Przeglądaj Adzuna Blog »

Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Praktyczne porady dla każdego

Nikt z nas specjalnie nie przepada za szukaniem pracy. Przeglądamy ogłoszenia, wysyłamy swoje CV, aby końcu dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

I tu zaczynają się schody. Wszyscy wiemy, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego chcemy wyglądać podczas spotkania jak najlepiej. W tym momencie bardzo często pada właśnie to pytanie: W co mam się ubrać? Jeśli właśnie stajesz przed tym dylematem, to doskonale trafiłeś. Poniżej mały poradnik, który Adzuna przygotowała specjalnie z myślą o Tobie!

Dopasuj strój do charakteru firmy

Weź pod uwagę charakter firmy, która zaprosiła Cię na spotkanie. Inaczej ubierzesz się do małego startup’u z branży kreatywnej, inaczej do dużej korporacji finansowej. Garnitur czy elegancka garsonka to dobry wybór, gdy starasz się o posadę w międzynarodowej firmie prawniczej, ale na stanowisko grafika komputerowego w mniejszej firmie powinieneś ubrać się zdecydowanie mniej zobowiązująco. Skąd dowiedzieć się jaka kultura ubioru panuje w danej firmie? Możesz spróbować odwiedzić ich stronę internetową i poszukać zdjęć kadry w sekcji „O nas”. Potem po prostu ubrać się na rozmowę w podobnym duchu.

Unikaj przesadnych dodatków

Dobierając dodatki do stroju postaraj się, aby nie przyćmiły Twojej osobowości. Nawet jeśli kolorowy krawat, który dostałeś na gwiazdkę podkreśliłby Twoją pewność siebie i charyzmę, to zanim go założysz pomyśl, czy chciałbyś, aby zapamiętano Cię przez pryzmat tego co miałeś na sobie, czy raczej przez to co miałeś do powiedzenia. Kolczyki, korale, zegarek a nawet kolorowe skarpetki powinny być tylko subtelnym dodatkiem i nie dominować Twojego stroju i wyglądu. Skup się na stonowanych kolorach, ogranicz ilość dodatków. Przekonaj pracodawcę do siebie swoja wiedzą i doświadczeniem, a nie tylko wyglądem.