Przeglądaj Adzuna Blog »

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Poniżej zamieszczone pytania, należą do ‘klasyki gatunku’.  Można się ich spodziewać podczas większości rozmów o pracę. Pomagają one nie tylko pracodawcom określić umiejętności potencjalnego pracownika, motywacje jakimi kierował się do tej pory, ale również ocenić kompatybilność w stosunku do stanowiska o jakie się starają.

  1. Opisz miejsce pracy, w którym czułbyś się najlepiej oraz był najbardziej produktywny?
  2. Jakie jest Twoje największe marzenie?
  3. Jakie są Twoje cele w życiu, – nie tylko te zawodowe?
  4. Co oznacza dla Ciebie sukces zawodowy?
  5. Opisz sytuację, która demonstruje Twoją umiejętność motywowania innych.
  6. Zostałeś przydzielony do grupy, w której część członków nie przykłada się do pracy. Jak sobie z tym poradzisz?
  7. Co jest dla Ciebie ‘motorem motywacyjnym’, który pozwala Ci pokonywać kolejne przeszkody i osiągać zamierzone cele?
  8. Gdyby Twoja praca wymagała nadzoru innych pracowników, jak wyglądałaby Twoja interakcja z nimi?
  9. Jak poradziłbyś sobie z pracownikiem, który nie przykłada się do swojej pracy mimo, że do tej pory wykonywał swoje obowiązki bez zarzutu?
  10. Jaka jest recepta na złoty środek aby pracownicy utrzymywali wysoki poziom motywacji do pracy?

Przed spotkaniem, zanim przygotujesz sobie odpowiedzi do powyższych pytań, rozpocznij od utworzenia listy, która będzie zawierać wszystkie Twoje cechy i atrybuty jakie uznasz za najistotniejsze i najbardziej spójne ze stanowiskiem o jakie się ubiegasz.

Ważne jest aby Twoje odpowiedzi były zgodne z wartościami jakie wyznaje firma. Opisując wymarzone miejsce pracy, miej na uwadze środowisko w jakim potencjalnie przyjdzie Ci pracować. Pamiętaj, że Twoje potrzeby muszą być dopasowane do warunków jakie firma jest w stanie zapewnić – jeśli wolisz pracę indywidulaną nie składaj podania o pracę w dużym teamie.

Komunikacja niewerbalna ma tutaj również ogromne znaczenie. Entuzjazm w głosie i widoczne zaangażowanie w rozmowie to podstawa. Język Twojego ciała oraz każdy gest jaki wykonujesz świadczy o poziomie Twojej otwartości i pewności siebie. Postawa, ilość miejsca jaką zajmujesz na stole czy kontakt wzrokowy, są równie istotne jak Twoje odpowiedzi. Brak podkreślenia argumentów tonacją głosu czy powolne, zaspane odpowiedzi mogą zostać odebrane jako sygnały alarmujące i choć powodów takie zachowania może być wiele, w większości przypadków pracodawca nie zaryzykuje zatrudnienia takiej osoby.

Najnowsze oferty pracy znajdziesz na Adzuna!

Autor: Ania Wolfowicz

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Podobne artykuły:

4 sposoby na skuteczne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Jakie pytania zadać na rozmowie rekrutacyjnej?

5 pytań, których nigdy nie powinieneś zadawać podczas rozmowy o pracę