Przeglądaj Adzuna Blog »

Romans w pracy?

Raport-Adzuna

Właśnie zakończyliśmy naszą ankietę walentynkową i od razu spieszymy podzielić się z Wami wynikami. Choć można ją było potraktować z przymrużeniem oka, my potraktowaliśmy Wasze uczucia bardzo poważnie. Byliśmy niezmiernie ciekawi Waszych odpowiedzi i mamy nadzieję, że odpowiadaliście szczerze.

Nie będziemy ukrywać, że podczas analizowania wyników mieliśmy wypieki na twarzy. Okazało się, że Amor nie szczędzi swoich strzał w miejscach pracy. Zobaczmy zatem jak celnie i często strzela, analizując wspólnie wyniki naszej ankiety. Jeśli jesteście ciekawi czy Polacy (i nie tylko!) romansują w pracy, zapraszamy do dalszej lektury.

Walentynkowa ankieta od Azduna

Dla tych, którzy nie trafili na naszą ankietę wcześniej wyjaśniamy, że pytaliśmy ankietowanych o ich stosunek do romansowania w pracy. Czy zdarzały im się relację więcej niż tylko zawodowe ze współpracownikami i jak się zakończyły. Te same pytania zadaliśmy osobom we Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, USA a nawet w Indiach. Ustaliliśmy, gdzie strzały Amora cięły najczęściej, a gdzie najcelniej.

Czy Polacy łączą pracę z przyjemnością?

59% wszystkich pytanych rozważałoby romans w miejscu pracy, a aż dla 43% fantazje stały się rzeczywistością. Choć możliwość romansu w pracy rozważało więcej zapytanych o to mężczyzn, to gdy przyszło co do czego, to więcej kobiet przyznało się, że faktycznie w pracy romansowało! Nasza  ankieta cieszyła się zdecydowanie większym powodzeniem wśród kobiet, bo aż 77% respondentów stanowiły właśnie one. Największy odzew (60% głosów) mamy od osób z przedziału wiekowego 31-40 lat.

 • 44% kobiet przyznało się do romansu w pracy
 • 66% mężczyzn nie powiedziałoby nie, gdyby taka okazja się nadarzyła

Kiedy przychodzi czas na romans?

Przy nawiązywaniu intymnych relacji z kolegami / koleżankami w pracy jednej na dziesięć pytanych pomogło wspólne wyjście na drinka. 12,5 % rozpoczęło romans na wyjeździe służbowym. Jednak najczęściej pytani wyznawali, że nie było konkretnej sytuacji czy miejsca. Dla ponad połowy osób uczucia pojawiły się po prostu po pewnym, niesprecyzowanym w naszej ankiecie, czasie.

Romans w pracy w Polsce to raczej krótkotrwałe zauroczenie, jedynie 9% związków przetrwało 5 letnią próbę czasu. W większości przypadków uczucie między współpracownikami wygasało po mniej niż 6 miesiącach. Co ciekawe, dla jednej trzeciej naszych respondentów romans właśnie trwa. Kto wie czy nie przerodzi się poważne uczucie?

 • 21% romansów zakończyło się po mniej niż 6 miesiącach
 • 12 % przetrwało krócej niż rok
 • 32% pytanych, obecnie randkuje ze współpracownikiem!

Jak daleko to zaszło

Zapytaliśmy się jak daleko zaszły relacje intymne w przypadku naszych romansujących w pracy respondentów. Okazało się, że aż 17% pytanych stanęło ze współpracownikiem na ślubnym kobiercu! Jedna na dziesięć pytanych osób ma teraz dzieci z osobą, którą poznała w pracy. Ale zaznaczyć chcemy również, że dla 8% procent pytanych romans w pracy oznaczał rozstanie się  z poprzednim współmałżonkiem. W ankiecie pytaliśmy wprost o rozwód.

 • 17% romansów zakończyło się ślubem
 • 8% romansów  było powodem do rozstania się z dotychczasowym współmałżonkiem 

Jak pracodawcy odnoszą się do romansujących pracowników

Aż 64% pytanych wolało jednak nie sprawdzać polityki firmy na własnej skórze i trzymało swoją relację w tajemnicy. A może wcale nie obawiali się reakcji szefa? Niestety tego pytania nie umieściliśmy w ankiecie. Prawie 8% ankietowanych dla dobra związku zdecydowało się jednak pracę zmienić.

Według naszych respondentów w ich miejscach pracy (77%) nie ma oficjalnie polityki określającej zasady intymnych relacji ze współpracownikami. Tylko 13% ankietowanych przyznało, że ich pracodawca jasno określa, że osoby mające romans w miejscu pracy nie powinny bezpośrednio ze sobą współpracować.

Stanowiska, zaszczyty, korzyści?

Z ankiety wynika, że w Polsce romansujemy bez wyrachowania. Wybieramy raczej osoby z „naszego szczebla” zawodowego. Jedynie 6% osób przyznało się, że spotykało się z szefem. Fantazjujemy również chętniej o osobach z naszego bliskiego otoczenia, ranga stanowiska nie wpływają znacząco na nasze romantyczne fantazje i nie zwiększa atrakcyjności obiektu naszych uczuć. Nie czerpiemy też dodatkowych korzyści materialnych z faktu bycia w relacji intymnej z kimś z pracy.

 • 22% fantazjowało o kimś pracującym na podobnym stanowisku
 • 9% marzyło potajemnie o osobie na wyższym stanowisku (nie szefie/ szefowej)

Nasi respondenci w Polsce to:

 • Głownie kobiety, prawie 77%
 • 84% to osoby między 31-55 rokiem życia
 • 60% pracuje w woj. mazowieckim
 • 10% w sprzedaży, obsłudze klienta
 • 13% to pracownicy administracji biurowej
 • 15% poznało swoich obecnych partnerów w pracy

Gdzie Amor strzela najczęściej a gdzie najcelniej poza Polską?

 • Aż 40% ankietowanych przyznało się do romansowania w pracy w USA, choć jedynie 32% taką ewentualność kiedykolwiek wcześniej rozważało.
 • Tuż za Stanami znajdowali się ankietowani z Holandii, spośród których 37% przyznało się do romansu – choć rozważało taką opcję jedynie 15% zapytanych osób. Co ciekawe strzały holenderskiego Amora w pracy są dość celne, bo 25% romansów zakończyło się małżeństwem, a aż 50% tych relacji przetrwało 5 letnią próbę czasu.
 • Osoby romansujące we Francji okazały się stałe w swoich uczuciach. Aż 23% deklarowanych związków przetrwało ponad rok, a 18% zakończyło się ceremonia ślubną.
 • Dużo pracy ma Amor w Australii. Tam romans w miejscu pracy dopuszczało jako opcję ponad 50% ankietowanych i aż 47% wprowadziło swoje fantazje w czyn. Lecz jedynie 3,7% tych romansów doczekało się „tak” na ślubnym kobiercu.
 • A gdzie romans popłaca? Aż 28% romansujących respondentów z Indii przyznało, iż odczuli, że dzięki relacji ze współpracownikiem byli w pracy lepiej traktowani. Co ciekawe w Indiach wyjątkowo odważniej o swych uczuciach mówili mężczyźni. 55% respondentów stanowili właśnie oni. W innych krajach w ankiecie udział wzięło procentowo zdecydowanie więcej kobiet.
 • Amor nie przynosi jednak szczęścia osobom flirtującym w pracy w Wielkiej Brytanii. Aż 59% romansów doprowadziło flirtujących do rezygnacji z pracy. Zgodnie z naszymi ankietowanymi z Wysp aż 18% pracodawców ma politykę zabraniającą randkowania ze współpracownikami. Z drugiej strony jednak aż 26% spośród ujawnionych nam romansów zakończyło się na ślubnym kobiercu

Lepiej flirtować czy jednak nie?

Na szczęście okazało, że zdecydowana większość naszych romansujących respondentów nie musiało odchodzić z pracy. Choć część taką decyzję podjęło dla dobra związku.

W większości przypadków o atrakcyjności naszego wybranka / wybranki (czy to w rzeczywistości, czy to w marzeniach) nie wpływa jego stanowisko, pozycja w firmie. Zakochujemy się też raczej bezinteresownie i romanse w pracy nie wiążą się z materialnymi przywilejami.

Łączy nas też wszystkich dyskrecja, nie ujawniamy się z naszymi uczuciami przed innymi w miejscu pracy.

Czy rzeczywiście warto mieszać przyjemność z interesami? Na to pytanie zostawiamy odpowiedź Wam samym!

 

Kochani i zakochani, z okazji Walentynek życzymy nie tyle romansów, co prawdziwej i trwałej miłości. Powodzenia nie tylko w pracy, ale przede wszystkim w życiu osobistym.

Udanych Walentynek! Bądźcie grzeczni! 

 

Wyniki ankiet sprawdziliśmy dla Was na potrzeby tego artykułu: 12/02/2019