Przeglądaj Adzuna Blog »

Pierwsze dni w nowej pracy – o czym pamiętać?

Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, początki bywają trudne. Nowe środowisko, ludzie, a przede wszystkim obowiązki. U większości z nas, takie czynniki często wywołują strach, a co za tym idzie – stres. Jednak są sposoby aby zniwelować szansę na jego wystąpienie. Wystarczy unikać poniższych wpadek.

  • Odłóż telefon

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które nie potrafią wytrzymać 5 sekund bez zerkania na komórkę, lepiej zacznij ćwiczyć swoją silną wolę. Oczywiście często faktycznie możesz sprawdzać służbową pocztę, ale istnieje również prawdopodobieństwo, że tak nie jest. Podczas spotkania, narady a tym bardziej rozmowy, musisz całkowicie skupić swoją uwagę na jej przebiegu. Używanie telefonu w takich sytuacjach, świadczy o braku wychowania, ale również w złym świetle stawia Twojego pracodawcę. Gry? Social Media? Sms od znajomych? Choć każdy z nas potrzebuje odpoczynku, naucz się gospodarować swoim czasem tak, aby Twoje przerwy były jak najkrótsze i nie zakłócały rytmu pracy.

  • Pogódź się z tym, że będziesz popełniać błędy.

Postaraj się jednak nie popełniać w kółko tych samych. Nikt z nas nie jest doskonały, a jedną z najlepszych lekcji, jest nauka na własnych błędach. Korzystaj z pomocy innych i zapamiętuj jak następnym razem ich uniknąć.

  • Odpowiadaj na czas.

W dzisiejszych czasach komunikacja w dużym stopniu oparta jest na e-mailach, wiadomościach tekstowych czy poprzez aplikacje mobilne. Nie oznacza to, że musisz odpowiadać na całą korespondencję od razu. W przypadku spraw drobnych, staraj się odpowiadać jak najszybciej. Jeśli jednak problem lub prośba jest bardziej skomplikowana, oszacuj ile zajmie Ci jej wykonanie i powiadom o tym nadawcę.

 

  • Nie bądź defensywny.

Znaleźć winnego jest zawsze łatwo. Jednak obwinianie innych może tylko pogorszyć Twoje relacje ze współpracownikami, szczególnie gdy są jeszcze świeże. To Twoja postawa i umiejętność przyznawania się do błędu jest najważniejsza. Wykażesz się w ten sposób odwagą i zdobędziesz szacunek pozostałych.

  • Bądź godny zaufania.

Pokaż, że można na Tobie polegać. Jeśli umówiłeś się na spotkanie o 9:00 – przyjdź o czasie. Jeśli się spóźnisz? Poinformuj o tym. Nie możesz przyjść danego dnia do pracy? Zawiadom o tym swoich przełożonych odpowiednio wcześniej.

 

Znajdź nową pracę z nami na www.adzuna.pl!

Autor: Ania Wolfowicz

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Podobne artykuły:

5 rzeczy które musisz wiedzieć zaczynając nową pracę