Przeglądaj Adzuna Blog »

8 gestów które warto wykorzystać przy prezentacji

W tym tygodniu wybraliśmy 10 ważnych zasad mowy ciała, które pomogą Ci zrobić jeszcze lepsze wrażenie przy nastepnej prezentacji.

#1 Nie krzyżuj rąk i stój prosto

Taka pozycja daje dużo większy komfort w pozycji siedzącej jak i stojącej i nie przeszkadza w oddychaniu. Dzięki temu zrobisz wrażenie osoby otwartej i zrelaksowanej.

#2 Uśmiechnij się!

Uśmiech to najlepszy sposób na nawiązanie kontaktu z rozmówcą, lub publicznością. To gwarancja startu od pozytywnego wrażenia i niezawodny sposób pozwalający odbiorcom czuć się bardziej komfortowo i swobodnie.

#3 Gestykuluj, patrz się w oczy i słuchaj

Gestykulacja i dynamiczna mowa ciała okazują Twoje zaangażowanie w występ/rozmowę i temat. To również znak, że zależy Ci na uwadze odbiorców i pomaga podtrzymać uwagę.

4# Zachowaj spokój, opanowanie

Aby wzbudzić zaufanie publiczności, skup się na opanowanej ‚sztywnej’ gestykulacji. Chaotyczne, nieopanowane gesty dadzą odwrotny efekt i nie dodadzą Ci pewności siebie.

5#Ruszaj się!

Aby zobrazować przejście do kolejnej części prezentacji, innego argumentu lub podkreślić wyliczanie podpunktów, możesz wykorzystać przestrzeń którą dysponujesz.  Dla przykładu – jeśli prezentujesz 3 punkty, możesz zrobić po kilka kroków na scenie w celu odzwierciedlenia płynnego przejścia z jednej kwestii do drugiej.

Ten ‚trik’ również sprawia, że wyglądasz swobodniej.

6# Dywersyfikacja mowy ciała to klucz

Skup się na dywersyfikacji swoich gestów. Monotonna mowa ciała nudzi publikę – pamiętaj o dłoniach, rękach, głowie i mimice, a także o wyżej wspomnianym ruchu na scenie.

7# Spójrz na ekran

Podczas gdy mówisz o konkretnym punkcie zobrazowanym na slajdach/w prezentacji, warto abyś również odwrócił się do ekranu. Tym samym zachęcasz publiczność do skupienia na ekranie i podążania za twoim wzrokiem i śladem Twoich gestów.

8# Pamiętaj: Używaj pozytywnych gestów!

Potakiwanie/kiwanie głową, i otwarta mowa ciała pomogą zacząć od pozytywnego wrażenia 🙂