Przeglądaj Adzuna Blog »

3 wskazówki jak napisać CV i dostać się na wymarzony staż

Kończysz liceum lub studia i myślisz o odbyciu praktyk? Może znalazłeś interesującą ofertę, dzięki której będziesz mógł zdobyć cenne doświadczenie zawodowe?

Wiesz, że musisz napisać CV, ale nie wiesz, co do niego wpisać.

W tym artykule pokażę Ci, jak stworzyć profesjonalny dokument, który pomoże Ci dostać się na wymarzony staż.

 

Chcesz zrealizować praktyki w międzynarodowej korporacji, a pracodawca wymaga od Ciebie

angielskiego CV? Zobacz, jak napisać profesjonalne CV po angielsku tutaj.

Jeśli znasz angielski, przeczytaj kompletny przewodnik How to make a resume

 

 • Jakie sekcje powinny znaleźć się w Twoim CV?

Podsumowanie zawodowe

Opisz siebie za pomocą 3-4 zdań i przedstaw swój cel zawodowy. Dzięki temu masz szansę zostać lepiej zapamiętany.

Zobacz przykłady:

Jestem tegoroczną maturzystką, która planuje rozpocząć studia na kierunku Finanse i Rachunkowość. Mam doświadczenie w organizacji przepływu informacji oraz dokumentów. Posiadam specjalistyczne umiejętności wpływające na optymalizację pracy biurowej. Chcę rozwijać moje kluczowe kompetencje podczas stażu w firmie Y.

Jestem studentem/absolwentem X. Mam doświadczenie w analizie rynku, konkurencji i potrzeb klienta. Posiadam wiedzę dotyczącą narzędzi oraz metod budowania strategii marketingowych. Chcę zdobyć doświadczenie i rozwinąć moje kluczowe kompetencje podczas stażu w firmie Y.

Doświadczenie zawodowe

Opisz swój udział w praktykach, projektach uczelnianych lub akcjach charytatywnych. Jeśli nie posiadasz doświadczenia zawodowego, taka aktywność będzie tym bardziej cenna. Pokaże pracodawcy, że potrafisz się zaangażować. Przedstaw swój zakres obowiązków i osiągnięcia na każdym stanowisku.

Przykład:

Program “Szlachetna Paczka”

Zakres obowiązków:

 • Stworzyłem koncepcję projektu oraz koordynowałem jego realizację.
 • Nadzorowałem kilkutygodniową zbiórkę darów dla rodziny z programu Szlachetna Paczka zrealizowaną wśród studentów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Osiągnięcia:

 • Wybrana przez nas rodzina otrzymała dary o łącznej wartości 5 tys. PLN.

Edukacja

Jeśli jesteś studentem, opisz tylko swoje studia wyższe. Nie wpisuj liceum ani poprzednich szkół. Technikum możesz zostawić jedynie, jeśli szukasz możliwości rozwoju w kierunku zgodnym z profilem ukończonej szkoły. Jeśli nie studiujesz, wpisz szkołę, które ukończyłeś jako ostatnią.

Przykład:

Uniwersytet SWPS, Psychologia Społeczna, studia magisterskie

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Finanse i Rachunkowość, Inwestycje kapitałowe i strategie finansowe przedsiębiorstwa, studia magisterskie

Umiejętności

Dopasuj je do słów kluczy z ogłoszenia. Koniecznie umieść je w widocznym miejscu!

Zobacz przykłady:

 • Zarządzanie projektem
 • Zarządzanie zespołem
 • Zarządzanie budżetem
 • Znajomość technik sprzedaży
 • Umiejętność pracy z nowoczesnymi narzędziami i aplikacjami

Referencje

Umieść informację o rekomendacji w swoim CV. Dzięki temu zwiększysz swoją wiarygodność!

Opcja nr 1. Poproś swojego profesora, aby napisał Ci rekomendację. Takie referencje powinny zawierać odpowiedzi na pytania: Jak się z Tobą współpracowało? Co udało Ci się osiągnąć?

Opcja nr 2. Dodaj w tej sekcji namiary (imię, nazwisko, stanowisko, firma, numer telefonu) do osób, które mogłyby udzielić Ci referencji.

Zainteresowania

Pomyśl o hobby, które wyróżnia Cię na tle innych. Spróbuj wpisać zainteresowania bezpośrednio związane ze branżą, do której aplikujesz.

Przykład: Chcesz pracować jako finansista?

W sekcji zainteresowania możesz wpisać: Rynek walutowy Forex

 • Czy kolejność sekcji jest ważna?

Jeżeli nie posiadasz doświadczenia zawodowego, na samym początku CV umieść swoje wykształcenie. Możesz pokusić się tutaj o wpisanie tematu pracy licencjackiej/magisterskiej, ale tylko pod warunkiem, że jest on spójny z obszarem stażu, na który chcesz aplikować.

Jeśli jednak posiadasz pierwsze doświadczenie w postaci praktyk lub projektów, informacja o nich powinna pojawić się jako pierwsza.

Przede wszystkim pokażesz pracodawcy, że masz nie tylko wiedzę książkową, ale również praktyczną. Po drugie, rekruter zyska wrażenie, że jesteś ambitny, skoro szukałeś doświadczeń zawodowych już w czasie studiów. Oba argumenty zwiększają Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę!

 • Ile stron powinno mieć Twoje CV?

Pamiętaj, że rekruter spędza średnio kilkanaście sekund skanując Twoje CV. Jak zatem przekonać przyszłego pracodawcę, że warto zaprosić Cię na rozmowę? Potraktuj swój dokument jak wizytówkę.

Jeśli posiadasz krótkie doświadczenie, stwórz CV maksymalnie na 1 stronę.

Teraz widzisz, jak umiejętnie napisane CV może wyróżnić Cię wśród innych kandydatów. Spróbuj wykorzystać powyższe wskazówki, aby dostać się na wymarzony staż.

Co warto wpisać do CV jeśli masz mało doświadczenia? Znasz skuteczną metodę, której nie wymieniłam?

Wypowiedz się w komentarzu.

 

Autor:

Gościnnie dla Adzuna – Aleksandra Bonczewska

Nazywam się Aleksandra Bończewska. Jestem psychologiem, coachem i konsultantką kariery w Interviewme. Pasjonuje mnie budowanie marki osobistej. W wolnym czasie recenzuję warszawskie „suszarnie” i planuję podróże. Odwiedź bloga InterviewMe.pl i znajdź lepszą pracę.

InterviewMe