Przeglądaj Adzuna Blog »

Gdzie życie staruszka będzie najbardziej wesołe?

Adzuna tym razem postanowiła sprawdzić w jakim kraju emerytom żyje się najdłużej. W tym celu porównaliśmy oczekiwaną długość życia i wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet w ponad 150 krajach z całego świata, w tym w 41 krajach europejskich. W wyniku analizy tych danych sporządziliśmy światowy i europejski ranking krajów, które są najbardziej atrakcyjne pod kątem spodziewanej długości życia po przejściu na emeryturę, dla kobiet i dla mężczyzn.

Zjednoczone Emiraty Arabskie rajem dla emerytów

Pierwsze miejsce, zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn w rankingu światowym długości życia po przejściu na emeryturę zajęły Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wiek emerytalny dla obu płci wynosi w tym kraju zaledwie 49 lat. Średnia, spodziewana długość życia dla mężczyzn to prawie 75 lat, a dla kobiet 80. Stąd tak wysoki wynik w rankingu, wskazujący, że kobiety i mężczyźni w ZEA cieszyć się będą życiem na emeryturze najdłużej. Będzie to odpowiednio 25 dla mężczyzn i 31 lat dla kobiet.

W Europie najlepiej wypadł Luksemburg, gdzie mężczyźni cieszyć się będą urokami emerytury przez prawie 20 lat, a kobiety przez prawie 25.

Wysokie pozycje w rankingu

Wysoko w światowym rankingu wypadł dla mężczyzn również Singapur, Kuwejt oraz Katar. Szwecja jako drugi kraj Europejski, zajęła wysokie 10 miejsce z wynikiem 15 lat.

Dla kobiet, których oczekiwana średnia długość życia jest wyższa a wiek emerytalny osiągany jest często wcześniej niż przez mężczyzn wyniki są trochę inne. Oprócz wspomnianych ZEA oraz Luksemburga najdłużej z uroków bycia emerytką cieszyć się będą mogły panie z Brazylii, Wietnamu, Singapuru oraz Białorusi, która z wynikiem 22 lata zajęła w światowym rankingu dla kobiet 14 miejsce.

Gdzie najdłuższa emerytura w Europie

Spośród 41 krajów europejskich biorących udział w naszym badaniu przedstawiamy Państwu wyniki top 10, w których po przejściu na emeryturę kobiety i mężczyźni będą mogli cieszyć się życiem najdłużej:

Jak wypada Polska na tle innych krajów

Polska zajęła dla mężczyzn 29 miejsce w rankingu europejskim  i 83 w rankingu światowym. Dla kobiet było to wysokie na tle innych europejskich krajów 4 miejsce oraz 19, w rankingu światowym. Polki ze średnią długością życia ponad 81 lat emeryturą cieszyć się będą o prawie 13 lat dłużej niż polscy mężczyźni.

Nie wszędzie tak wesoło

Jak wynika z badania krajami, gdzie stosunek oczekiwanej długości życia i wieku przejścia na emeryturę jest najbardziej korzystny są zarówno kraje rozwinięte, jak i bogate czy rozwijające się. Dla przykładu dla kobiet 3 miejsce w rankingu zajęła Brazylia, a 4 Wietnam.

Ranking da obu płci zamykają kraje takie jak Lesotho, Afganistan, Republika Środkowoafrykańska i Sierra Leone, gdzie niestety tylko szczęśliwcy dożyją wieku emerytalnego. Jak pokazują dane średnia oczekiwana długość życie w tych krajach, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn jest krótsza niż ustawowy wiek emerytalny.

Oczywiście raport Adzuna zawiera dane statystyczne, wszystkim czytający życzymy jak najwięcej lat w zdrowiu!