Przeglądaj Adzuna Blog »

Młodszy pracodawca? Przedstawiamy 4 porady jak sobie z nim radzić.

Większość z nas rozpoczyna pracę od najniższej pozycji, stopniowo pnąc się po szczeblach kariery coraz wyżej. Dlatego z reguły nasi przełożeni są starsi od nas. Są jednak wyjątki. Oto kilka wskazówek jak radzić sobie w takich przypadkach.

Mowa ciała – kontroluj ją

Mniej doświadczony szef może sugerować pomysły, o których nieskuteczności jesteś prawie całkowicie przekonany. Powstrzymaj się jednak od wyrażania grymasu na swojej twarzy czy przewracania oczami. Nawet jeśli masz rację, musisz umieć panować nad emocjami i zachować profesjonalizm. Oczywiście, możesz poinformować o swoich obiekcjach, jednak podstawą jest umiejętność ich przekazania.

Uważaj na język

‘Ja w Twoim wieku’,

‘Kiedyś robiliśmy to inaczej’,

‘Taką metodę stosowaliśmy jeszcze przed Twoim urodzeniem’,

czy ‘Jak będziesz pracować tak długo jak ja, to będziesz wiedzieć co mam na myśli’.

Tego typu komentarzami tylko przyciągasz uwagę do różnicy wieku jaka Was dzieli. Wywyższanie się ze względu na wiek jest w tym wypadku nie na miejscu. Twój szef, ile nie miałby lat, jest wciąż Twoim szefem.

Zachowaj profesjonalizm

Twoje profesjonalne doświadczenie idzie w parze z życiowym bagażem. Może się zdarzyć, że Twój młodszy pracodawca przechodzi przez okres swojego życia, który Ty już dawno masz za sobą. Jednak powstrzymaj się od udzielania porad. Od tego jest rodzina i bliscy. Twoim zadaniem jest wykonywanie swojej pracy. Dlatego ogranicz się do pomocy przy podejmowaniu służbowych decyzji, a nie tych prywatnych. Jesteś profesjonalistą. Tak też się zachowuj.

Zapomnij o specjalnych przywilejach

Często pracownicy uznają, że ich długoletnie oddanie zezwala im na pewną swobodę. Spóźnienia, decyzja o terminie urlopu bez konsultacji czy podwyżka. Trzeba jednak pamiętać, że o takich sprawach decyduje pracodawca. Dlatego jeśli chcemy zawalczyć o pewne przywileje musimy umieć pokazać, że na nie zasłużyliśmy – nie ilością przepracowanych lat, ale efektami ciężkiej pracy jakie przyniosła.

Autor: Ania Wolfowicz

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.