochodu przed budynkiem, jeśli wybierzecie swój własny transport.

Jak długo?

Warto również wiedzieć, ile czasu na rozmowę z Wami przeznaczyć zamierza pracodawca. Pomoże to Wam zaplanować dzień.  Szczególnie jeśli np. musicie na czas rozmowy zorganizować opiekę dla dziecka lub wyrwać się na godzinę z obecnej pracy.

Pamiętajcie, że nie ma głupich pytań i doświadczony rekruter na pewno doceni Waszą chęć przygotowania się do spotkania. Im więcej wiecie przed spotkaniem o pracę tym lepiej będziecie przygotowani. Oszczędzicie sobie niepotrzebnych nerwów czy gonitwy przed samą rozmową kwalifikacyjną.

I jeszcze jedno!

Jeśli nagle wypadnie Wam coś niespodziewanego, co nie pozwoli Wam przyjechać na rozmowę lub spowoduje, że będziecie później – od razu skontaktujcie się z rekruterem. Uprzedźcie o spóźnieniu i upewnijcie się, że pracodawca może spotkać się z Wami pomimo zmiany godziny. Odwołajcie lub przełóżcie spotkanie oficjalnie, nawet jeśli musicie to zrobić na ostatnią chwilę. Wszystko może się zdarzyć, grunt to szanować wzajemnie swój czas.

Jeśli macie jakieś ciekawe doświadczenie z rozmów o pracę i chcielibyście się nimi podzielić z innymi osobami szukającymi pracy, zapraszamy na nasz profil na Facebook’u.