Przeglądaj Adzuna Blog »

10 rzeczy, których nie powinieneś robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to moment kluczowy w procesie rekrutacyjnym. Kandydat może zaprezentować się z jak najlepszej strony, zrobić piorunujące wrażenie na potencjalnym pracodawcy i zdobyć wymarzoną pracę. Spotkanie z działem HR może także okazać się zupełną katastrofą. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej największym wrogiem kandydata jest stres. Często zdarza się tak, że osoba posiadająca wzorowe kwalifikacje zostaje zdyskwalifikowana ze względu na brak przygotowania, nieumiejętność poradzenia sobie z emocjami lub inne czynniki. Poniżej prezentujemy kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą swobodnie prowadzić rozmowę i bez stresu przejść nawet najbardziej wymagającą rekrutację.

  1. Nie spóźniaj się

Przychodzenie spóźnionym na rozmowę kwalifikacyjną jest niemile widziane. Jeżeli zdarzy się wypadek losowy, który uniemożliwi ci pojawienie się na spotkaniu na czas, zadzwoń do rekrutera i poinformuj go o zmianie lub poproś o przeniesienie spotkania na inną godzinę lub dzień. Jeżeli spóźniasz się ze swojej winy, nie podawaj zmyślonych informacji, takich jak wypadek, który nie miał miejsca. Takie informacje można bardzo łatwo sprawdzić. Nawet jeżeli osoba rekrutująca podczas rozmowy telefonicznej uwierzy w twoje kłamstwo i przełoży spotkanie na kolejny dzień, po odłożeniu słuchawki na pewno sprawdzi, czy dany wypadek rzeczywiście miał miejsce. Jeżeli zorientuje się, że mówisz nieprawdę, już na wstępie otrzymasz łatkę oszusta, która najprawdopodobniej zdyskwalifikuje cię jako potencjalnego pracownika. 

  1. Nie kłam

Nie podawaj nieprawdziwych informacji podczas rozmowy na temat swojego wykształcenia, kompetencji lub realizowanych w przeszłości zadań. Na pewno słyszałeś kiedyś powiedzenie „świat jest mały”. Pewne fakty można szybko sprawdzić bazując jedynie na sieci kontaktów, czy zaglądając na portale społecznościowe. Dotyczy to również zdolności językowych, które często są zawyżone w CV. Przed aplikowaniem na nowe stanowisko wykonaj test znajomości języka obcego. Jeżeli wynik jest niższy od spodziewanego, poświęć wolny czas na naukę, nie zapomnij też o przyswojeniu sobie słownictwa branżowego.

  1. Powstrzymaj się od krytykowania byłych pracodawców

Niekiedy zachowanie obecnego lub byłego pracodawcy pozostawia wiele do życzenia. Jednak warto pamiętać, że niektóre sytuacje mogą być interpretowane zupełnie inaczej przez drugą stronę. Pracując w specyficznej branży, warto mieć na uwadze, że wiele osób może się znać prywatnie lub spotykać na różnego typu imprezach biznesowych. Dlatego też, zamiast przybliżać szczegóły kłótni z byłym szefem, lepiej ograniczyć się do lakonicznej odpowiedzi na powody zmiany pracy. W tej sytuacji zawsze dobrą odpowiedzią jest odwołanie się do argumentu brak możliwości rozwoju. Tym sposobem pokazujesz także, że jesteś osobą pełną ambicji i chęci rozwoju.

  1. Nie zaniedbuj swojego wyglądu

Pamiętaj o właściwym ubiorze i kulturze osobistej. Znane przysłowie „jak cię widzą, tak cię piszą” można zawsze interpretować dwojako. Jeżeli poprzez ubiór wyrażasz swoją osobowość, na rozmowę kwalifikacyjną postaraj się jednak ubrać odpowiednio do danego stanowiska. Oczywiście niedopuszczalne jest przychodzenie na spotkanie w nieświeżych i pogniecionych ubraniach. Osoby posiadające doskonałe kwalifikacje, ale które nie dbają o swój wygląd mają mniejsze szanse na zatrudnienie w porównaniu z osobami eleganckimi i zadbanymi. Nawet jeżeli w miejscu pracy nie obowiązuje tak zwany „dress code”, to na rozmowę kwalifikacyjną warto wybrać styl „business casual”.

  1. Nie bądź arogancki

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej osoba rekrutująca pragnie poznać nie tylko twoje kwalifikacje, ale również osobowość. Oczywiście powinieneś dużo o sobie mówić, ale postaraj się podawać konkretne informacje dotyczące poszczególnych kwestii. Warto być szczerym i asertywnym, ale jednocześnie unikać przechwalania się.

  1. Nie odmawiaj wykonania zleconych zadań

Nawet jeżeli nie potrafisz wykonać trudnych testów, zapoznaj się z nimi. Nie zawsze jest tak, że nieumiejętność ich rozwiazywania dyskwalifikuje cię jako potencjalnego kandydata na dane stanowisko. Jeżeli w trakcie rozmowy nie uda ci się odpowiedzieć na wszystkie pytania, czy rozwiązać zadania, nie zniechęcaj się. Pamiętaj, że o ostatecznym wyniku rekrutacji, decyduje wiele zmiennych.

  1. Daj sobie czas na przemyślenie oferty

Nie daj poznać po sobie, że przyjmiesz daną prace na każdych warunkach, ponieważ jesteś zdesperowany, czy zmęczony długim poszukiwaniem. Nawet jeżeli to prawda, nie musisz dzielić się tą informacją z potencjalnym pracodawcą. Jeżeli starasz się o pracę swoich marzeń, lepiej okazać umiarkowany entuzjazm, niż zbytnie podekscytowanie sugerujące nieumiejętność kontrolowania swoich emocji, czy zbytnią desperacje.

  1. Opanuj przestrzeń wokół siebie

Nie kładź na biurku osoby rekrutującej swoich rzeczy, takich jak teczki, pióra czy komórki. Warto zwrócić szczególną uwagę na telefon i sprawdzić, czy aby na pewno jest wyłączony. Nikt przecież nie musi wiedzieć, że twoja mama znowu nie może znaleźć instrukcji obsługi zmywarki.

  1. Nie „idź na żywioł” – przygotuj się  

Do rozmowy kwalifikacyjnej należy się sumiennie przygotować. Zanim udasz się na spotkanie, zapoznaj się z firmą, przejrzyj jej stronę internetową, przeczytaj nowinki w prasie branżowej i sprawdź co piszą o niej byli pracownicy na forach. Do tego przeanalizuj, jak wygląda konkurencja i jakiego typu pracowników poszukują.

  1. Nie bądź bierny

Przed rozmową przygotuj sobie listę pytań, które chcesz zadać pracodawcy. Czasami taka rozmowa może dać ci więcej informacji niż strona internetowa firmy. Od rekrutera możesz dowiedzieć się, jaka jest kultura korporacyjna i stosunek do pracowników. Pozwoli ci to podjąć decyzję, czy naprawdę jest to praca, która spełnia twoje oczekiwania.

Szukaj pracy pośród wszystkich dostępnych aktualnie na rynku ofert na Adzuna!
Autor: Kaja Piekarska

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Podobne artykuły:

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?”