Przeglądaj Adzuna Blog »

Gdzie ciężka praca popłaca?

Tym razem Adzuna przyjrzała się sile nabywczej i kosztowi utrzymania w 55 miastach 11 krajów, w których prowadzi działalność*. Chcieliśmy ustalić gdzie ciężka praca popłaca. 

Gdzie w Polsce opłaca się pracować ?

Screen Shot 2016-07-12 at 17.55.35 

W klasyfikacji Europejskiej Polskie miasta wypadły lepiej tylko od Rosji. A w generalnej plasują się niestety również bliżej końca rankingu.

W rankingu polskich miast Wrocław jest liderem pod względem siły nabywczej oraz średniej rocznej pensji, wyprzedzając stolicę.

Wrocław pozostaje również na pierwszym miejscu pod względem siły nabywczej.

W Bydgoszczy, gdzie przeciętne zarobki są najniższe pośród badanych miast, koszt utrzymania jest o 14,5% niższy niż w Warszawie.  A siła nabywcza o blisko 10%.

road-nature-lines-country-large

Lider w klasyfikacji – Niemcy

Według raportu Niemcy to lider rankingu pod względem zarobków i siły nabywczej. Spośród wszystkich analizowanych przez Adzunę miast w Europie, Frankfurt, Hamburg i Berlin znalazły się w ścisłej czołówce (indeks kolejno 180.8, 166.8, 159.4). wNiemcy wyprzedziły Wielką Brytanię, Australię i Francję.

Mieszkańcy Frankfurtu z przeciętnym rocznym wynagrodzeniem szacowanym na 269 006zł i niemal dwukrotnie wyższym kosztem utrzymania w porównaniu do m. st. Warszawy są na szczycie rankingu badanych miast w Europie.

Screen Shot 2016-07-12 at 17.55.26

pexels-photo

Stolice Europy

Mobilność i podążanie za pracą zagranicę to trend który obserwujemy w Polsce od dawna. Pracownicy na każdym szczeblu kariery nie boją się rozważać możliwości pracy w innych miastach, czy krajach. Adzuna, będąc wyjątkowo międzynarodową i wielokulturową firmą widzi mobilność, jako szanse dla osób poszukujących pracy. Zachęcamy do rozważania szerszej puli możliwości, oferując swoje usługi w 11 krajach na całym świecie.

Przed podjęciem takiej decyzji konieczne jest jednak uświadomić sobie jakie wiążą się z tym koszty utrzymania.

Szczególnie ważne jest oszacować swoją potencjalną siłę nabywczą w danym mieście, czy kraju, aby uniknąć dużego rozczarowania na miejscu.

  • Ceny konsumpcyjne w Londynie są o 132,99% wyższe niż w Warszawie (o 197,64% włączając czynsz).
  • Siła nabywcza w Londynie jest o 11.51% wyższa niż w Warszawie
  • W skali kraju sytuacja Polski wygląda znacznie gorzej – siła nabywcza w Wielkiej Brytanii jesto 45% wyższa, niż w Polsce, pomimo znacznie wyższych cen konsumpcyjnych, spożywczych oraz wynajmu.

Warsaw-at-night-free-license-CC0-large

*Punktem odniesienia dla wskaźnika kosztów utrzymania jest Warszawa, której wskaźnik kosztów utrzymania i siły nabywczej to 100. Wskaźnik siły nabywczej pokazuje względną siłę nabywczą w zakupie towarów i usług w danym mieście (z kosztem zamieszkania włącznie) dla osoby o przeciętnym wynagrodzeniu.

Źródło: Index siły nabywczej i kosztu utrzymania – Numbeo.com