Przeglądaj Adzuna Blog »

Praca za granicą. O czym warto pomyśleć przed spakowaniem walizki.

Decyzja o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu pracy nie jest najczęściej łatwa. Czasami jednak nie możemy znaleźć interesującej pracy we własnym kraju, pomimo tego, że jesteśmy otwarci na propozycje z różnych branży, oraz jesteśmy gotowi przeprowadzić się za pracą do innego miasta. Wtedy zaczynamy rozważać wyjazd za granicę…

Decyzja o wyjeździe do innego kraju za każdym razem wiąże się z przeanalizowaniem naszej życiowej sytuacji, określeniem oczekiwań, zbadania rynku pracy…

Jest wiele różnych aspektów pracy za granicą, które warto przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyjeździe. Poniżej jedynie kilka pytań, które warto sobie zadać zanim spakujemy walizkę i ruszymy w nieznane.

Weź pod uwagę swoją sytuację rodzinną

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto zastanowić się nad swoją sytuacją rodzinną. To czy jesteś singlem, czy masz rodzinę czy partnera powinno mieć wpływ na podejmowane decyzje.

Warto się zastanowić, czy rodzinie podoba się Twój plan. Czy chcesz wyjechać w pojedynkę czy liczysz, że druga połowa do Ciebie dołączy? Jeśli masz rodzinę na decyzję wpłynąć może fakt w jakim wieku są Twoje dzieci. Czy są gotowe na zmianę otoczenia, szkoły, rozstanie się z przyjaciółmi?

Przed podjęciem decyzji trzeba rozważyć różne scenariusze. Skonsultować plany z rodziną. Zadać sobie pytanie – czy jesteśmy gotowi, aby podbijać nowy rynek pracy z dala od krewnych i przyjaciół. Niezależnie od naszych motywacji i sytuacji rodzinnej decyzja o wyjeździe powinna być głęboko przemyślana.

Porównaj te same stanowiska w różnych krajach

Najczęściej motywatorem do wyjazdu jest fakt, że praca w innym kraju wydaje się nam być bardziej atrakcyjna od tej dostępnej w naszym kraju. Dobrze jest przeanalizować czy tak na pewno jest i dlaczego.

Jeśli jesteś specjalistą w sektorze, który akurat w Twoim regionie przeżywa obecnie kryzys – rzeczywiście może się okazać, że łatwiej będzie Ci znaleźć pracę tam, gdzie dana branża jest w rozkwicie. Wpływa to na większe zapotrzebowanie na dane kwalifikacje.

Być może Twoje obecne stanowisko jest lepiej opłacane na innych szerokościach geograficznych. A Twój zawód cieszy się za granicą większym poważaniem. Warto sprawdzić czy praca w danym sektorze nie łączy się też z przywilejami czy bonusami, których brak w Polsce?

Czasami tylko wydaje się nam, że trawa u sąsiada jest bardziej zielona. Zanim podejmiesz decyzje przeanalizuj rynek pracy pod kątem stanowisk, które Cię interesują. Przyjrzyj się kosztom życia w danym miejscu, rynkowi mieszkaniowemu a nie tylko zarobkom proponowanym na danych stanowiskach.

Gdy nie tylko język stanowić może barierę

Przed wyjazdem za granicę warto przyjrzeć się różnicom kulturowym i biznesowym w danym kraju. Czy twój zawód wymaga specjalnych certyfikatów i dyplomów. Czy polski dyplom wystarczy jako potwierdzenie twoich kwalifikacji. A może będziesz musiał zdać egzaminy lub nostryfikować dyplom w kraju, do którego planujesz wyjechać.

Ważne są też kwestie języka, w jakim mówi się w danym kraju. Czy musisz nauczyć się nowego języka? Czy wystarczy, że podszlifujesz ten, który już znasz? Jeśli planujesz wyjazd wraz z rodziną – upewnij się, że oni też poradzą sobie w nowym kraju językowo. W niektórych branżach wystarczający może okazać się język angielski, ale czy Twoja specjalizacja do takich należy? Przyjrzyj się ogłoszeniom o pracę i zobacz jakich języków oczekuje pracodawca. Zwróć tez uwagę w jakim języku napisane są ogłoszenia o pracę w danym kraju, to może sugerować jaki język wymagany będzie na danym stanowisku.

Jakie różnice kulturowe możesz napotkać w nowym miejscu. Zdecydowanie warto poczytać o kulturze danego kraju, zanim zdecydujemy się do niego wyjechać.

Język polski jako atut

Warto też zastanowić się czy znajomość języka polskiego nie okaże się dodatkowym atutem w nowym miejscu.

Załóżmy, że znasz już jeden język obcy, ten który pozwoli Ci wyjechać do danego kraju bez strachu o barierę językową. Czasami warto sprawdzić, gdzie język polski może stać się dla Ciebie dodatkowym atutem. Wiele zagranicznych firm rozwija się na rynku polskim i potrzebują pracowników, którzy w tym języku mówią. Warto zajrzeć do naszej bazy ogłoszeń z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemczech czy z Włoch i sprawdzić, gdzie od kandydata wymagana jest znajomość języka polskiego.

Stąpaj twardo po ziemi

Czasami mamy w głowie wyidealizowany obraz pracy za granicą Wybieramy wymarzony kraj kierowani impulsem, np. wakacjami spędzonymi w danym miejscu; krótkim wyjazdem służbowym; relacją znajomych, którzy już tam mieszkają. Warto samodzielnie i na spokojnie przeanalizować powyżej wymienione aspekty, poczytać lokalne fora osób, które wyemigrowały w dane miejsce. Porównać nie tylko koszty życia, wynajmu mieszkania czy zarobki. Ale również zerknąć na takie czynniki jak pogoda, zaplecze socjalne, dostęp do służby zdrowia. Tak aby w razie nadarzającej się okazji, móc wybrać realnie najlepszą dla nas opcje.