Przeglądaj Adzuna Blog »

Automatyzacja pracy. Czy robot zastąpi Cię w 2035 roku?

Raport Adzuna, Maj 2016 – 50 000 ofert pracy zniknie z rynku

Według najnowszego raportu Adzuna Polska, aż 25% aktualnie dostępnych ofert  zniknie z polskiego rynku pracy, lub zostanie zastąpiona nowymi technologiami, w ciągu najbliższych 20 lat. 

Nasza nowa analiza rynku wskazuje na to, że bardzo duża część aktualnych ofert pracy na Adzuna dotyczy stanowisk, które kwalifikują się do grupy najwyższego ryzyka automatyzacji i niedługo na tych stanowiskach praca ludzkich rąk będzie zastąpiona przez maszyny.

Rozwój technologii, a wraz z nim automatyzacja miejsc pracy nieuchronnie postępują. A kontynuacja tego nasilającego się trendu bez wątpienia może wpłynąć na bezrobocie technologiczne w Polsce,i to w ciągu najbliższych dwudziestu lat.

Czy Twoja praca jest w grupie wysokiego ryzyka? 

Sektory, które zostaną najbardziej dotknięte zmianami związanymi z automatyzacją stanowisk pracy:

Impakt nasilającej się automatyzacji dotknie niestety najmniej wykwalifikowanych pracowników. Będą oni musieli sami ponieść koszt przystosowania sie do nowych realiów rynku pracy. Oraz będą potrzebowali zdobyć nowe, potrzebne na zmieniającym się rynku pracy, kwalifikacje i umiejętności.

Jakich umiejętności nie da się tak łatwo zastąpić maszyną?

Warto postawić na tzw. kwalifikacje miękkie. Maszyny dominują szczególnie w pracy fizycznej i zajęciach polegających na rutynowym przetwarzaniu danych. Podstawowe cechy człowieka tj. empatia, czy umiejętności społeczne, sa trudne do zaprogramowania.

Dlatego warto rozważyć pracę, w której dużą wagę przywiązuje się do:

  • negocjacji
  • interakcji międzyludzkich
  • inteligencji społecznej
  • inteligencji emocjonalnej
  • ludzkiego osądu

Więcej na temat umiejętności miękkich na polskim rynku pracy znajdziedzie też TUTAJ

Postęp technologiczny niesie za sobą poważne konsekwencje dla rynku pracy. Jest to też istotne przesłanie dla młodych pracowników i osób poszukujących zatrudnienia: jeśli chcesz nadal liczyć się na rynku pracy, powinieneś rozwijać umiejętności i zdobyć kwalifikacje, które nie są łatwe do odtworzenia przez roboty i maszyny.

Najbardziej i najmniej zagrożone automatyzacją miasta w Polsce

Screen Shot 2016-05-26 at 11.56.53

Screen Shot 2016-05-26 at 11.57.08

 

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Przydatne artykuły:

Jak znaleźć pracę w nowym mieście

Praca za granicą. O czym warto pomyśleć przed