Przeglądaj Adzuna Blog »

Video CV – jak je stworzyć?

Video résumé to coraz częściej spotykana forma aplikacji o pracę, wykorzystywana szczególnie przez firmy związane z innowacją i technologią. Jest to krótki filmik tworzony przez kandydata i publikowany online lub wysyłany bezpośrednio do potencjalnego pracodawcy. Może być on wykonany przez profesjonalistę lub samodzielnie.

 

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego CV, może być on ogólny lub kierowany do konkretnej firmy. Opisuje on nie tylko umiejętności i doświadczenie kandydata, ale jest również dopełnieniem standardowej formy życiorysu. Na pewno może okazać się on przydatny przy aplikowaniu na stanowiska bardziej kreatywne – wymagające wykazania się pomysłowością i wiedzą. Jest to też świetny sposób do pokazania swojej osobowości, szczególnie jeśli staramy się o pracę opierającą się na kontakcie z klientem np. sprzedawca.

 

Trzeba jednak pamiętać, o paru podstawowych zasadach przy tworzeniu takiej formy CV. Po pierwsze należy trzymać się scenariusza, wybrać odpowiedni styl filmiku oraz jego lokalizację. Jeśli film ma pojawić się w Internecie, pamiętaj, że jak w przypadku każdej innej rzeczy, po jego publikacji ciężko będzie kontrolować jego rozwój online. Słabej jakości film, wykonany pobieżnie może okazać się ‘gwoździem do trumny’. Nie tylko może skompromitować ale również zmniejszyć szanse na znalezienie pracy w przyszłości.

 

Dlatego tworząc video résumé warto pamiętać o paru istotnych kwestiach:

  • Bądź profesjonalny:  Ubierz się odpowiednio –  jak na rozmowę o pracę i zachowaj profesjonalizm. Unikaj używania slangu czy przekleństw. Zwróć uwagę na tło, ono również ma znaczenie.
  • Przygotuj scenariusz: Oczywiście nie musisz się go kurczowo trzymać. Bądź naturalny, ale pamiętaj aby to co mówisz miało sens. Nie czytaj z kartki. Skup się na przedstawieniu swoich umiejętności, doświadczenia i osiągnięć.
  • Pamiętaj o odbiorcy: Planując scenariusz i wybierając lokalizację, weź pod uwagę kto będzie oglądał Twój film. Video kierowane do start-up’u będzie się różnić od tego wysyłanego do domu mediowego.
  • Pokaż, nie mów:  Skorzystaj z możliwości pokazania wizualnie tego o czym mówisz, przedstawiając w ten sposób swój talent i umiejętności.
  • Zachowaj zwięzłość: Film powinien trwać od 30 do 90 sekund. Każdy powyżej tej długości ma spore szanse nie zostać nawet obejrzany.

 

Autor: Ania Wolfowicz