Przeglądaj Adzuna Blog »

Raport Adzuna: Gdzie jest praca w Polsce? Kwiecień 2016

Raport-Adzuna

Wraz z najnowszym raportem GUS wskazującym tendencję spadkową stopy bezrobocia w Polsce (10.3% w lutym br.), wyszukiwarka ofert pracy Adzuna odnotowuje stały przyrost ilości ofert pracy w kraju.

W Kwietniu, ilość zaindeksowanych ogłoszeń przekroczyła 240 tysięcy i zwiększa się z dnia na dzień.

Według analizy rynkowej Adzuny z Kwietnia 2016 r., szukający pracy powinni kierować się do Warszawy, Krakowa i Wrocławia, gdzie kandydaci znajdą 23% wszystkich dostępnych wakatów w kraju. Warszawa, Kraków i Wrocław znalazły się na szczycie listy miast w których najłatwiej o zatrudnienie w Polsce – średnio, o jedno stanowisko ubiega się tam mniej niż dwóch kandydatów.

W rankingu województw, woj. Mazowieckie, Śląskie i Dolnośląskie wypadły najlepiej, podczas gdy woj. Podlaskie znalazło się na ostatnim miejscu w analizie regionalnej będąc „najgorszym województwem do znalezienia pracy”. Pomimo spadku stopy bezrobocia i przyrostu ilości ofert pracy w każdym województwie, woj. Podlaskie wciąż pozostaje daleko w tyle pod względem ilości wakatów na bezrobotnego. Aktualnie w Białymstoku jest ponad 6 osób na jedno ogłoszenie pracy – Kielce i Olsztyn znajdują się niewiele w tyle.

W pierwszym kwartale 2016 roku zaobserwowaliśmy przyrost ofert pracy w sektorze IT, finansów, obsługi klienta, oraz standardowo – w budownictwie i sprzedaży. Sprzedaż, oraz budownictwo to branże z największą ilością ofert pracy w skali kraju. Służba zdrowia wypada w porównaniu najgorzej, gdyż oferuje niewiele ponad 3% wszystkich dostępnych stanowisk.

Stały wzrost liczby ofert pracy, a tym samym pracodawców może napawać optymizmem. Stopa bezrobocia najniższa od 25 lat potwierdza celowość i skuteczność działań gospodarczych podejmowanych przez rządy kilku ostanich lat. Jednak trudno dzis wyrokować na ile ta tendencja bedzie trwała, ze wzgledu na wiele czynnikow zewnętrznych i wewnętrznych. Na ile dotychczasowa polityka gospodarcza będzie kontynuowana, a na ile ulegnie zmianom i jak głębokim. Jak te zmiany wpłyną na polską gospodarkę. Istnieje też wiele wątpliwości co do reakcji na te zmiany czynników zewnętrznych, a przede wszystkim fundamentalnej sprawy, politycznej kondycji UE, najważniejszych jej gospodarek z którymi Polska jest od lat silnie powiązana. ” komentuje Maria Woncisz, manager Adzuna Polska.