Przeglądaj Adzuna Blog »

Brexit w liczbach – dla poliglotów

Raport-Adzuna

Znajomość języka angielskiego jest coraz częściej wymieniana w ogłoszeniach o pracę w Polsce. W maju ponad 20% ogłoszeń o pracę zamieszczonych w portalu Adzuna.pl wymieniało znajomość języka angielskiego jako jedno z wymagań.

Adzuna sprawdziła jak to wygląda w Wielkiej Brytanii. Czy pracodawcy szukają tam pracowników władających językami obcymi? Jakie języki są najbardziej poszukiwane  i czy ogłoszenie decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynęło na rynek pracy pod tym względem?

Nie tylko język królowej

Wielka Brytania potrzebuje nadal pracowników władających więcej niż tylko językiem angielskim. Często są to emigranci. Osoby, które przyjechały do Wielkiej Brytanii i władają np. swoim językiem ojczystym oraz opanowały język angielski dodatkowo. Druga grupa pracowników to oczywiście osoby z samej Wielkiej Brytanii, które postawiły na naukę języka obcego w szkole.

Wydaje się jednak, że Europa uczy się angielskiego chętniej niż Brytyjczycy innych języków obcych. Badania opublikowane w lutym br. na łamach portalu BBC News wykazały spadek zainteresowania nauką języków obcych wśród uczniów brytyjskich szkół.

ludzie-świat-znacznik

Poligloci na start

Czy jest to zatem szansa dla osób spoza Wielkiej Brytanii, mówiących w kilku językach obcych, na budowanie kariery zawodowej w tym kraju? Badania przeprowadzone na podstawie ogłoszeń publikowanych w brytyjskim serwisie Adzuna.co.uk wykazały niestety, że od momentu ogłoszenia decyzji o wyjściu Królestwa z UE nastąpił spadek zapotrzebowania na europejskie języki w tym kraju.

2016 vs 2019

Adzuna przeanalizowała ogłoszenia o pracę z Wielkiej Brytanii sprzed ogłoszenia wyników referendum w 2016 oraz z marca 2019, czyli do pierwotnej daty wyjścia UK ze struktur unijnych. Sprawdzono jakie języki europejskie były najbardziej poszukiwane przez pracodawców w całym kraju, oraz w samym Londynie. I jak to zapotrzebowanie zmieniło się do marca 2019.

Niemiecki i francuski

Jak wynika z analizy ogłoszeń największe zapotrzebowanie w całym kraju, zarówno w 2016 jak i w 2019 roku, było na osoby władające językiem francuskim i niemieckim. Wysoko również plasował się język hiszpański. W 2016 roku na łamach brytyjskiej tablicy ogłoszeń o pracę Adzuna można było znaleźć około 5 tys ofert dla osób władających językiem niemieckim. Obowiązkową znajomość języka polskiego wymagana była w ponad 700 ogłoszeniach z tego samego okresu. Lodnyn, który jest siedzibą wielu międzynarodowych firm, jak również firm rozwijających swoją działalność w innych krajach, miał ten sam podział procentowy ogłoszeń wymagających wymienionych wyżej języków obcych. Na czele z niemieckim, francuskim i hiszpańskim.

Marzec 2019

Do planowanego na marzec 2019 wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ostatecznie nie doszło. Na przestrzeni tych lat rynek pracy nie pozostał jednak bierny i zareagował na decyzję o Brexicie.

Zapotrzebowanie na osoby mówiące w innych niż angielski językach europejskich niestety spadło, zarówno w samym Londynie, jak i reszcie kraju.

Chociaż niemiecki i francuski zachowały pozycję liderów, to ofert pracy które wymagają znajomości tych języków było w marcu 2019 odpowiednio o 22% i 40% mniej niż w 2016 roku, czyli przed ogłoszeniem wyników referendum.

Pomimo nadal znacznej reprezentacji Polaków na Wyspach język polski nie jest już tak często wymieniany przez brytyjskich pracodawców jako warunek przyjęcia do pracy. Zapotrzebowanie na ten język w całym kraju spadło aż o 58%, a w samym Londynie o 43% od czasu ogłoszenie decyzji o Brexicie.

Poniżej prezentujemy wyniki dla wybranych języków, w kolejności od tych, na które zapotrzebowanie spadło najbardziej:

  • Wielka Brytania:
Język   Spadek zapotrzebowania
jez.rosyjski -79%
jęz. polski -58%
jęz. hiszpański -44%
jęz. francuski -40%
jęz. holenderski -23%
jęz. niemiecki -22%
jęz. włoski -15%

 

  • Londyn:
Język Spadek zapotrzebowania
jęz.rosyjski -69%
jęz. holenderski -46%
jęz. polski -43%
jęz. francuski -40%
jęz. niemiecki -32%
jęz. hiszpański -32%
jęz. włoski -18%

 

Najczęściej wymieniane języki obce w ogłoszeniach o pracę z serwisu Adzuna.co.uk to:

Rok 2016 (UK): niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, holenderski, rosyjski, polski, rumuński, węgierski, litewski.

Rok 2019 (UK): niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, holenderski, polski, rosyjski, rumuński, węgierski litewski.

Co dalej?

Czy najnowsze trendy na rynku pracy przekonają Brytyjczyków, aby inwestować czas w naukę języków obcych?  Zachęcamy wszystkich do śledzenia sytuacji i zaglądania na nasze serwisy w poszukiwaniu nie tylko ofert, ale i informacji na temat rynku pracy w danym kraju.

Przypominamy, że serwisy Adzuna zbierają dla Państwa oferty i przydatne informacje o rynku pracy nie tylko w Polsce czy Wielkiej Brytanii, ale w sumie w 16 rożnych krajach Europy i świata.

Aby znaleźć ciekawą pracę, nie tylko w Polsce, warto inwestować  czas w naukę języków obcych. Jednocześnie trzeba mądrze wybrać języki, które chcemy opanować biorąc pod uwagę popyt na nie oraz sytuację polityczno-gospodarczą w danym kraju.

Pobierz Raport Adzuna.