Przeglądaj Adzuna Blog »

Targi Pracy – Twoja szansa na zatrudnienie!

Targi pracy są wydarzeniem szczególnym, łączącym pracodawców z potencjalnymi pracownikami. Pomimo tego, iż ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ile osób po nich faktycznie otrzymuje pracę, jest to dobry stymulator lokalnego rynku pracy. Zaś dla osób poszukujących pracy istotne wsparcie w rozwoju zawodowym, a czasami nawet w życiu osobistym. Zobacz jeszcze, dlaczego warto brać udział w targach pracy.

Poszukiwania odpowiedniej pracy często nie należą do najłatwiejszych. Możemy powiedzieć, że osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy (jak np. studenci czy absolwenci uczelni wyższych) mają jeszcze wiele przed sobą. Oczywiście zdarza się coś takiego jak “szczęście początkującego”, które często jest niczym innym jak sumą kwalifikacji, umiejętności autoprezentacji, wstrzelenia się w wymagania pracodawcy, czy właśnie przysłowiowego “szczęścia”. Możemy również spotkać osoby, które śmiało nazywamy prawdziwymi “wyjadaczami”. Znają one już proces rekrutacji od podszewki i nie ma on dla nich tajemnic.

Rada zarówno dla jednych jak i drugich jest jedna – warto przygotować się odpowiednio do poszukiwania zatrudnienia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – aby nie marnować swojego czasu, jak i rekrutera. Co zatem warto zrobić, aby ten czas spożytkować efektywnie?

Przede wszystkim zastanów się, jakiej szukasz pracy, jakim obowiązkom podołasz i czy będą one szansą na twój rozwój. Następnie dokonaj selekcji ofert pracy. Sprawdź, czy pracodawca jest wiarygodny oraz czy proponowane wynagrodzenie cię satysfakcjonuje. Przed wysłaniem swojego CV zweryfikuj swoje konta w serwisach społecznościowych. Wkraczając na rynek pracy warto i tutaj zrobić porządek, usunąć kompromitujące zdjęcia czy wpisy. Po wysłaniu swoich dokumentów aplikacyjnych nie pozostaje nic innego jak czekać na telefon od rekrutera.

Nie wiesz, gdzie szukać ciekawych ofert pracy z okolicy? Nie masz pojęcia jak napisać dedykowane CV pod konkretną propozycję pracy albo po prostu nie wiesz, jaka praca jest dla ciebie? Mamy dla ciebie świetne rozwiązanie! Mowa tutaj o targach pracy.

Targi pracy wkraczają coraz śmielej do kalendarza wydarzeń uczelni wyższych, urzędów pracy, fundacji, zajmujących się aktywnym wsparciem zawodowym, a nawet ostatnimi czasy dużych serwisów rekrutacyjnych, które wychodzą z wirtualnego świata naprzeciw oczekiwaniom ich użytkowników. Warto zauważyć, że targi pracy to wydarzenia przede wszystkim tworzone dla osób, które szukają pracy, chcą podnieść swoje kwalifikacje, ale również są dużą wartością dla samych pracodawców. Jest to świetna okazja do zaprezentowania swoich usług oraz produktów, znalezienia pracowników “skrojonych na miarę” danej firmy, a także stworzenia bazy kandydatów do pracy, która przyda się przy organizowanej za jakiś czas rekrutacji. Korzyści zatem są po obu stronach.

Wydarzenia zwane “targami pracy”, czy też “giełdą pracy” organizowane są z różnym “rozmachem”. Począwszy od małych giełd pracy organizowanych przez biura karier uczelni wyższych i obejmujących konkretne specjalizacje, aż po duże wydarzenia z kilkudziesięcioletnią tradycją, które gromadzą wokół siebie czasami nawet ponad 100 wystawców i całą lokalną społeczność.

Dobrym przykładem są tutaj Ogólnopolskie Targi Pracy organizowane w Kielcach, które w 2019 roku miały swoją już 22. edycję. Są one największym tego typu wydarzeniem w całym województwie świętokrzyskim i jednym z największych w całej Polsce. Są szczególnie cenione przez pracodawców z zagranicy, co świadczy o ich międzynarodowym charakterze.

Wracając jednak do idei targów pracy, zobacz jakie korzyści niosą ze sobą te wydarzenia:

  1. Po pierwsze, targi pracy dają możliwość poznania aktualnych ofert pracy, praktyk i staży z lokalnego rynku pracy.
  2. Po drugie – rozmowa face-to-face z przedstawicielami firm. Targi pracy dają ci okazję do porozmawiania w swobodnej atmosferze na temat wymagań i oczekiwań pracodawcy.
  3. Kolejno, są to sprzyjające warunki do poznania firmy i jej filozofii. Warto wykorzystać te informacje na ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej.
  4. Wiele firm organizuje tzw. szybkie rekrutacje. Można złożyć na nich swoje CV, a nawet przejść wstępną rozmowę z rekruterem.
  5. Organizatorzy często zapewniają punkty doradztwa zawodowego. Czujesz się zagubiony na rynku pracy? Skonsultuj swoją dotychczasową ścieżkę kariery. Eksperci doradzą ci, gdzie warto aplikować z posiadanym przez ciebie doświadczeniem zawodowym.
  6. Weź swoje CV. To dobry czas na rozwianie wątpliwości, które pojawiły się przy przygotowaniu Twojego życiorysu.
  7. Ponadto, na targach pracy można uczestniczyć w odbywających się prelekcjach oraz warsztatach organizowanych przez specjalistów do spraw rekrutacji. Warto brać w nich udział, aby być na bieżąco w tematach związanych z zatrudnieniem!
  8. Osoby planujące założenie własnej działalności gospodarczej również mogą uzyskać tam garść cennej wiedzy w tym temacie od instytucji wspierających rozwój biznesu.
  9. Cudzoziemcy pracujący w polskich firmach mogą zasięgnąć informacji odnośnie legalizacji pracy oraz ich pobytu w Polsce.

Jak sam widzisz, targi pracy dają tak naprawdę dużo możliwości, dlatego warto z nich korzystać! Jeśli chcesz się rozeznać, czy w Twojej okolicy nie będą przypadkiem organizowane targi pracy, to sugerujemy ci skorzystać z kalendarza poniżej:

https://www.employear.com/wydarzenia

Podobnie jak do poszukiwań pracy, do udziału w targach pracy również należy odpowiednio przygotować się. Przede wszystkim nie zapomnij o swoim CV!

Dobrze przygotowane Curriculum vitae to klucz do sukces. Przy jego przygotowywaniu postaraj się zachować jego odpowiednią strukturę. Wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz zainteresowania to absolutny “must have” każdego CV. Nie zapominaj, że równie istotne jest dodanie w stopce dokumentu aktualnej klauzuli o ochronie danych osobowych. W czasach wszechobowiązującego RODO to element niezbędny. Niestety, ale już niejedno CV wylądowało w niszczarce przez jej brak. Zdjęcie w CV nie jest obowiązkowe, jednak z własnego doświadczenia wiemy, że jest bardzo mile widziane i zachęcamy do jego uwzględnienia w aplikacji do rekrutera.

Mając swoje CV, czyli swoją najlepszą wizytówkę, nie pozostaje ci nic innego jak wyruszyć na targi pracy!

Powodzenia!

 

Autor wpisu: Natalia Kowalik, Specjalista ds. HR w serwisie Employear.com