Przeglądaj Adzuna Blog »

4 sposoby na skuteczne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Jesteś na etapie poszukiwania pracy i właśnie zadzwonił Twój telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną?

Jeśli bardzo zależy Ci na ofercie, na pewno pojawi się stres i wiele pytań.

Zastanawiasz się: “jak mam dobrze wypaść na rozmowie”?

W tym artykule dam Ci kilka rad, które pomogą Ci lepiej przygotować się do spotkania i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy.

Zanim jednak zapoznasz się z moimi wskazówkami, sprawdź, czy nie popełniasz najczęstszych błędów na rozmowach kwalifikacyjnych.

woman-hand-smartphone-desk-large

Jak zaskoczyć pracodawcę na rozmowie?

Pokaż pracodawcy, że zależy Ci na pracy właśnie w jego firmie i zrób porządny research o jego organizacji.

Poniżej zobacz, w jakich miejscach warto szukać informacji:

  • strona internetowa pracodawcy – to na niej znajdziesz wszystkie aktualności, historię oraz nagrody dla firmy. Dzięki tym informacjom pokażesz pracodawcy, że masz motywację do pracy w tej konkretnej firmie.
  • serwisy typu Goldenline, LinkedIn – większość pracodawców posiada swoje profile na tych serwisach społecznościowych. Sprawdź, w jaki sposób komunikują się z otoczeniem. To pokaże Ci jakiego stylu zarządzania możesz się spodziewać i czy będzie on zgodny z Twoimi oczekiwaniami.
  • wyszukiwarka Google – w Internecie znajdziesz wiele opinii na temat pracodawcy, zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Rozmowa kwalifikacyjna da Ci szansę sprawdzenia ich u źródła.

 

Dlaczego warto zajrzeć ponownie do ogłoszenia o pracę?

Znajdź ogłoszenie na które aplikowałeś. Przeczytaj jeszcze raz opis obowiązków, jak i wymagań dotyczących profilu poszukiwanej osoby.

Postaraj się wychwycić słowa kluczowe dla danego stanowiska. Wypisz od 2 do 5 słów, które znajdziesz w ogłoszeniu. Następnie wypisz swoje cechy i umiejętności, które potwierdzą, że jesteś osobą spełniającą kryteria pracodawcy.

W ten sposób pokażesz rekruterowi, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko, o które się ubiegasz.

Chcesz wypaść jeszcze lepiej?

W czasie rozmowy zadaj pytania dotyczące zakresu obowiązków, tym bardziej, jeśli nie jesteś wszystkiego pewien. Pracodawca zyska wrażenie, że naprawdę zależy Ci na tej konkretnej ofercie.

 

Jak przygotować listę osiągnięć przed rozmową? 

W jaki sposób możesz podtrzymać zainteresowanie swoją osobą podczas rozmowy? Jak nie powtarzać informacji, które już znajdują się w CV?

Jest na to doskonała rada.

Jeśli nie umieściłeś w swoim CV swoich osiągnięć, zrób taką listę przed rozmową.

Co możesz w niej przedstawić?

  • kluczowe/niestandardowe projekty, w których brałeś udział
  • wyniki realizowanych planów sprzedażowych (zyskasz największą skuteczność jeśli podasz wartości procentowe)
  • zaoszczędzenie wydatków
  • zwiększenie efektywności swojej lub pracowników

Każda z tych informacji wniesie dodatkową korzyść do spotkania i spowoduje „efekt wow” u Twojego rozmówcy.

To liczby działają na wyobraźnię pracodawcy i pokazują, co jesteś w stanie wnieść do organizacji.

Co zrobić, aby zmniejszyć stres przed rozmową? 

Pamiętasz stres związany z maturą? Dla każdego to było ogromne przeżycie. Na pewno dzień wcześniej miałeś wyprasowaną koszulę, przygotowany garnitur i cały zestaw do pisania. Potraktuj rozmowę kwalifikacyjną tak samo.

Dzień wcześniej przygotuj sobie:

  • swój ubiór dostosowany do poziomu stanowiska – niewyprasowana koszula lub zbyt krótka spódnica to nie jest dobry wybór, pamiętaj o tym.
  • zestaw do notowania ważnych dla Ciebie informacji – długopis i notes wystarczy, abyś zapisał wszystko, co najważniejsze. Dzięki temu nie umkną Ci kluczowe dane.
  • wskazówki dojazdu do siedziby firmy, uwzględniając problemy komunikacyjne – najgorzej jest się spóźnić, ale pojawienie się godzinę przed czasem też nie wpłynie dobrze na odbiór Twojej osoby.

pexels-photo-large

Wpis gościnny przygotowany przez Macieja Czerwonkę, InterviewMe. „Nazywam się Maciej Czerwonka i jestem Konsultantem Kariery w InterviewMe. Nasza aplikacja pozwoli Ci stworzyć CV w 5 minut. Swoim doświadczeniem z agencji rekrutacyjnych i wewnętrznego HR sprawiam, że rekruterzy i headhunterzy zawieszą oko na Twoim CV. W wolnych chwilach pasjonuję się kulturystyką i zdrowym odżywianiem.