Przeglądaj Adzuna Blog »

Jawne zarobki? Stawka podana w ogłoszeniu o pracę.

Podobno prawdziwy dżentelmen nie powinien rozmawiać na temat pieniędzy. Co w przypadku, jeśli jest to rozmowa o pracę?

Temat jawnych zarobków poruszany był już w Polsce wielokrotnie. W sierpniu 2018 roku do Sejmu trafił projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, który zakładał nałożenie obowiązku na pracodawcę, aby umieszczał informację o zarobkach na poziomie ogłoszenia. Projekt ponownie wrócił do sali sejmowej w marcu br. Na 78 posiedzeniu sejm ponownie przyjrzał się poselskiemu projektowi ustawy o zmianie w Kodeksie Pracy w kwestii podawania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę.

Większość z nas narzeka, że zarabia „za mało”. Ci co zarabiają „za dużo” są często atakowani przez opinię publiczną. Różne firmy przeprowadzają anonimowe ankiety i badania chcąc poznać zarobki Polaków. Niechętnie poruszamy ten temat ze znajomymi a przy rozmowach o pracę z drżącym sercem oczekujemy pytania „Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?”

Czy informacja o zarobkach powinna być zamieszczana już na poziomie ogłoszenia o pracę?

Padały głosy za i przeciw wspomnianemu wyżej projektowi. Pomijając uwagi czysto legislacyjnej natury oraz obiekcje niektórych o nadmierną formalizację tego zagadnienia, Adzuna postanowiła poznać Wasze zdanie na ten temat. Przygotowaliśmy krótką ankietę, aby sprawdzić jaki jest Wasz stosunek do jawności wynagrodzenia i podawania stawek w ogłoszeniach o pracę.

Ankieta skierowana jest do pracowników, osób szukających pracy, pracodawców oraz agencji rekruterskich.

Dziękujemy wszystkim za udział w ankiecie, która zakończyła się 30.04.2019 – wyniki ankiety i raport  znajdą Państwo na naszym blogu.