Przeglądaj Adzuna Blog »

Jakich języków poszukują pracodawcy i gdzie?

W tym tygodniu przeszukaliśmy wszystkie oferty dostępne na rynku pracy w Polsce i sprawdziliśmy gdzie i jakich języków szukają pracodawcy. Mówi się o tym nie od dziś, że pracodawcy w Polsce coraz częściej wymagają znajomości języków obcych. Z punktu widzenia kandydata, to zawsze duży plus znać dodatkowy język, a znajomość angielskiego jest podstawą, ale jak wygląda to od strony pracodawców? Ile ofert na rynku aktualnie wymaga tego rodzaju kwalifikacji?

Zastanawiasz się jakie języki warto znać?  W jakich miastach znaleźć oferty pracy z konkretnymi kwalifikacjami językowymi?

Języki poszukiwane w Polsce:

screen-shot-2016-10-19-at-16-00-10

Język angielski

W dużych miastach język Angielski jest powszechnie wymagany, ale nawet w skali kraju dominuje ranking. We Wrześniu ponad 20% ofert pracy w Polsce wymagało jego znajomości.

Biegła znajomość języka angielskiego to duża zaleta – ułatwia korzystanie z anglojęzycznych oprogramowań, komunikacje z zagranicznymi kontrahentami itd.

W Warszawie aż 40% aktualnych ofert zawiera wzmiankę o znajomości języka Angielskiego. Kraków i Wrocław są tuż za Warszawą pod względem proporcji do wszystkich ofert w mieście.

Język niemiecki

Język niemiecki to drugi najpopularniejszy w Polsce język poszukiwany przez pracodawców – blisko 15% ofert pracy w Polsce wymaga jego znajomości. Popularny w szkołach, jak i w zachodnich stronach polski, pozostaje w czołówce pod względem pożądanych języków w Polsce.

Język rosyjski

Język Rosyjski zdecydowanie stracił na popularności przez ostatnie dekady, a dzisiaj wymaga go niecały 1% ofert na rynku.

Język francuski, włoski, hiszpański, chiński…

Pracodawcy wymagający znajomości francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, czy chińskiego to ułamek w skali kraju.

Career

W skrócie – Znasz języki? Jedź do Warszawy, Krakowa lub Wrocławia!

W Warszawie aż 40% aktualnych ofert zawiera wzmiankę o znajomości języka Angielskiego, 8% Niemieckiego i jedynie 2% Francuskiego. W Krakowie język Angielski to wymóg w 20% ofert a we Wrocławiu prawie 25%. Niemiecki najpopularniejszy jest we Wrocławiu, gdzie 15% pracodawców poszukuje kandydatów posługujących się tym językiem.