Przeglądaj Adzuna Blog »

Jakie cechy charakteryzują dobrego lidera?

W każdym z nas drzemie ukryty przywódca. Chcemy mieć wpływ na losy firmy, decydujący głos, który jest słyszalny. Wyrażać swoją opinię, z którą liczą się inni i biorą ją sobie do serca. Pragniemy zajmować istotną pozycję, być szanowanym i zauważalnym przez grupę. Mamy dla Ciebie parę wskazówek, które pomogą Ci ‘zaistnieć’ w oczach współpracowników, szefa i całego teamu w pracy!

Uśmiechnij się!

Ważnym elementem, bez którego bardzo trudno osiągnąć sukces w byciu niezawodnym liderem, jest szczery, prawdziwy uśmiech. Ludzie cenią i lubią osoby, od których emanuje tzw. dobra energia. Powoduje to lepszą i bardziej efektywną pracę, która w efekcie jest doceniana. Poprawny wizerunek od samego początku jest równie ważny. Ludzie oceniają Cię odkąd postawisz pierwszy krok w firmie. Warto wyznaczyć sobie własne wartości i priorytety, według których będziesz podejmował dalsze decyzje. Dobrze jest podążać za głosem rozsądku i nigdy nie robić nic wbrew sobie. Stwarza to obraz szczerości i daje ogromną wiarygodność.

Szanuj siebie i innych

Nie zapominaj o poszanowaniu dla innych. O liczeniu się z ich opinią, braniu pod uwagę wszelkich pomysłów i nie bagatelizowaniu ich osoby. Traktuj ludzi tak jak sam chciałbyś być traktowany! To złota zasada, która zawsze działa! Motywuj ich do pracy, doceniając zaangażowanie, wkład własny i pomysły, którymi się dzielą. Współpraca w grupie jest czymś bez czego żadna machina nie będzie sprawnie funkcjonowała. Nie zapominaj o tym! Zwracaj szczególną uwagę na słowa. Nie rzucaj ich na wiatr. Gołosłowność zniechęca ludzi, tracą zaufanie do Ciebie, są niepewni i zdystansowani. Osłabia to pracę, psuje energię i oddala ludzi od siebie. Bądź spójny w tym co robisz i mówisz. Adekwatnie spełniaj prośby i oczekiwania, dotrzymuj danego słowa. To bardzo ważne!

Jeśli aspirujesz na godnego zaufania, motywującego i niezastąpionego lidera warto, abyś pamiętał o przekraczaniu własnej strefy komfortu. Podejmowanie ryzyka, bycie pewnym siebie i balansowanie jest czymś co stwarza respekt wśród ludzi. Będą Cię podziwiali za Twoją odwagę i dążenie do celu, przy użyciu różnych metod. A co za tym idzie- kreatywność! Patrz na świat bez klapek na oczach, staraj się poszerzać swoje horyzonty, nie szufladkuj ludzi ani rzeczy, wykraczaj poza schemat działania. Zapewni Ci to nieszablonowe rozwiązania, większe pole manewru i zainteresowanie ludzi, z którymi współpracujesz na co dzień.

DO DZIEŁA!

Autor: Kasia Korcz

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.