Przeglądaj Adzuna Blog »

4 sposoby na rozpoczęcie listu motywacyjnego, po których odbierzesz telefon od rekrutera

Dobry list motywacyjny przyciąga uwagę rekrutera i zwiększa Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Zastanawiasz się, co zrobić, aby Twój list motywacyjny wyróżniał się wśród listów innych kandydatów?

Jeśli zaczynasz swój list w ten sposób…

W odpowiedzi na ogłoszenie z … , chciałbym przedstawić swoją kandydaturę…

… pokażę Ci kilka sposobów na bardziej oryginalne i interesujące rozpoczęcie.

Nie wszyscy rekruterzy czytają dokładnie listy motywacyjne. Część z nich jedynie skanuje je wzrokiem. Jeśli nie zainteresujesz pracodawcy przyciągającym wstępem, ryzykujesz, że nie zapozna się on wnikliwie z dalszą częścią Twojego listu.

Zastosuj jeden z tych 4 sposobów na wstęp do listu motywacyjnego, a zwiększysz swoje szanse na telefon od rekrutera.

Rozmowa o pracę

4 sposoby na rozpoczęcie listu motywacyjnego, po których odbierzesz telefon od rekrutera

 

1. Jakie jest Twoje największe osiągnięcie?

Pracodawca oczekuje od kandydatów skuteczności w działaniu i wyników przynoszących korzyść firmie. Pokaż swoje osiągnięcia już we wstępie, a dzięki temu dasz się zapamiętać jako osoba nastawiona na realizację i osiąganie celów.

Możesz napisać podobny wstęp:

Jako customer service manager w firmie X koordynuję call center, które obsługuje około 1500 połączeń przychodzących dziennie. Wprowadziłem zmiany, dzięki którym w ciągu ostatniego roku udało mi się zmniejszyć ilość połączeń nieodebranych średnio o 20%. Zadowolenie klientów firmy wzrosło o 32%. Co mógłbym zrobić dla Państwa?

Po przeczytaniu takiego wstępu pracodawca nie musi się domyślać, czy zatrudnienie Ciebie przyniesie firmie korzyść, czy może będzie kupnem “kota w worku”. Będzie zaciekawiony Tobą na tyle, żeby przeczytać dalszą część listu, w której opiszesz inne swoje sukcesy i potwierdzisz skuteczność.

Chcesz wiedzieć, co jeszcze zmienić w liście motywacyjnym, żeby otrzymywać więcej ofert pracy? Przeczytaj artykuł “Jak napisać list motywacyjny, który zapewni Ci pracę? Wzór, przykłady i 8 rad”.

2. Dlaczego warto nawiązać do swojej pasji?

Jeśli wspomnisz na samym początku, że praca, o jaką się starasz jest Twoją pasją, zwrócisz uwagę pracodawcy. Rekruterzy oczekują od kandydatów nie tylko dużego doświadczenia, ale też zaangażowania do pracy. Pracownikowi, który lubi swoją pracę o wiele łatwiej będzie się zaangażować niż osobie, która jedynie wykonuje swoje obowiązki.

Zobacz przykład listu kandydatki, która w ten sposób zaczęła list motywacyjny:

Od kiedy skończyłam 12 lat, doradzałam bliskim, w co powinni się ubrać. Następnie zajmowałam i nadal zajmuję się modą w czasie wolnym. Prowadzę bloga modowego. W końcu dojrzałam do decyzji, aby przekuć moją pasję w pracę i postanowiłam zająć się modą zawodowo. Praca na stanowisku stylisty w Państwa czasopiśmie byłaby dla mnie milowym krokiem w karierze.

Gdy pracodawca czyta podobny wstęp, odnosi wrażenie, że nie przychodzisz do pracy tylko po pieniądze. Jest skłonny uwierzyć, że naprawdę zaangażujesz się w swoje obowiązki.

3. Co zrobić, aby pracodawca szybko znalazł istotne informacje?

Pracodawcę interesuje przede wszystkim, jakie korzyści przyniesie firmie zatrudnienie danej osoby. Zazwyczaj kandydaci opisują swoje zalety i osiągnięcia w rozwinięciu listu, a we wstępie umieszczają tylko zwyczajową formułę. Ułatw rekruterowi poszukiwanie kluczowych informacji. Przedstaw kilka argumentów przemawiających za tym, aby Cię zatrudnić już we wstępie listu!

Pamiętaj, aby używać “języka korzyści” i pokazać, jak zatrudnienie Ciebie wpłynie na rozwój firmy. Jak zacząć?

Chciałbym przedstawić 4 powody, dla których uważam, że jestem idealnym kandydatem na stanowisko… .

4. Dlaczego warto powołać się na docenianą w firmie osobę?

Polecenie przez docenianego pracownika jest silnym atutem w poszukiwaniu pracy. Jeśli powołasz się na znajomość z taką osobą, zwiększasz swoją wiarygodność w oczach pracodawcy.

Dlaczego tak się dzieje?

Podświadomie czujemy, że osoba polecona przez rzetelnego pracownika będzie równie solidna. Wierzymy, że przyciągamy ludzi podobnych do siebie.

Jak wykorzystać ten fakt?

Możesz zacząć list motywacyjny w ten sposób:

Mam przyjemność znać jednego z pracowników w Państwa firmie, Pana Andrzeja Nowaka. To dzięki niemu dowiedziałem się, że poszukujecie Państwo pracownika do Działu Należności i Zobowiązań oraz otrzymałem kontakt do Pani. Pan Andrzej powiedział mi, że moje kwalifikacje i doświadczenie są odpowiednie, aby ubiegać się o pracę na tym stanowisku.

Rozpoczęcie, które odnosi się do znajomości może wykorzystać każdy, choć przyda się szczególnie osobom z branż, w których ważne jest nawiązywanie relacji (tzw.networking). Jeśli jesteś sprzedawcą, przedstawicielem handlowym, pracownikiem PR lub specjalistą od eventów, zaczęcie listu w ten sposób pomoże Ci podkreślić umiejętność dbania o relacje biznesowe.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Wpis gościnny przygotowany przez Kamilę Okulską, InterviewMe. „Mam na imię Kamila i pracuję w InterviewMe. Nasza aplikacja pozwoli Ci stworzyć CV w 5 minut. HR to moje hobby i mam nadzieję, że widać to w moich artykułach. Uwielbiam też język francuski i morze w każdym wydaniu – spacerowym, leżakowym i żeglownym!