Przeglądaj Adzuna Blog »

Raport Adzuna: Gdzie znaleźć pracę po szkole i studiach?

Drodzy maturzyści, studenci oraz absolwenci szkół wyższych!

W tym miesiącu przygotowaliśmy raport o tym jak wygląda sytuacja na polskim rynku pracy. Odpowiadamy na najczęściej nadsyłane pytania od naszych użytkowników:

 • gdzie tegoroczni absolwenci znajda pracę? I po jakim kierunku?
 • gdzie studenci znajdą praktyki zawodowe oraz oferty stażu? (w adekwatnej dziedzinie)
 • gdzie warto studiować, czyli ile ofert pracy w zawodzie znajdziesz w mieście swojej uczelni?

Wybraliśmy 5 kierunków studiów do opracowania raportu:

 • IT,
 • Budownictwo,
 • Dziennikarstwo/ Komunikacja/ PR,
 • Księgowość/ Finanse/ Ekonomia,
 • Inżynieria

Confused young man standing against blackboard with question marks

Warszawa liderem!

Warszawa jest liderem w klasyfikacji ogólnej pod względem ilości dostępnych wakatów (11.58% wszystkich wakatów w kraju). Stolica zdecydowanie góruje nad pozostałymi miastami w czterech z pięciu badanych kategorii.

 • W Warszawie najwięcej ofert pracy znajdą absolwenci kierunku IT (12.64%)
 • Niemal o połowę mniej stanowisk czeka na absolwentów kierunku Finansów (6.82%) i Budownictwa (5.23%),
 • a najmniej na absolwentów Inżynierii (1.73%) i Dziennikarstwa (2.14%).

 

Warszawa również dominuje pod kątem uczelni kwalifikujących się w każdej z badanych kategorii. W ranking dziesięciu najlepszych pańśtwowych uczelni, stolica zajmuje aż trzy pozycje. W trzech z pięciu kategorii (Finanse, Dziennikarstwo, Budownictwo) Warszawa zajęła pierwsze miejsce, w pozostałych (IT i Inżynieria) – drugie. W kategorii IT warszawskie uczelnie zajęły dwa miejsca w pierwszej piątce rankingu (2 i 4).

Najlepsze i najgorsze miasta dla studentów oraz absolwentów

Proporcjonalnie do sumy dostępnych wakatów w danym mieście, w kategorii IT najlepiej wypadł Kraków (18.87%) i Wrocław (16.37%). Warszawa znalazła się dopiero na trzecim miejscu.

Suma ofert pracy w kategorii IT w pięciu miastach odpowiadającym najlepszym uczelniom w tej kategorii to jedyne 4.89% wakatów w kraju.

Warszawa jest liderem klasyfikacji w kategorii ‘Budownictwo’. Ponad 5% wszystkich ofert w stolicy jest potencjalnie w kręgu zainteresowań absolwentów tej dziedziny. Politechnika Warszawska zajmuje pierwsze miejsce w ranking szkół wyższych. Krakowskie uczelnie zajmują dwa miejsca w ranking pięciu najlepszych szkół, a miasto plasuje się na miejscu drugim pod względem liczby dostępnych wakatów (4.36% wszystkich wakatów w Krakowie). W Gliwicach gdzie ofert pracy jest zaledwie 313, kategoria ‘Budownictwo’ stanowi niemal 10% wszystkich lokalnych ofert. Pomimo niewielkiej ilości ogłoszeń na miejscu, województwo Śląskie zajmuje drugie miejsce tuż za Mazowszem pod kątem ofert w regionie.

 • Dziennikarstwo/Komunikacja/PR

Warszawa znalazła się daleko przed pozostałymi miastami oferując ponad trzykrotnie większą ilość ogłoszeń niż Kraków na miejscu drugim.

Wrocław oferuje czterokrotnie więcej wakatów niż pozostałe miasta, zajmując pierwsze miejsce w ranking uczelni oraz najlepszego miejsca na znalezienie pracy z dyplomem inżyniera. Województwa śląskie i dolnośląskie zdecydowanie prowadzą w klasyfikacji regionalnej.

W Krakowie absolwenci kierunków ekonomicznych znajdą najwięcej ofert pracy w Polsce. Blisko 13% wszystkich wakatów w Krakowie odpowiada kategorii Finanse/Księgowość. Warszawa zajmuje drugie miejsce – 6.82% wakatów stolicy odpowiada tej kategorii.

W klasyfikacji regionalnej odpowiednio prowadzi Małopolska (2397 wakatów) plasując się tuż przed Mazowszem (2047).

Najgorszymi miastami w tej kategorii są Katowice oraz Wrocław.

W którym mieście łatwiej o staż i praktyki zawodowe?

Z uwagi na koszty utrzymania studenci podejmują pracę w trakcie studiów – niestety często w branży nie związanej z wybranym kierunkiem. Studentów uczelni w Toruniu i Trójmieście czekają największe trudności w znalezieniu stażu, bądź praktyk zawodowych podczas roku akademickiego. Warszawa znajduje się na szczycie klasyfikacji miast pod kątem liczby ofert pracy tymczasowej/dorywczej, praktyk oraz staży, mając blisko 13% ofert w tej kategorii. W Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu ofert jest o ponad połowę mniej niż w stolicy. Trójmiasto wypadło lepiej jedynie od Torunia z 3.46% ofert w tej kategorii**.

 

*Adzuna wykorzystała ranking państwowych szkół wyższych Perspektywy 2015 oraz dane Adzuna dotyczące dostępnych wakatów z dn. 30 Czerwca 2016.

**Punktem odniesienia dla wskaźnika kosztów utrzymania jest Warszawa, której wskaźnik kosztów utrzymania i siły nabywczej to 100. Wskaźnik siły nabywczej pokazuje względną siłę nabywczą w zakupie towarów i usług w danym mieście (z kosztem zamieszkania włącznie) dla osoby o przeciętnym wynagrodzeniu.

Źródło: Numbeo.com